REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zdrowie

Badania „z dostawą do domu”. Polski startup uberyzuje służbę zdrowia

uPacjenta to pierwsza platforma online, która umożliwia zamówienie badań krwi z dojazdem do domu lub biura. Oferuje 700 rodzajów badań - od sprawdzenia poziomu witaminy D, po badania genetyczne i testy na koronawirusa.

21.06.2021
11:52
psychiatrzy-pandemia-siec-gabinetow
REKLAMA

Zarówno w Polsce, jak i za granicą nie ma podobnego rozwiązania, oferowanego na taką skalę

- mówi w rozmowie ze Spider's Web. Dominik Swadźba, pomysłodawca i szef uPacjenta.
REKLAMA

Tylko w marcu tego roku liczba Polaków korzystających wizyt domowych za pośrednictwem jego platformy wzrosła ponad dwuipółkrotnie w porównaniu do czasu z początku pandemii.

Trend „zdrowia z dostawą” jest nie do zatrzymania.

- dodaje Swadźba.

Sukces jednej platformy to jeszcze zbyt mało, aby mówić o ogólnorynkowym trendzie, ale faktycznie - rosną obroty prywatnych laboratoriów. Stanowią one 60 proc. wszystkich placówek analitycznych i wpasują się w potrzeby osób, które mogą dopłacić w zamian za wygodę lub szybkość.

 class="wp-image-1463323"
Dominik Swadźba (z lewej) i Konrad Kargol - współzałożyciele.

Oferta dostarczenia badań trafia zaś np. do kobiet w ciąży i rodziców z małymi dziećmi, osób starszych, niepełnosprawnych lub przewlekle chorych, dla których wizyta w stacjonarnym punkcie pobrań jest utrudniona, wiąże się z ryzykiem lub stresem. Stawiają na nią również osoby pracujące, które nie chcą tracić czasu w kolejkach. Oddzielną grupą są również firmy.

Wiele z nich oferuje pakiety medyczne, ale pracownicy nie badają się regularnie. Dlatego firmy zapraszają nas do siebie. To gwarancja, że pracownik zostanie przebadany. Dla korporacji to także element odpowiedzialnego biznesu podnoszący atrakcyjność na rynku pracy

- mówi Swadźba.

Jak dotąd platforma odbyła blisko 2,5 tys. takich wizyt, m.in. dla Play'a. Jeśli zaś chodzi o klientów indywidualnych, to z uPacjenta korzysta 20 tys. osób miesięcznie.

160 tysięcy Polaków przebadanych w domach i biurach.

Platforma integruje się również z innymi startupami ze świata cyfrowego zdrowia, m.in. Znanym Lekarzem czy z portalem Medonet. Z ich poziomu można np. zamówić dostawę testu na koronawirusa. W przyszłości oferta ma zostać poszerzona np. o panele badań zapalnych, hormonalnych i wątrobowych. Startup planuje również ekspansję poza Polskę - na Włochy i Hiszpanię.

 class="wp-image-1463329"
Dzisiaj uPacjenta zatrudnia blisko 200 osób, w tym zespół mobilnych pielęgniarek, położnych i ratowników medycznych

Wkrótce wystartuje również Fundacja uPacjenta.

Jej celem w tym roku jest zapewnienie dostępu do badań krwi osobom chorym na nowotwory podczas terapii. Brak konieczności wychodzenia z domu może ułatwić im życie, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę obniżoną odporność pacjentów.

REKLAMA

Planujemy odwiedzać podopiecznych fundacji i wykonywać badania w ich domach. Zależnie od dostępności środków, minimum raz w miesiącu będziemy wybierać osobę, u której będziemy wykonywać badania z dojazdem

- wyjaśnia Swadźba.

Z każdej wizyty domowej złotówka trafi na konto fundacji, którą wspierać będą mogli również inni darczyńcy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA