REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes /
  3. Gospodarka

Bruksela ma dość dumpingu chińskich firm wspieranych przez Pekin. Idą nowe zasady handlu

Obronić europejskie firmy przed nieuczciwą konkurencją ze strony wspieranych przez chiński rząd przedsiębiorstw z Państwa Środka. Taki ma być cel nowych przepisów szykowanych przez Brukselę. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Margrethe Vestager zapowiedziała, że wstępne propozycje zostaną przedstawione w czerwcu.

03.03.2020
13:24
Chińskie firmy. Bruksela ma dość dumpingu przedsiębiorstw wspieranych przez Pekin
REKLAMA

Bruksela już nie chce bezczynnie przyglądać się podbojowi europejskiego rynku przez chińskie firmy, które korzystają z – często ukrywanego – wsparcia rządu w Pekinie. Do postawienia tamy nieuczciwej konkurencji wezwały Komisję Europejską Niemcy, Francja, Włochy i Polska.

REKLAMA

Wywołana do tablicy wiceszefowa KE zadeklarowała, że do końca czerwca zostaną ogłoszone pomysły na walkę z dumpingiem ze strony chińskich firm.

Pracujemy nad nowymi środkami ochrony uczciwej konkurencji, które pozwolą nam zwalczyć zagrożenie, jakie dla rynku stanowią obce subsydia i państwowe firmy

– powiedziała Margrethe Vestager.

Jak wyjaśniła Dunka, do końca czerwca ma zostać opublikowana „biała księga”, w której znajdą się propozycje rozwiązań i działań. Będzie to wstęp do konsultacji publicznych, a dopiero po ich zakończeniu mają pojawić się konkretne propozycje zmian legislacyjnych.

To jeszcze nie wszystko. Vestager zapowiedziała, że Bruksela obierze ostrzejszy kurs wobec gigantów, którzy nadmiernie rozpychają się na rynku, wykluczając z niego słabszych konkurentów. To z kolei zapowiedź walki z dominującą pozycją amerykańskich potentatów branzy tech.

Jeśli rynek już został przez te firmy zawojowany i mniejsi konkurenci nie są w stanie na nim działać, powinniśmy zażądać od tych firm, by zneutralizowały efekty, jakie wywarły na konkurencji

- zapowiedziała wiceszefowa KE.
REKLAMA

Marghete Vestager zapowiedziała, że te kwestie będą głównym tematem rozmów podczas zaplanowanych na kwiecień spotkań przedstawicieli Komisji Europejskiej ze swoimi odpowiednikami z Departamentu Sprawiedliwości USA oraz Federalnej Komisji Handlu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA