REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Tylko co trzeci Polak wie co robić w takiej sytuacji. Revolut mówi: dość

W aplikacji pojawił się właśnie nowy kurs, który prześwietla najczęściej spotykane typy oszustw i pokazuje techniki wykorzystywane do kradzieży pieniędzy. Pomoże dużej części klientów, którzy mogą przeoczyć potencjalne poszlaki prowadzące do wykrycia przestępstwa.

14.09.2023
7:07
Tylko co trzeci Polak wie co robić w takiej sytuacji. Revolut mówi dość
REKLAMA

Jesteśmy w coraz większym stopniu narażeni na wyłudzenia i oszustwa. Prowadzimy szybko pędzące życia, a finansami zarządzamy często w biegu - z poziomu urządzeń mobilnych. Dane NBP pokazują, że konsumenci stracili w wyniku oszustw kartowych tylko w pierwszym kwartale tego roku ponad 25 milionów złotych. Z kolei według danych GASA (Global Anti-Scam Alliance) w 2021 r. oszuści okradli na świecie ponad 300 milionów osób na łączną kwotę ponad 50 miliardów €.

REKLAMA

Do coraz częściej spotykanych oszustw zaliczyć możemy oszustwa inwestycyjne. Pisaliśmy niedawno o 75-latku, który chciał dorobić się na giełdzie, ale dał dostęp do swojego komputera oszustom. Stracił blisko 350 tys. zł, sprzedając także mieszkanie i samochód. Eksperci z CSIRT NASK ostrzegają z kolei przed oszustami podszywającymi się pod kuriera i Facebooka. Och raport pokazuje, że w 2022 roku oszustwa phisingowe stanowiły najczęstsze zagrożenia – prawie 65 proc. wszystkich incydentów. Najpopularniejsze było wykorzystywanie wizerunku firmy kurierskiej InPost – 5 119 incydentów. Na podium znalazł się również serwis mediów społecznościowych Facebook - 4 370 incydentów oraz serwis ogłoszeniowy Vinted – 2 926 incydentów.

Revolut pomoże ochronić się przed oszustami

Revolut przygotował pięć lekcji, które mają zwiększyć świadomość użytkowników o zagrożeniach dla ich finansów. Lekcje dotyczą

  • wprowadzenia do problematyki oszustw,
  • oszustw zakupowych,
  • oszustw inwestycyjnych,
  • oszustw związanych z podszywaniem się pod instytucję lub osobę,
  • oszustw polegających na przejęciu kontroli nad kontem.
 class="wp-image-2239825"
Zrzut ekranu z aplikacji. Nowy kurs Kurs edukacyjny jest dostępny w jej najnowszej wersji - od 9.22 w górę.

Mają pomóc w wykrywaniu prób wyłudzeń lub kradzieży - zarówno w trakcie rozmowy telefonicznej, jak i zakupów online czy podczas przeglądania mediów społecznościowych. Kursy kończą się testem, który pomoże w sprawdzeniu, jak dobrze przyswoiliśmy wiedzę. Znajdziemy w Hubie wewnątrz aplikacji, pod ikoną Edukacji.

Więcej wiadomości o Revolut

Tylko 13 proc. z nas ma przekonanie, że potrafi wykryć próby oszustwa

Tylko około co dziesiąta osoba jest przekonana, że potrafiłaby uniknąć potencjalnej kradzieży - tak wynika z międzynarodowego badania Dynata na zlecenie Revoluta. Trzech z czterech zapytanych Polaków zauważa przy tym wzrost liczby oszukańczych incydentów lub zna kogoś, kogo próbowano oszukać. Co czwarty respondent w Polsce przyznał, że w ostatnich 12 miesiącach osobiście zdarzyła mu się taka sytuacja, a 39 proc. zna kogoś kto zetknął się z próbą podstępnej kradzieży. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA