REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Polacy odkładają szukanie pomocy psychologicznej na lata. TwójPsycholog chce to zmienić

„Zdrowie zaczyna się w głowie”, mówią przedstawiciele startupu TwójPsycholog, który chce ułatwić potencjalnym pacjentom dostęp do specjalistów zdrowia psychicznego.

08.11.2020
10:04
Pomoc psychologiczna. Polacy nie garną się do szukania pomocy, TwójPsycholog chce to zmienić
REKLAMA

Nieprzemijający stres, niepokój, dojmujący smutek czy bezsenność - to kilka objawów, które sugerują, że warto przemyśleć stan swojego zdrowia psychicznego i poszukać pomocy u specjalisty. Zdanie sobie z tego sprawy to pierwszy krok do sukcesu. Badania TwojPsycholog pokazały bowiem, że ludzie zwlekają z udaniem się do gabinetu nawet 2 lata.

REKLAMA

Tyle czasu mija od momentu pojawienia się tzw. wyzwalacza emocjonalnego do sięgnięcia po pomoc psychologiczną czy umówienia wizyty.

„Ludzie czują, że pomoc by im się przydała, ale zaczynają racjonalizować, mówiąc sobie »dam radę, muszę być silny, inni radzą sobie sami, nie mam na to czasu albo pieniędzy«. Niestety, kolejny kryzys jest silniejszy i może prowadzić do zaburzeń psychicznych, z którymi poradzenie sobie wymaga więcej pracy. Przykładowo, pojedynczy atak paniki, który mógł być zaadresowany wcześniej, rozwija się w silne zaburzenia lękowe” – mówi Kaja Toczyska, psycholożka i projektantka UX zajmująca się badaniami grupy docelowej.

To jednak dopiero początek wyliczanki problemów. W Polsce brakuje bowiem ustawy, która regulowałaby zawód psychologa i psychoterapeuty. Z tego powodu jest to obszar podatny na nadużycia

Każdy może założyć swój gabinet i obwołać się psychoterapeutą. Niestety skrzywdzone osoby, nie mogą wówczas ubiegać się odszkodowania lub dochodzić swoich praw. Ustawa jest martwa.

- dodaje Toczyska.

TwójPsycholog chce pomóc w znajdowaniu profesjonalnej pomoc psychologiczną

Zaczyna od pomocy w znalezieniu odpowiedniego specjalisty - zarówno takiego oferującego sesje zdalne, jak i wizyty w gabinecie.

„Postawienie tylko na wizyty online odcięłoby ogromną grupę osób, która nie chce lub nie może spotykać się z terapeutą przez Internet, m.in. przez brak prywatności w domu, słabe połączenie internetowe czy obawę przed bezpieczeństwem tego rozwiązania” – mówi Waldek Pieniak, który zajmuje się strategią biznesową i analityką produktu.

Startup bierze na siebie weryfikację specjalistów na platformie (wymaga m.in. podesłania dyplomów lub poświadczonych uprawnień) i zapewnienie podstawowych informacje ułatwiających dokonanie wyboru o współpracy.

Ludzie zwracają uwagę na przeróżne rzeczy przy wyborze psychoterapeuty. To m.in. lokalizacja, doświadczenie, nurt terapeutyczny, obszary pracy (np. rodzaje zaburzeń), wygląd osoby, wygląd gabinetu czy płeć

- dodaje Pieniak.

TwójPsycholog już teraz współpracuje z psychoterapeutami prowadzącymi prywatne gabinety lub pracującymi w poradniach. Na początku przyszłego roku dołączyć mają również publiczne placówki, do których umówić się będzie można online.

Już teraz umówić się można do 134 psychoterapeutów

W ciągu zaledwie kilku tygodni od startu usługi na platformie zarejestrowało się 200 specjalistów, ale nie wszyscy udostępnili swoje profile.

„Zakładaliśmy, że specjaliści zdrowia psychicznego będą trudni do pozyskania. Rzeczywistość bardzo nas zaskoczyła, ale jednocześnie uświadomiliśmy sobie, że musimy zawalczyć o pacjentów i przekonać ich do zmiany myślenia o psychoterapii” – podkreśla Robert Witkowski, odpowiadający za architekturę systemów i baz danych

Przedstawiciele startupu zauważają, że osoby przyznające się do korzystania z pomocy psychologicznej są wciąż stygmatyzowane. O ile sytuacja szybko zmienia się w dużych miastach, to problematyczne pozostają mniejsze miejscowości. A choroba przecież nie wybiera.

„Co czwarty Polak ma problemy psychiczne, a mimo to wolimy nie informować pracodawcy lub kolegów z pracy o psychoterapii, bo obawiamy się, że zostaniemy ocenieni jako nieprofesjonalni lub niegodni zaufania, że np. słabo wytrzymujemy pracę w stresie, albo nie panujemy nad emocjami” – mówi Kaja Toczyska,

W poobnym tonie wypowiadali się przedstawiciele startupu Wellbee, którzy na psychoterapię online zebrali milion złotych dofinansowania:

„Faktycznie dość powszechne jest przeświadczenie o powszechnej stygmatyzacji korzystania z psychoterapii – czyli wyobrażamy sobie, że w oczach innych ludzi jest to powód do wstydu. Natomiast sami wcale tak nie myślimy – zaledwie 7,3 proc. naszych respondentów wyraziło przekonanie, że psychoterapia jest powodem do wstydu. Wyzwaniem są koszty terapii” – mówi Paweł Chrzan z Wellbee.

Prywatna wizyta u psychologa lub psychoterapeuty to koszt od 80 do 160 zł, co niestety jest często poza finansowym zasięgiem ogromnej grupy potrzebujących.

Bez zmian na poziomie systemowym, m.in. zwiększenia publicznych ośrodków pomocy psychologicznej świadczących darmową pomoc, jak i efektywniejszego działania psychoterapeutów i psychologów w ramach NFZ, będzie bardzo trudno zaadresować ten problem

- mówi Kaja Toczyska

Sytuację starają się naprawić działające pro publico bono fundacje, ale to wciąż kropla w morzu potrzeb.

A skoro już przy finansach jesteśmy:

TwójPsycholog będzie zarabiał w modelu subskrypcyjnym

Psychologowie i psychoterapeuci (oraz w przyszłości ośrodki) będą płacili miesięczną subskrypcję za profil na platformie oraz dostęp do systemu CRM. Ten ma być dla nich okazją do pozyskiwania pacjentów.

REKLAMA

„Specjaliści w czołówce wyników ZnanegoLekarza mają najwięcej wizyt i przepełnione grafiki, a osoby trochę dalej lub mniej doświadczone w tworzeniu swoich stron internetowych i marketingu, mają problem z dotarciem do pacjentów” – zauważa Kaja Toczyska

TwójPsycholog będzie chciał wyrównać tę sytuację i pozwolić na lepszą dystrybucję potrzebujących. Może to się okazać kluczowe zwłaszcza po wyjściu z pandemii, kiedy ludzie będą musieli przepracować traumę, jakiej doznali w okresie lockdownu. Czas zamknięcia, niepewność o bliskich i walka z niewidzialnym wrogiem z pewnością odciśnie swoje piętno na wielu z nas.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA