REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Premier ogłasza tarczę antyputinowską. Derusyfikacja gospodarki i walka z inflacją

Dalsza walka z inflacją i ochrona miejsc pracy, wsparcie polskich rolników oraz firm działających do tej pory na rynku rosyjskim, a do tego działania zmierzające do derusyfikacji nie tylko polskiej, ale też europejskiej gospodarki. To główne założenia tarczy antyputinowskiej, którą premier ogłosił w piątek.

18.03.2022
11:47
Tarcza antyputinowska. Rząd ogłasza derusyfikację polskiej gospodarki
REKLAMA

Ta wojna wywołuje ogromne gospodarcze turbulencje, ogromne problemy. To jest czas, kiedy rząd zdecydował się wdrożyć tarczę antyputinowską. Nazywamy ją tak umownie, bo w tej wojnie wywołanej przez Putina skupia się jak w soczewce wiele problemów – powiedział premier.

REKLAMA

Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że tarcza antyputinowska z jednej strony będzie kontynuacją tarczy antyinflacyjnej, a z drugiej będzie polegać na ochronie polskich firm i rolników, którzy bezpośrednio ucierpieli w wyniku działań wojennych wywołanych przez Władimira Putina.

Będziemy zajmowali się derusyfikacją polskiej i europejskiej gospodarki. Apelujemy, żeby wstrzymywać działania na rynku rosyjskim

– powiedział szef rządu.

Tarcza antyputinowska ma przede wszystkim przeciwdziałać gwałtownemu wzrostowi cen żywności. Tym razem rząd nie zamierza obniżać VAT-u, który i tak wynosi zero w przypadku podstawowych produktów spożywczych, lecz chce zadziałać u źródła – tam, gdzie rolnicy ponoszą największe koszty.

Dzisiaj rolnicy ponoszą największe koszty na nawozy. To będzie pierwszy element naszej tarczy. Te zasady mają częściowo chociaż pokryć straty wynikające z bardzo wysokich cen nawozów – wyjaśnił premier. Rozwiązaniem tego problemu mają być nowe dopłaty dla rolników: 500 zł do każdego hektara użytków rolnych oraz 250 zł do hektara łąk i pastwisk. W obu przypadkach limit dopłat to 50 hektarów.

Zabiegamy na forum unijnym, aby możliwa była pomoc dla producentów rolnych. Jeśli będzie zgoda UE, to będziemy wdrażać te rozwiązania

– zaznaczył szef rządu.
REKLAMA

Ważnym elementem deputinizacji polskiej gospodarki ma być całkowite uniezależnienie się od rosyjskiego gazu. Musimy myśleć na kilka kroków do przodu. Dlatego zbudowaliśmy w Polsce prawdziwą przestrzeń do niezależności gazowej. Gazociąg bałtycki i gazoport w Świnoujściu, który powiększamy, to nasza odpowiedź i inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne – podkreślił Morawiecki.

W pewnym momencie okazało się, że tarczą antyputinowską może stać się każdy socjalny prezent od rządu. Już za parę tygodni wypłacamy 13. emeryturę dla blisko 10 mln emerytów i rencistów. To będzie element, który w pewnym stopniu złagodzi skutki związane z wojną i inflacją – stwierdził Mateusz Morawiecki.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA