REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Promocja na ekogroszek w sklepie PGG tylko dla klientów ze Śląska. Dla innych kara

Solidarności nie podoba się, jak Polska Grupa Górnicza sprzedaje węgiel. Oczekują od zarządu zmian. Związki zdają sobie sprawę z trudnej sytuacji na rynku węgla, ale nie zgadzają się, żeby kłopoty z zakupem opału dotykały emerytowanych pracowników PGG i mieszkańców województwa śląskiego. Wielu odbiorców węgla opałowego z innych regionów Polski jest obecnie zainteresowanych surowcem oferowanym przez PGG wyłącznie z powodu embarga na węgiel sprowadzany z Rosji – wskazują.

20.05.2022
13:02
paliwa-kopalne-emisja-CO2
REKLAMA

Odkąd PGG uruchomiła sprzedaż węgla i ekogroszku dla klientów indywidualnych po preferencyjnych cenach, nawet dwa razy niższych niż te rynkowe, zarząd nie ma łatwo. Promocja wywołała ogromne zainteresowanie i trzeba było wprowadzić limity sprzedaży do 5 ton. Na dodatek sklep PGG mógł działać tylko w określonych godzinach, najpierw tylko przez godzinę, potem przez trzy w ciągu całego dnia.

REKLAMA

Prezes PGG Tomasz Rogala tłumaczy, że to wszystko po to, żeby mieć kontrolę nad sprzedawanym węglem i tym, czy rzeczywiście ktoś nim pali, czy tylko robi zapasy na przyszły sezon grzewczy i dodatkowo rozchwiewa w ten sposób rynek. 

Klienci coraz bardziej kręcili nosem, aż w końcu sprawą zainteresowała się grupa posłów, która napisała w tej sprawie do Ministerstwa Aktywów Państwowych. Pytają, jak resort planuje zaradzić kłopotom ze sprzedażą węgla, i dlaczego nie zdecydowano się na możliwości zakupu węgla bezpośrednio ze składów za preferencyjną cenę. 

Przy obecnie szalejących cenach surowców energetycznych konieczne jest wsparcie niektórych gospodarstw domowych i zapewnienie im stałego dostępu do tańszych nośników energii – przekonują posłowie.

Teraz pretensje do sklepu PGG i do samej spółki mają związkowcy z Solidarności. Na biurko prezesa Rogali trafiło już pismo (otrzymał je również wicepremier Jacek Sasin) w tej sprawie podpisane przez Bogusława Hutka, szefa Solidarności w PGG i Dominika Kolorza, przewodniczącego Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność.

Sprzedaż węgla: niektórzy powinni być szczególnie traktowani

Jakie uwagi do sklepu PGG i w ogóle sposobu sprzedaży węgla przez spółkę mają związkowcy? Niepokoi ich fakt, że mieszkańcy województwa śląskiego mają coraz większy kłopot z zakupem opału. W szczególności ma to dotyczyć emerytowanych pracowników PGG. 

Zdajemy sobie sprawę jak trudna sytuacja panuje obecnie na rynku węgla w segmencie ogrzewnictwa indywidualnego. Niemniej jednak za głęboko krzywdzący uważamy fakt, że emeryci górniczy, nie mogą kupić opału na zasadach komercyjnych od firmy, której są byłymi pracownikami – czytamy w piśmie związkowców do szefa PGG.

Reprezentanci Solidarności zwracają przy tej okazji uwagę, że byłych pracowników PGG już przed laty pozbawiono prawa do bezpłatnego węgla. Tym bardziej należy się jakiś ukłon w ich stronie. Podobnie zresztą jest w przypadku wszystkich mieszkańców województwa śląskiego, którym PGG powinna sprzedawać węgiel po preferencyjnych cenach. Traktowanie ich tak samo jak innych jest zdaniem związkowców niesprawiedliwe.

Wielu odbiorców węgla opałowego z innych regionów Polski jest obecnie zainteresowanych surowcem oferowanym przez PGG wyłącznie z powodu embarga na węgiel sprowadzany z Rosji. Wcześniej, przez wiele lat preferowali oni opał zza wschodniej granicy. Tym samym przyczyniali się do wzmacniania importu, prowadzonego nierzadko na nieuczciwych zasadach, który w sposób znaczący uderzał w kondycję finansową PGG – nie mają wątpliwości związkowcy.

Sklep PGG. Limit 5 ton węgla na cały rok

Sklep PGG obsłużył już 33 610 klientów, którym sprzedał w sumie przeszło 168 tys. ton węgla. Obowiązuje tutaj limit zakupowy wynoszący 5 ton i jak czytamy: dotyczy łącznie wszystkich nabytych przez klienta sortymentów dostępnych w sklepie w okresie 12 miesięcy.

REKLAMA

Wchodząc na stronę e-sklepu PGG o dowolnej porze można zobaczyć przy każdym produkcie adnotację o braku towaru. Ten bowiem na sklepową półkę wystawiany jest trzy razy dziennie w konkretnych godzinach: od 10 do 11, od 13 do 14 i od 18 do 19. Węgla w ten sposób nie zamówimy ani telefonicznie ani przez maila. Obecnie w ofercie sklepu PGG jest ekomiał od 649,45 zł (za tonę), ekogroszek luzem już od 831,48 zł, ekogroszek workowany od 1010 zł i węgiel luzem już od 710,94 zł. 

Systematycznie zwiększamy ilość węgla sprzedawanego w e-sklepie. Początkowy wolumen 2-3 tys. ton na dobę w marcu został podwojony do 5-6 tys. ton obecnie – informuje rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA