REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Polacy wykupują ubrania ze sklepów. W galeriach za duży ścisk, więc rzuciliśmy do internetu

Sprzedaż tekstyliów szybuje i to wysoko. Po miesiącach zastoju spowodowanego zamknięciem sklepów Polacy najwyraźniej odrabiają teraz zaległości, kupując od kilkunastu tygodni głównie ubrania i buty. Tak przynajmniej wynika z najnowszych danych GUS.

20.08.2021
11:26
Polacy wykupują ubrania ze sklepów. W galeriach za duży ścisk, więc rzuciliśmy do internetu
REKLAMA

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lipcu 2021 r. była wyższa niż przed rokiem o 3,9 proc. W porównaniu z czerwcem 2021 r. miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 2,1 proc. – podał GUS w piątek.

REKLAMA

Mediana prognoz zebranych przez PAP Biznes zakładała wzrost sprzedaży detalicznej o 5 proc. rok do roku i o 2,8 proc. w ujęciu miesięcznym.

Od stycznia do lipca 2021 r. sprzedaż wzrosła o 7,3 proc., podczas gdy w 2020 r. w tym samym czasie spadła o 3,9 proc. Wyrównana sezonowo sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lipcu 2021 r. była o 1,5 proc. niższa niż w czerwcu 2021 r.

 class="wp-image-1515397"

W internecie też kupujemy buty i ubrania

W porównaniu do lipca 2020 r. najbardziej wzrosła sprzedaż tekstyliów, odzieży i obuwia – o 15,8 proc. Przed rokiem dynamika była niemal dokładnie trzy razy wolniejsza, bo wynosiła 5,3 proc. Wyższą sprzedaż zaobserwowano również w grupie „farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny” o 6,8 proc Spadki dotknęły podmioty sprzedające pojazdy samochodowe, motocykle, części o 2,9 proc. oraz „meble, rtv, agd” o 1,9 proc.

W porównaniu z czerwcem odnotowano spadek sprzedaży detalicznej przez internet o 6,3 proc. Jej udział zmniejszył się z 8,1 proc. w czerwcu do 7,4 proc. w lipcu, a największe spadki dotyczyły grup „meble, rtv, agd” z 16,2 proc. przed miesiącem do 14,7 proc. oraz „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” odpowiednio z 18,8 proc. do 18,0 proc. Wzrosty? Wykazały je jedynie podmioty sprzedające „tekstylia, odzież, obuwie” z 18,6 proc. przed miesiącem do 19,7 proc. Wygląda to tak, jakby w galeriach handlowych zabrakło towaru, więc zaczęliśmy wykupywać internety.

 class="wp-image-1515400"

W sierpniu sprzedaż wzrośnie o 4,5 proc.

REKLAMA

Polski Instytut Ekonomiczny spodziewa się niewielkich zmian dynamiki sprzedaży w kolejnych miesiącach. W kolejnych miesiącach odczyty mają oscylować koło 4,5 proc.

Badania koniunktury prowadzone przez Komisję Europejską pokazują, że gospodarstwa domowe dalej zgłaszają rekordowo wysoki popyt na dobra trwałe. Równocześnie, wraz z odmrożeniem gospodarki, większa część domowych budżetów przeznaczana jest na usługi rekreacyjne – wskazuje Jakub Rybacki z PIE.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA