REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy
  3. Prawo

Sieci handlowe na potęgę nas oszukują. Są wyniki kontroli UOKiK, polska cebula to często ściema

W aż co trzecim skontrolowanym przez Inspekcję Handlową sklepie należącym do wielkich sieci handlowych były nieprawidłowości w kwestii oznaczania kraju pochodzenia warzyw i owoców. Polski czosnek z Egiptu albo polski seler z Holandii" to normalka. Kontrole trwają, sieciom handlowym grożą kary.

01.10.2019
11:51
Sieci handlowe na potęgę nas oszukują. Są wyniki kontroli UOKiK, polska cebula to często ściema
REKLAMA

Fot. JB/Bizblog.pl

REKLAMA

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podzielił się we wtorek wynikami jednej z takich kontroli, która odbyła się 96 sklepach należących do 18 sieci handlowych. Przeprowadziła ją Inspekcja Handlowa, która podlega pod UOKiK.

Bizblog.pl poleca:

Nieprawidłowa informacja o kraju pochodzenia lub jej brak to wprowadzanie konsumentów w błąd. Polacy coraz częściej zwracają na to uwagę, starają się wybierać produkty polskie. Sprzedawcy i dostawcy mniej lub bardziej świadomie wykorzystują ten fakt, przypisując polskie pochodzenie zagranicznym warzywom i owocom

– mówi wiceprezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Nieprawidłowości wykryto aż w 31 sklepach należących do sieci: Aldi, Auchan, Biedronka, Dino, Hipermarket Bi1, Intermarché, Kaufland, Lewiatan, Lidl, Netto, Polo Market, Stokrotka i Tesco.

Problemy z oznakowaniem kraju pochodzenia dotyczyły co dziesiątej z 1162 skontrolowanych partii owoców i warzyw. W przypadku aż 5 proc. produktów inspektorzy natknęli się na oznakowanie innym krajem pochodzenia, niż wynikało z dokumentów lub opakowań zbiorczych.

31 produktów zostało niezgodnie z prawdą oznaczonych jako pochodzące z Polski. Na przykład rzekomo polski seler pochodził z Holandii, o czym informowało opakowanie. Wywieszka przy czosnku mówiła, że pochodzi on z Polski, ale z faktury wynikało, że jest z Egiptu — wskazuje UOKiK.

W 46 przypadkach było tak, że na wywieszce przy produkcie podane było kilka krajów pochodzenia. Na przykład cebula „pochodziła” jednocześnie z Polski, Francji, Holandii i Słowacji, a konsument nie wiedział, który z krajów jest właściwy — czytamy w komunikacie UOKiK-u.

REKLAMA

Informacja o kraju pochodzenia jest istotna dla wielu konsumentów, często wpływa na decyzję o zakupie i nie powinna wprowadzać w błąd. Do UOKiK docierały liczne sygnały o nieprawidłowościach w tym zakresie, dlatego zleciłem Inspekcji Handlowej przeprowadzenie kontroli

– mówi prezes UOKiK Marek Niechciał.

Urząd podkreśla, że kontrole są kontynuowane w kolejnych sklepach należących do sieci handlowych, a jeżeli będą podstawy, mogą pojawić się kary pieniężne nałożone przez Inspekcję Handlową, nawet do 20-krotności średniej krajowej za poprzedni rok. W 2018 roku średnia krajowa wynosiła 4585 zł.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA