REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Pieniądze

Największa instytucja finansowa w Rosji odcięta od SWIFT. Co to oznacza dla Putina?

Przywódcy Unii Europejskiej zgodzili się odciąć Sbierbank, największą instytucję finansową w Rosji, od międzynarodowego systemu płatności SWIFT. Odcięcie zostanie włączone do szóstego pakietu sankcji UE wobec Moskwy.

02.06.2022
14:21
Największa instytucja finansowa w Rosji odcięta od SWIFT. Co to oznacza dla Putina?
REKLAMA

Sbierbank jest największym rosyjskim bankiem, który kontroluje 37 proc. rosyjskiego sektora bankowego i jedną trzecią wszystkich aktywów bankowych Rosji. Więc to dobrze, że zostanie odcięty od SWIFT

– zapowiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen. 
REKLAMA

Co to jest SWIFT?

Od momentu powstania SWIFT stał się integralną częścią światowego systemu handlu, działając w ponad 200 krajach i obsługującym ponad 11 tys. banków na całym świecie. To międzynarodowa organizacja instytucji finansowych utrzymująca sieć telekomunikacyjną służącą do wymiany informacji.

Mechanizm umożliwia bankom bezpieczne i szybkie komunikowanie się i realizację płatności transgranicznych. Obejmuje to instytucje, instrumenty, zasady, procedury, standardy i technologie, które umożliwiają transfer.

Odcięcie usług bankowych od SWIFT uniemożliwia zarówno wysyłanie, jak i otrzymywanie przelewów międzynarodowych oraz w zasadzie odcina organizację od globalnego systemu finansowego.  

Jak nowe sankcje wpłyną na użytkowników Sbierbanku?

Sbierbank, który już podlega sankcjom USA, stanie się ósmym rosyjskim bankiem odłączonym od SWIFT. Sbierbank stwierdził jednak, że ograniczenia nie będą miały znaczącego wpływu na jego system.

Pracujemy jak zwykle pomimo nowych sankcji

poinformował bank we wtorkowym oświadczeniu, dodając, że „odcięcie od SWIFT nie zmienia obecnej sytuacji”.

Jednak to tylko pozorny optymizm. Po ogłoszeniu propozycji odłączenia banku od SWIFT akcje Sbierbanku zaczęły spadać.

Nowe sankcje będą miały niewielki wpływ na zwykłych posiadaczy kont, zwłaszcza że Sbierbank już od pierwszego dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę działa z ograniczeniami.

Klienci Sbierbanku nadal będą mogli jednak dokonywać przelewów w Federacji Rosyjskiej. 

Operacje rosyjskie nie są uzależnione od SWIFT i będą przeprowadzane przez bank w zwykły sposób 

- podaje Sbierbank.

Odcięcie od SWIFT odcina też od handlu

Zdaniem specjalistów odcięcie od SWIFT to surowa sankcja, która będzie miała duży wpływ zarówno na Rosję, jak i na Zachód.

Jeśli europejskie banki nie są w stanie komunikować się z rosyjskimi bankami za pośrednictwem SWIFT, to nie mogą płacić rachunków rosyjskim firmom, a te firmy nie otrzymują zapłaty.

Odcięcie od SWIFT odcina więc nie tylko od transakcji finansowych ale także od handlu.

REKLAMA

24 lutego Stany Zjednoczone umieściły bank na liście CAPTA, co oznaczało, że amerykański system finansowy musiał formalnie zamknąć rachunki posiadane przez Sberbank lub jego spółki zależne w USA.

6 kwietnia, sankcje wobec Sbierbanku zostały jeszcze bardziej zaostrzone. Waszyngton zablokował aktywa banku i zakazał amerykańskim firmom i osobom fizycznym interakcji z organizacją. Już następnego dnia Sbierbank zatrzymał wszystkie przelewy walutowe za granicę dla swoich klientów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA