REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Rynek VC łapie zadyszkę. Zabrakło dużych inwestycji i cofnęliśmy się w czasie o kilka lat

116 spółek pozyskało 429 mln zł od 69 funduszy - tak w skrócie przedstawia się drugi kwartał 2023 roku na polskim rynku venture capital. Wyraźnie daje nam się we znaki niższa aktywność inwestycyjna funduszy laterstage w Polsce i CEE – mówi Karol Lasota, Principal w Inovo.vc.

21.07.2023
7:29
Rynek VC łapie zadyszkę. Zabrakło dużych inwestycji i cofnęliśmy się w czasie o kilka lat
REKLAMA

Do niedawna to właśnie zagraniczne fundusze podnosiły wyniki polskiego rynku venture capital. Mniejsze zaangażowanie globalnych graczy sprawiło, że odnotowaliśmy najsłabszy kwartał od ponad dwóch lat.

REKLAMA
Kwartalnie, wartość i liczba transakcji (mln zł)

Po sześciu miesiącach 2023 roku osiągnęliśmy pułap, na którym w 2019 rynek znajdował się na koniec grudnia. Nie jest to tempo, które pozwalałoby bić rekordy wartości transakcji z 2021 i 2022 roku, ale nie ma też zagrożenia powrotu do „niskotransakcyjnej” przeszłości sprzed 2020 roku. Uważam, że długoterminowo pozostajemy w trendzie wzrostowym, a główną siłą napędową ekosystemu jest rosnąca liczba osób pracujących w startupach – komentuje Maciej Ćwikiewicz, prezes zarządu PFR Ventures.

Lata 2021-22 się nam powtórzyć podobnego wyniku.

Wartość inwestycji (mln zł)

Dominują inwestycje o charakterze zalążkowym

Liczba transakcji pozostaje na podobnym poziomie od 12 miesięcy. Cały czas mamy około setki inwestycji zalążkowych i około 10 rund A. Choć mediana wartości transakcji utrzymuje się na poziomie 1,1 mln zł, to średnia wartość rundy spadła do 3,4 mln zł z 7,6 mln zł na koniec ubiegłego roku.

Rodzi to pytanie, czy średnie wartości transakcji, które obserwowaliśmy w latach 2021-2022 były tylko jednorazową anomalią wywołaną zawyżonymi wycenami spółek na światowym rynku VC, czy może raczej trendem, który w 2023 roku złapał zadyszkę. Liczymy, że kolejne kwartały pozwolą nam odpowiedzieć na to pytanie - mówi Radosław Kuchar, Investment Associate w PFR Ventures.

Środki polskie, a także publiczne odgrywają kluczową rolę

Jednocześnie to kapitał publiczno-prywatny ma największy udział pod kątem wartości transakcji.

REKLAMA

Fundusze PFR Ventures wsparły 32 ze 116 transakcji. Zapewniły one 18 proc. kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Istotną rolę w segmencie zalążkowym odgrywają też fundusze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które odpowiadają za 44 transakcje i 11 proc. udziału w ich wartości. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA