REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Polskie startupy utrzymują tempo. Dostały miliardy i cały czas prą do przodu

3,616 mld zł – tyle popłynęło do polskich startupów w 2022 roku. To zaledwie 8 mln zł mniej niż rok wcześniej. Tylko w czwartym kwartale konta innowacyjnych przedsiębiorstw zasilone zostały kwotą ponad miliona złotych.

30.01.2023
17:55
Polskie startupy utrzymują tempo. Dostały miliardy i cały czas prą do przodu
REKLAMA

Pozytywne wieści płyną z raportu PFR Ventures i Inovo VC. Choć w ubiegłym roku polski rynek VC wyhamował, to spadek jest minimalny.

REKLAMA

W 2022 polski rynek VC wyhamował i utrzymał wartość transakcji zbliżoną do poprzedniego roku. Względem globalnych i regionalnych trendów spadkowych, to wciąż dobry sygnał – komentuje Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures.

 class="wp-image-2027068"
Wartość inwestycji za PFR Ventures

Spowolnienie gospodarcze i wojna w Ukrainie sprawiły, że nasz rynek stracił na atrakcyjności. Świetnie widać to również na giełdzie, która poprzedni rok kończyła w ponurych nastrojach (WIG20 dopiero teraz odrabia straty). Nie przeszkodziło to jednak polskim startupom w pobiciu kilku rekordów.

Jeszcze nigdy tak wiele startupów nie skorzystało ze wsparcia

Kapitał trafił do 435 innowacyjnych firm. W 2021 roku było ich 379 rok wcześniej, a dwa lata temu 300. Najwięcej inwestycji miało charakter zalążkowy, to znaczy, że trafiło do początkujących firm, które dopiero pracują nad zbudowaniem odpowiedniej skali.

 class="wp-image-2027071"

Tradycyjnie, czwarty kwartał przebił dwa poprzednie pod kątem finansowym. W tym roku najwięcej pieniędzy udało się jednak pozyskać na początku roku.

Spadła średnia wartość transakcji: z 7,2 mln zł w 2021 roku do 6,7 mln zł w 2022 roku. PFR podkreśla, że przekłada się to na spadek przeciętnej wyceny spółek.

Fundusze PFR Ventures i NCBiR są najaktywniejsze

Te pierwsze wzięły udział w 120 z 460 transakcji i dostarczyły blisko 1/3 kapitału. Fundusze NCBiR wprowadziły na rynek mniej pieniędzy (9 proc. całej sumy), ale wzięły udział w 216 transakcjach.

W ubiegłym roku mieliśmy również kilka mega-rund, czyli takich, przekraczających 100 mln zł:

REKLAMA
  • ICEYE - 560 mln
  • Ramp – 330 mln zł,
  • Vodeno – 274 mln zł,
  • Silent Eight – 170 mln zł,
  • SunRoof – 134 mln zł.

Prognozy na 2023 są trudne przy tylu zmiennych, ale jedno jest pewne: Polska i cała Europa Środkowo-Wschodnia na stałe zagościły na mapie globalnego ekosystemu technologicznego, co pozwala pozytywnie patrzeć na przyszłość całego rynku  – podsumowuje Karol Lasota, principal w Inovo VC.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA