REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Royal Mail ma nowego właściciela. To czeski miliarder Daniel Kretinsky

Brytyjski operator pocztowy został przejęty przez spółkę należącą do czeskiego miliardera Daniela Kretinsky'ego. Dotychczasowy właściciel Royal Mail po długich negocjacjach ostatecznie zaakceptował ofertę opiewającą na niemal 3,6 mld funtów za przynoszący straty biznes pocztowy. Sprawa wzbudza w Wielkiej Brytanii kontrowersje nie tylko ze względu na wielowiekową tradycję Royal Mail, ale także z uwagi na gorący okres przedwyborczy, ale rząd jest w stanie zablokować transakcję.

30.05.2024
18:02
Royal Mail ma nowego właściciela. To czeski miliarder Daniel Kretinsky
REKLAMA

Notowana na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych spółka International Distribution Services poinformowała, że zaakceptowała wartą 3,57 mld funtów ofertę przejęcia Royal Mail przez EP Group należącą do czeskiego miliardera Daniela Kretinsky'ego. Przejęcie narodowego operatora pocztowego wywołuje w Wielkiej Brytanii duże emocje, także polityczne ze względu na nadchodzące wybory.

REKLAMA

Przejęcie Royal Mail

EP Group ma najwyższy szacunek dla historii i tradycji Royal Maili i zdaję sobie sprawę, że posiadanie tej firmy będzie się wiązać z ogromną odpowiedzialnością, nie tylko wobec pracowników, ale także obywateli, którzy na co dzień korzystają z jej usług – napisał Kretinsky w oświadczeniu

Aby rozwiać obawy związane z przejęciem strategicznego operatora pocztowego przez zagraniczny biznes, czeski miliarder zobowiązał się do zachowania przez Royal Mail zobowiązania do świadczenia powszechnych usług pocztowych w Wielkiej Brytanii, utrzymania siedziby i rezydencji podatkowej spółki w tym kraju, a także zagwarantowania praw pracowniczych. Spółka zatrudnia około 150 tys. osób.

Więcej o Wielkiej Brytanii przeczytacie w tych tekstach:

Royal Mail został sprywatyzowany już w 2013 roku, ale jego nowy właściciel nie potrafił poradzić sobie z gwałtownym spadkiem popytu na tradycyjne usługi pocztowe w ostatnich latach. W zakończonym w marcu roku podatkowym Royal Mail przyniósł stratę w wysokości 348 mln funtów, a to i tak lepszy wynik niż rok wcześniej, gdy strata wyniosła 419 mln funtów.

Czeski miliarder kupuję brytyjską pocztę

REKLAMA

Transakcja wzbudza w Wielkiej Brytanii olbrzymie emocje, zwłaszcza że jest finalizowana w wyjątkowo delikatnym politycznie okresie. Na 6 lipca rozpisano wybory parlamentarne i sprzedaż Royal Mail czeskiemu miliarderowi już stała się elementem rozgrywki kampanijnej. Obecna minister przedsiębiorczości Kemi Badenoch ma możliwość zablokowania transakcji w ramach ustawy o bezpieczeństwie narodowym i inwestycjach (National Security and Investment Act).

Daniel Kretinsky jest właścicielem aktywów wycenianych na około 30 mld zł, a swoją fortunę zbił głównie w branży energetycznej. W ostatnich latach mocno dywersyfikuje swoje portfolio inwestycyjne, a szczególnie upodobał sonie brytyjskie podmioty. Czech jest między innymi właścicielem 10 proc. akcji sieci handlowej Sainsbury's oraz 27 proc. akcji West Ham United Football Club.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA