REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Rosja zamraża ceny chleba. Sklepy nie zarobią na pieczywie nawet kopiejki

Do końca roku ceny detaliczne chleba będą ustalane na poziomie wskaźników z marca – obiecała wicepremier Rosji Victoria Abramchenko. W zamian władze przeznaczą na dofinansowanie producentów pieczywa 2,5 mld rubli, a detaliści będą musieli dobrowolnie zrezygnować z marży. 

30.03.2022
18:33
Wojna-na-ukrainie-cena-chleba-w-gore
REKLAMA

Według Rosstatu, rosyjskiego urzędu statystycznego, tylko od połowy marca ceny wszystkich produktów zbożowych wzrosły o ponad 13 proc. Według Aleksieja Lalina, prezesa Rosyjskiego Związku Piekarzy, cytowanego przez serwis Kommiersant, od początku tego roku cena chleba wzrosła średnio o 53 proc.

REKLAMA

Dobrowolne zerowanie marż

Jak podaje Kommiersant, mowa jest o zamrożeniu cen dwóch produktów najbardziej popularnych wśród Rosjan: długiego bochenka chleba „Nareznaya” i czarnego chleba „Borodinsky”. 

Producenci chleba ustalą ceny na poziomie z połowy marca 2022 r. i nie podniosą ich do końca tego roku – poinformowała w swoim kanale Telegram wicepremier Victoria Abramchenko. 

Porozumienie zostało potwierdzone w trakcie wtorkowego spotkania z producentami. Abramczenko wyjaśniła, że ​​rząd przeznaczył 2,5 mld rubli dotacji dla piekarzy – po 2,5 rubla na kg produktu.

Jednak w nieoficjalnych rozmowach piekarze twierdzą, że zamrożenie cen chleba to dla nich katastrofa. Większość firm nie dotrwa końca roku.

2,5 rubla na kg było dobre na początku 2022 r. W obecnej sytuacji do rzeczywistego ograniczenia cen potrzeba już 6 rubli na kg

– wyjaśniają.

Victoria Abramchenko stwierdziła również, że dostępność społecznie ważnych odmian pieczywa po stałych cenach na półkach sklepowych zostanie zapewniona poprzez dobrowolne zerowanie marż przez sprzedawców detalicznych. 

Rozmówcy „Kommiersanta” twierdzą, że w tej sytuacji zerowanie marż nie ma najmniejszego sensu, bo cena chleba nawet bez zarobku detalistów będzie drastycznie rosła.

W Egipcie też wprowadzono stałe ceny

W innych regionach świata, uzależnionych od dostaw rosyjskiej i ukraińskiej pszenicy wcale nie jest lepiej. Tydzień temu egipski premier Mostafa Madbouly, ustalił urzędową cenę komercyjnie sprzedawanego chleba na 11,50 funtów egipskich za kilogram. Nowa stała cena płaskiego, okrągłego chleba balady o wadze 90 g została ustalona na 1,00 funta egipskiego.

Decyzja ta podjęta została po tym, jak wojna odcięła dostęp do tańszej pszenicy z regionu Morza Czarnego, co w szczególności wpłynęło na eksport na Bliski Wschód i region Afryki Północnej. Egipt jest największym na świecie importerem pszenicy, sprowadzając około 60 proc. zboża z zagranicy. Na Rosję i Ukrainę przypadło 80 proc. importu.

REKLAMA

Chleb, który jest podstawowym artykułem spożywczym w Egipcie, zdrożał po inwazji Rosji na Ukrainę nawet o jedną czwartą.

Gwałtowny wzrost cen żywności powodował wcześniej niepokoje polityczne w Egipcie i innych krajach, w tym Bangladeszu i Indonezji. W 2007 i 2008 r. niedobory spowodowane suszami w kluczowych krajach produkujących pszenicę i ryż oraz wzrost kosztów energii doprowadziły do ​​zamieszek w ponad 40 krajach na całym świecie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA