REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Wynajem mieszkań bez kaucji i w pełni online. Polska platforma zebrała już ponad 2 mln zł

Rezuro celuje w pracowników i studentów, którzy wkrótce mogą zacząć wracać do dużych miast. Pandemia odpuszcza, a elastyczny model wynajmu może idealnie wpasować się w potrzeby młodych.

20.06.2021
8:46
Polskie startupy. Rezuro oferuje wynajem mieszkań bez kaucji i w pełni online
REKLAMA

Rezuro ma być odpowiedzią na zmiany na rynku mieszkaniowym wywołane przez koronawirusa. Zaczęliśmy coraz więcej pracować zdalnie i stabilne zatrudnienie stało się luksusem, z którego korzysta mniej osób, niż wcześniej. Jedne branże przechodzą pandemię suchą stopą, podczas gdy inne wpadają kolejne kryzysy związane z lockdownami.

REKLAMA

Rezuro oferuje swoim użytkownikom elastyczność w kwestii wynajmu średniookresowego, z możliwością rozliczania tygodniowego – w pełni online.

Kryzys gospodarczy i brak stabilnego zatrudnienia sprawił, że wielu młodych ludzi nie może sobie pozwolić na podpisanie długoterminowej umowy. My oferujemy im rozwiązanie: platformę do wynajmu umeblowanych mieszkań i pokoi, na kilka tygodni lub miesięcy, bez długoterminowych zobowiązań

– mówił mi w lutym Marcin Niewitecki, współzałożyciel Rezuro.

Wówczas platforma łącząca właścicieli mieszkań i wynajmujących chwaliła się pozyskaniem 200 tys. zł od funduszu Smok Ventures. Teraz świętuje zaś domknięcie kolejnej rundy. Tym razem 10-krotnie większej.

Proces wynajmu mieszkań i pokoi nie zmienił się odkąd pojawiły się portale typu Otodom, czy Gratka. Rezuro wprowadza do niego zupełnie nową jakość, umożliwiając de facto zawarcie transakcji bez wychodzenia z domu. Dla najemcy zwiększa elastyczność, umożliwiając wynajem nawet na tydzień, a dzięki wyeliminowaniu kaucji, zmniejsza bariery finansowe. Jednocześnie dla wynajmującego, to większe bezpieczeństwo i sprawniejszy proces wynajmu, co jest szczególnie ważne dla osób zarządzających całym portfelem lokali

– mówi Maciej Kowalczyk, Managing Partner w Corvus Ventures.

To właśnie Corvus Ventures przewodził najnowszej rundzie inwestycyjnej wspólnie z Next Road Ventures. Swoje zaangażowanie zwiększył również SMOK Ventures.

2 mln zł mają pozwolić na wyjście poza Warszawę.

Dotychczas Rezuro było dostępne tylko w stolicy. W najbliższych miesiącach ma się jednak pojawić jeszcze w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Trójmieście i Katowicach. Ma zamiar przyciągnąć użytkowników obietnicą znalezienia i wynajęcia mieszkania w 100 proc. online. Aby to osiągnąć, platforma integruje się z kilkoma partnerami.

Za weryfikację najemców odpowiada Authologic, który współpracuje już m.in. z firmą Przelewy24 w sferze pay by linków. Same płatności online obsługuje już ING, natomiast Twisto wprowadza opcję płatności odroczonych. Dzięki temu opóźnienia w wynagrodzeniach lub krótkotrwałe przerwy w pracy nie muszą oznaczać rezygnacji z wynajmu.

Rynek najmu mieszkań jest obecnie bardzo nierówny. Z jednej strony widzimy rosnące zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych, którzy kupują i udostępniają po kilkaset lub nawet kilka tysięcy lokali naraz. Nowych i w jednolitym standardzie. Możemy więc mówić o cywilizowaniu rynku. Ale to oferta dostępna tylko dla osób, które mogą sobie pozwolić na wynajem całego mieszkania. Z drugiej strony mamy całe rzesze najemców, którzy przy obecnych cenach mogą sobie pozwolić na prywatny pokój, w mieszkaniu dzielonym z innymi lokatorami. Inwestorzy instytucjonalni nie są nimi zainteresowani. I to właśnie nisza, w której rozwijamy Rezuro

– mówi Marcin Niewitecki, współzałożyciel Rezuro.
REKLAMA

Luzowanie obostrzeń może w niedalekiej przyszłości wpłynąć na powrót rynku wynajmu do dawnej kondycji. Duże miasta ponownie mogą zacząć przyciągać pracowników, a uniwersytety przenieść nauczanie z Zoomów i Teamsów na sale wykładowe. Zwłaszcza jesień może być prawdziwym testem pokazującym czy popyt na pokoje i mieszkania wrócił do wcześniejszych poziomów. Oczywiście - jeśli tylko COVID-19 nie powróci jak bumerang z czwartą falą.

On-demand housing w perspektywie najbliższych 10 lat będzie najpopularniejszym sposobem wynajmu wśród młodych osób, zwłaszcza tych młodych, które przez rosnące ceny nieruchomości, przez wiele lat nie będą mogły kupić swojego pierwszego mieszkania

– mówi Przemysław Jurek, współzałożyciel Rezuro. 
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA