REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Zebrali ponad 5 mln euro i chcą w Polsce tworzyć gry na jedno kliknięcie

Return Entertainment ma połączyć doświadczenie fińskich developerów gamingowych z polskim talentem programistycznym.

21.02.2022
15:29
Zebrali ponad 5 mln euro i chcą w Polsce tworzyć gry na jedno kliknięcie
REKLAMA

Antti Sartanen, współzałożyciel i szef Return Entertainment, zauważa, że choć polski gamedev stanowi światową czołówkę, to gry tworzone z myślą o chmurze są u nas tylko ciekawostką.

REKLAMA

Nie chcemy konkurować z lokalnym ekosystemem, ale raczej wzbogacić go o możliwość współtworzenia gier w chmurze, której dotychczas w Polsce nie było – zapowiada.

Przedsiębiorca podkreśla, że segment ten wciąż znajduje się na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Także od strony technologicznej. Streaming wymaga bowiem bardzo pojemnego łącza, charakteryzującego się niskim pingiem. Te wymagania eliminują dużą część graczy, których nie stać na kupno wydajnego peceta do uruchamiania tytułów lokalnie.

Zapewniamy możliwość przecierania szlaków i uczestniczenia w pionierskich projektach, a tym samym zdobycie doświadczenia, które będzie bezcenne, gdy cloud gaming zacznie nabierać tempa – dodaje Sartanen w rozmowie z Bizblogiem.

Fin zauważa również, że tworzenie gier do strumieniowania wymaga nowego podejścia do projektowania. Return Entertainment musiało więc stworzyć własną technologię, pozwalającą na natychmiastowe udostępnianie czy łatwe dołączanie do rozgrywki. Właśnie te dwa elementy mają pomóc studiu w podbiciu segmentu streamerskiego.

Gry uruchamiane są w przeglądarce, więc widzowie mogą się w nią włączyć bez konieczności pobierania dodatkowych aplikacji. Mogą skorzystać z pełnoprawnego edytora i współtworzyć plansze lub mapy, na których toczy się rozgrywka – mówi Sartanen i dodaje:

Miliony fanów chciałyby mieć możliwość większej interakcji ze swoimi ulubionymi streamerami.

Studio pracuje obecnie nad dwoma grami. Jedna z nich jest przeznaczona dla bardziej doświadczonych graczy, a druga to reprezentant tzw. segmentu casual. I tylko tyle o nich póki co wiadomo.

Cloud gaming to nowe metody monetyzacji dla streamerów. Ich widzowie będą mogli aktywnie uczestniczyć w rozgrywce, a nawet bezpośrednio się w nią angażować – „na jedno kliknięcie”. Return Entertainment na potencjał, by stworzyć zupełnie nową kategorię gier – mówi Malte Bath, partner zarządzający i współzałożyciel BITKRAFT Ventures.

Fundusz Batha przewodził rundzie finansowania fińskiego developera. Wziął w niej udział również polski SMOK Ventures, którego przedstawiciel podkreśla duże doświadczenie fińskich developerów.

Sam Antti Sartanen pracował między innymi w Supercell, gdzie rozwijał mobilny przebój „Hay Day”. CTO studia, Tuomas Paavola, współtworzył technologię umożliwiającą angażowanie fanów, wykorzystywaną m.in. w ligach NBA, NHL i NFL. Toni Hollming, lead designer,  współtworzył zaś grę „The Walking Dead: No Man's Land”.

REKLAMA

5,3 mln euro na otwarcie biura w Polsce

Finowie chcą stworzyć 10-osobowy zespół polskich developerów, specjalizujących się w wykorzystaniu silnika Unreal Engine. To najpopularniejsza technologia tworzenia gier pecetowych, stworzona przez Epic Games. Co ciekawe, BITKRAFT Ventures, posiada udziały również w „Epicu”. Fundusz określa się mianem najbardziej aktywnego w świecie gier video.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA