REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Dom w 13 godzin? To możliwe z polską drukarką do betonu

Cegły, beton czy pustaki – z tych materiałów najczęściej stawia się ściany budynków, które później trzeba wykończyć. Tylko beton ma jednak tę właściwość, że jest plastyczny, tzn. można mu nadawać kształt – na przykład za pomocą drukarki 3D.

27.11.2019
11:34
Dom w 13 godzin? To możliwe z polską drukarką do betonu
REKLAMA

REbuild wydrukowało już pierwszy „budynek”. Polska firma obiecuje, że dzięki jej technologii produkcja domów będzie o połowę tańsza. REbuild to powstała w 2018 roku firma, która jako pierwsza w kraju wydrukowała budynek w technologii 3DCP.

REKLAMA

3DCP to skrót od 3D Construction/Concrete Printing, co oznacza drukowanie betonem. REbuild wcześniej koncentrowało się na mniejszych obiektach, takich jak ławki, stoły czy grille. Teraz jednak firma poszła na całość.

Ich budynek nie należy może do kolosów, ale wygląda całkiem schludnie. Ma 7 mkw. i na jego wydrukowanie zużyto 6 t betonu. Przedstawiciele firmy przekonują, że ten sposób produkcji oszczędza nie tylko czas personelu, ale również surowce.

 class="wp-image-1027745"

6 mln ze „Ścieżki dla Mazowsza”

Za stworzeniem budynku stoi autorska drukarka i mieszanka betonowa. Dzięki temu połączeniu wydruk zajął zaledwie 13 godzin. Dzięki swojemu produktowi inżynierowie chcą w przyszłości zautomatyzować branżę budowlaną, która cały czas opiera się w dużej części na zadaniach manualnych.

Jako pierwsi na świecie chcemy wdrożyć technologię automatycznego układania zbrojenia i budowy szalunków

- mówi Bizblog.pl dr inż. Michał Kowalik, prezes zarządu REbuild.

Spółka stawia także na sprzedaż drukarek i usług obejmujących druk na zamówienie: wyposażenia ogrodowego, małej architektury, nietypowych elementów konstrukcyjnych czy małych budynków.

Michał Kowalik podkreśla, że w realizacji planów zespołowi pomogą środki zdobyte w konkursie „Ścieżka dla Mazowsza”, którego organizatorem jest NCBiR. Wartość projektu, na który Rebuild otrzymał dofinansowanie to 6 mln zł. W rozwoju wspierają spółkę również fundusze venture capital AgriTech Hub i Simpact. 

Prace nad drukarką pozwoliły ukończyć środki od inwestora.

Startup pozyskał 250 tys. euro., co może się wydawać niewygórowaną kwotą. Środki umożliwiły jednak sfinalizowanie prac nad głowicą drukującą, systemem podawania mieszanki czy napędami. Firma pracuje również nad badaniami autorskich zapraw i wnioskami patentowymi.

 class="wp-image-1027733"

Koncepcję doceniło jury konkursu 4BuildingsAwards 2019.

REbuild został wyróżniony w kategorii Innowacja – StartUp, za połączenie budownictwa i druku 3D w duchu zrównoważonego rozwoju.

REKLAMA

Obecne dokonania są zaledwie częścią tego, co chcemy osiągnąć jeśli chodzi o technologię 3DCP

– zapewnia na koniec Michał Kowalik.
 class="wp-image-1027736"
Zespół REbuild.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA