REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Xerox grozi HP wrogim przejęciem. Wybierajcie: albo po dobroci, albo będzie na siłę

Ponad 33 mld dol. to za mało dla HP. O wiele mniejszy Xerox wciąż kombinuje jak przejąć swojego konkurenta. Już niedługo może ogłosić skup akcji. Takiego wrogiego przejęcia jeszcze nie było.

22.11.2019
14:06
Wrogie przejęcie HP. Xerox wykłada 33 mld dol. i grozi rozwiązaniem siłowym
REKLAMA

Na początku nieco wprowadzenia w sytuację obu firm. Zacznijmy od HP.

REKLAMA

W 2015 roku HP podzieliło się na dwie firmy: HP Inc. and Hewlett Packard Enterprise. Pierwsza miała koncentrować się na produkcji komputerów i drukarek, druga natomiast na rozwiązaniach biznesu, takich jak serwery i storage. Kapitalizacja obu spółek wynosi na dziś odpowiednio: 29 i 22,3 mld dol.

Xerox to zaś nieco mniejsza firma z kapitalizacją na poziomie nieco ponad 8 mld dol. Stosunkowo niedawno firma zrezygnowała z przejęcia przez japońską korporację Fujifilm.

Skąd wzięła się chęć połączenia obu korporacji?

Jej głównym architektem wydaje się być inwestor Carl Icahn, który posiada udziały w obu podmiotach - 10,6 proc. w Xeroksie i 4,2 proc. w HP. Zgodnie z przewidywaniami Xeroksa, połączenie firm przyniosłoby im 2 mld dol. zysku.

To bardzo ważne na rynku drukarek, gdzie sytuację można określić jako stagnację. Z drugiej strony integracja obu firm byłaby dużym wyzwaniem ze względu na zorientowanie na inne segmenty klientów.

Xerox jest zdeterminowany

Dla HP to jednak za mało. Firma odrzuciła ofertę, argumentując, że spadające przychody Xeroxa nie są dobrym prognostykiem dla sytuacji firmy w przyszłości. Faktycznie, przychody Xeroksa spadły z 10,2 mld dol. do 9,2 mld dol. w ujęciu rocznym.

W specjalnym komunikacie na stronie spółki czytamy, że oferta Xeroxa znacznie niedoszacowuje HP i nie jest w najlepszym interesie udziałowców. Stanowisko to zostało jednogłośnie przyjęte przez radę dyrektorów HP.

Co ciekawe, Xerox udostępnił swoje sprawozdania finansowe HP, ale HP nie wykonało takiego gestu w stosunku do Xeroksa.

HP nie przekuje również sowita oferta, która przekracza obecną kapitalizację spółki. W przeliczeniu na akcję Xerox płaci o ponad 2 dol. więcej niż rynek i o 2 dol. więcej niż wynika z wyceny analityków.

REKLAMA

Xerox stawia ultimatum. Może dojść do wrogiego przejęcia.

Dyrektorzy Xeroksa planują wezwanie do sprzedaży akcji, czyli próbę wrogiego przejęcia HP. Oznaczałoby to otwartą ofensywę w stosunku do trzykrotnie większej firmy. Co ciekawe, samo HP nie wyklucza jeszcze przejęcia Xeroksa. Będzie to jednak chciało zrobić na swoich zasadach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA