Przelew SEPA czy SWIFT - który wybrać?
W okresie wakacyjnym, gdy więcej podróżujemy, przelewy w walucie obcej zyskują na znaczeniu. Ich koszty będą się różnić w zależności od tego, czy korzystamy z systemu SEPA czy SWIFT.

Czym są przelewy SEPA i SWIFT?
SEPA i SWIFT to systemy, w ramach których realizowane są przelewy zagraniczne. Przy czym, o ile SWIFT umożliwia dokonywanie płatności w różnych walutach, o tyle SEPA odnosi się wyłącznie do euro. Poza państwami Unii Europejskiej w ten sposób można płacić w Norwegii, Islandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.
Przelew walutowy możemy zlecić także wtedy, gdy oba banki znajdują się w Polsce. W takiej sytuacji płatności w euro realizowane są za pomocą systemu SEPA, a w innych walutach – za pomocą SWIFT.
Koszty przelewu zagranicznego w systemie SEPA i SWIFT
Tym, co różni systemy SEPA i SWIFT, jest koszt pojedynczego przelewu. Polskie banki zwykle oferują darmowe przelewy SEPA, co stanowi odpowiedź na rosnącą liczbę rozliczeń prowadzonych w euro. Zupełnie inaczej kształtują się koszty przelewów SWIFT. Już samo zlecenie obarczone jest opłatą w wysokości od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Najczęściej stanowi ona pewien procent od kwoty transferu. Kolejne wydatki wynikają z podziału kosztów, który może przybrać następujące formy:
- OUR – koszty ponosi nadawca przelewu,
- BEN – koszty ponosi odbiorca,
- SHA – koszty dzielone są na obie strony.
Ponadto przelew SWIFT odbywa się z udziałem banków pośredniczących, które również mają możliwość naliczać dodatkowe opłaty.
Średni koszt przelewu SWIFT waha się w przedziale od 20 do nawet 300 zł. Szczegółowe dane można znaleźć w tabeli opłat banku, który prowadzi rachunek walutowy.
Czytaj też o bankach na Bizblog.pl:
W jakim czasie odbiorca otrzyma przelew walutowy?
Większość klientów uważa, że przelewy walutowe docierają do odbiorców dopiero po kilku dniach. Jest w tym jednak tylko trochę prawdy, ponieważ przelew SEPA najczęściej dochodzi na konto kolejnego dnia. Inaczej jest z przelewami SWIFT, na które średnio trzeba oczekiwać trzy dni robocze. Niestety, nie zostanie on zrealizowany szybciej nawet wtedy, gdy zachodzi zgodność walut. W transakcjach między przedsiębiorcami trzy dni to czasami za długo, dlatego mogą oni skorzystać z trybu ekspresowego. Przy czym wiąże się to z dodatkowymi opłatami, co w przypadku wysokich kwot transakcji stanowi kolejne, poważne obciążenie.
SWIFT czy SEPA – jaki system wybrać?
Jeśli realizujesz przelew w euro, korzystniejszym rozwiązaniem będzie system SEPA. Najprawdopodobniej nie będzie on kosztował ani złotówki, a dodatkowo pieniądze zostaną przekazane na konto odbiorcy już kolejnego dnia roboczego. Ale jeśli realizujesz przelew w innej walucie, np. w dolarach amerykańskich, będziesz musiał skorzystać z systemu SWIFT.
Jak obniżyć koszty przelewu zagranicznego?
Koszty przelewów zagranicznych mogą okazać się bardzo wysokie, jeśli korzystasz z systemu SWIFT. Jednym ze sposobów ich obniżenia jest podział wydatków między zlecającego a odbiorcę. Wtedy też wybieramy opcję SHA. Warto również zapoznać się z ofertami poszczególnych banków realizujących przelewy zagraniczne. Na to, jaką prowizję pobierze bank pośredniczący, nie masz wpływu, ale możesz zdecydować, ile zapłacisz za przelew bankowi prowadzącemu konto.