REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Tysiące pracodawców w pułapce, grożą im wysokie kary. Skarbówka nieugięta. I bezduszna

Tylko do końca stycznia pracodawcy mogą przesłać PIT-11 za pracowników, których zatrudniali w 2022 roku. Mają jednak problem, bo elektroniczne formularze już nie pozwalają wpisać ciągu takich samych znaków w polu „PESEL”. Tymczasem wielu cudzoziemców tego numeru nie posiada, a część z nich już nawet wyjechała z Polski. W tej sytuacji PIT-11 nie da się złożyć. Organizacje biznesowe zaapelowały do Ministerstwa Finansów, by przywrócić możliwość wpisania dowolnego ciągu liczb, ale resort pozostał głuchy na ich prośby.

12.01.2023
6:29
nowy podatek
REKLAMA

PIT-11 to informacja to o uzyskanych przez pracownika dochodach, pobranych zaliczkach na podatek dochodowy oraz o potrąconych składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Formularz ten pracodawcy muszą dostarczyć pracownikom do końca stycznia, by ci mogli rozliczyć się z fiskusem za poprzedni rok. Wysyłanie PIT-11 to prosta formalność, która nie powinna nastręczać żadnych problemów, ale w tym roku jest inaczej.

REKLAMA

Biura księgowe alarmują, że nie są w stanie wypełnić elektronicznych formularzy PIT-11 w przypadku, gdy pracownik nie ma numeru PESEL. Stosowane przez lata obejście tego wymogu przez wpisanie ciągu cyfr typu 00000000000 nie jest możliwe, ponieważ elektroniczne formularze już na to nie pozwalają. Niektóre biura księgowe na zasadzie wyboru mniejszego zła próbują wysyłać papierowe formularze, choć przepisy na to już nie pozwalają.

Każdy polski obywatel ma nadany numer PESEL, ale problem pojawia się w przypadku cudzoziemców. Choć przepisy umożliwiają im wystąpienie o nadanie takiego numeru, nie jest to obowiązkowe – nawet na mocy tak zwanej specustawy ukraińskiej. Co więcej, polski pracodawca nie ma prawa uzależniać zatrudnienia cudzoziemca od tego, czy ma PESEL, a nawet nie może tego sprawdzić na etapie przyjmowania go do pracy. Jeśli zatrudnił „bezpeselowca”, teraz ma problem.

Pracownik nie wystąpił o PESEL

Konfederacja Lewiatan już na początku grudnia apelowała do Ministerstwa Finansów, by przywrócona została możliwość wpisania ciągu takich samych cyfr w polu PESEL, gdy pracownik nim nie dysponuje. Organizacja reprezentująca polskich pracodawców uzyskała informację ze źródeł branżowych, że nawet kilkanaście tysięcy zatrudnionych w tym roku cudzoziemców, głównie Ukraińców, nie ma numeru PESEL. Za niewysłanie formularza PIT-11 grożą wysokie kary.

Apelujemy do resortu finansów o ponowne rozważenie procedury składania przez płatników zatrudniających cudzoziemców informacji o dochodach i zaliczkach odprowadzonych za 2022 rok. Najlepszym rozwiązaniem byłoby umożliwienie firmom wpisywania w PIT-11 ciągu takich samych liczb, zamiast numeru PESEL – mówiła Nadia Kurtiewa, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Jak podkreślała organizacja, pracodawcy nie dysponują żadnym legalnym instrumentem, który by umożliwił pozyskanie numeru ewidencyjnego, jeśli do jego nadania doszło po zakończeniu zatrudnienia. Z drugiej strony cała odpowiedzialność za niezłożenie formularza PIT-11 spada na przedsiębiorców. Apel Konfederacji Lewiatan został wystosowany do Ministerstwa Finansów już na początku grudnia. Czy resort Magdaleny Rzeczkowskiej zauważył absurd aktualnych przepisów i postanowił pójść polskim przedsiębiorcom na rękę? Ani trochę.

Ministerstwo Finansów: trzeba było uważać

Bizblog.pl właśnie otrzymał od MF odpowiedź na pytania dotyczące problemów z PIT-11.

Jeśli pracownik nie posiada numeru PESEL, pracodawca powinien wskazać mu, że istnieje konieczność pozyskania PESEL na podstawie obowiązujących przepisów

– radzi resort przedsiębiorcom.

W dalszej części maila do naszej redakcji MF pisze, że aby uzyskać PESEL, pracownik powinien złożyć wniosek o nadanie tego numeru do dowolnego urzędu gminy.

W uzasadnieniu wniosku należy wskazać przepisy ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, w związku z przepisami ustawy o ewidencji ludności, które nakładają zarówno na płatnika, jak i na podatnika obowiązek podawania numeru PESEL organom podatkowym na dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych – radzi MF.

I przypomina, że od stycznia 2022 r. nie ma możliwości przesłania drogą elektroniczną informacji PIT-11 za 2022 r. ze wpisanym ciągiem tych samych cyfr (np. 1111111111 czy 9999999999).

Taka informacja nie zostanie przyjęta przez system

– podkreśla fiskus.
REKLAMA

Następnie przypomina, że informował o tym od października 2021 roku.

Z pewnością to teraz bardzo przydatna informacja dla przedsiębiorców, którzy dopełnili wszelkich starań w kwestii numeru PESEL swoich pracowników, ale nie mieli narzędzi, by to wyegzekwować. Duch Polskiego Ładu wciąż krąży po gmachu przy Świętokrzyskiej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA