REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Inflacja szaleje, więc rząd myśli o zmianie 500+ w 700+. Na razie pamiętajcie o wniosku do ZUS-u

Inflacja nie tylko pożera nasze zarobki w błyskawicznym tempie, ale także rozdawane przez rząd kilka lat temu prezenty socjalne. Realna wartość świadczenia 500+ to już znacznie mniej niż 400 zł, a wybory coraz bliżej, więc rząd w końcu coś chce z tym zrobić. Według nieoficjalnych informacji Prawo i Sprawiedliwość szykuje hit na najbliższą konwencję – zastąpienie 500+ programem 700+, choć bardziej pasuje tu nazwa tarcza proinflacyjna.

01.06.2022
16:07
Program 700+. Waloryzacja 500+ coraz bliżej
REKLAMA

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, rządząca partia PiS w przyszłorocznej kampanii wyborczej ogłosi, że podnosi 500+ do 700+. Z kolei „Super Express” cytuje anonimowego polityka PiS, który przyznał, że taki pomysł będzie omawiany na konwencji tej partii w najbliższą sobotę.

REKLAMA

Trzeba przyznać, że publiczne wypowiedzi innych przedstawicieli tej partii w pewnym stopniu uwiarygadniają te doniesienia. Poseł PiS Paweł Lisiecki w Polskim Radiu powiedział, że 500+ należałoby zrewaloryzować o 40 proc. O potrzebie waloryzacji 500+ niedawno mówiła też Elżbieta Rafalska, była minister rodziny i twarz tego programu rządowego.

Uważam, że co trzy lata powinna być waloryzacja i teraz jest dobra na to chwila

– powiedziała obecna europosłanka.

Ewentualne podwyższenie kwoty świadczenia to na razie nic pewnego, ale już nastąpiła dość istotna zmiana w funkcjonowania tego programu. Od 1 czerwca obsługę 500+ od samorządów przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych i z tego powodu konieczne jest złożenie nowego wniosku. Jeśli ktoś tego nie zrobi do końca czerwca, utraci świadczenie.

undefined

Aby od 1 czerwca br. otrzymywać świadczenie 500+ należy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych złożyć wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na okres świadczeniowy 2022/2023 najpóźniej do 30 czerwca br. Wnioski można składać tylko elektronicznie. Złożenie wniosku po tym terminie może spowodować utratę wypłaty świadczenia – napisał do beneficjentów Jan Żądło, dyrektor Krakowskiego Centrum Świadczeń.

Wnioski tylko elektronicznie

Stosowny komunikat wydał też sam zakład, informując, że już od 1 lutego 2022 r. przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze na okres od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. ZUS wskazuje, że złożone wnioski na ten nowy okres dotyczą na razie 6,5 mln dzieci, a wypłata świadczeń ruszy w czerwcu.

ZUS podkreśla, że wnioski o świadczenie wychowawcze można złożyć tylko elektronicznie. Można to zrobić przez PUE ZUS, a rodzice, którzy mają PESEL, mogą także przesłać wniosek do ZUS-u przez portal Empatia lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Przypomnijmy, że program 500+ miał być początkowo sposobem na zwiększenie dzietności. Po pierwsze, pięćset złotych na dziecko […]. Chodzi tu o naprawdę bardzo ważne sprawy. Po pierwsze o politykę prorodzinną i pronatalistyczną. Musimy bowiem przełamać zapaść demograficzną – mówiła w exposé w 2015 roku premier Beata Szydło.

Bogate rodziny z 500+

Tak, program 500+ miał być przede wszystkim lekiem na zapaść demograficzną, a poprawa jakości życia rodzin była na dalszym planie. Program Rodzina 500 plus to odpowiedź na niskie wskaźniki demograficzne w Polsce. Program ma być przede wszystkim zachętą do posiadania dzieci – zapowiadał w 2016 roku resort rodziny.

REKLAMA

Jeszcze w marcu 2018 roku, ówczesna minister rodziny Elżbieta Rafalska powiedziała, podsumowując dwa lata tego programu, że ponad 403 tys. urodzeń w 2017 roku to „mierzalny efekt” wprowadzenia 500+.

Gdy słupki nowych urodzeń zaczęły spadać, program został przemianowany na „finansowy fundament wsparcia rodzin”. Problem w tym, że takiego wsparcia potrzebują tylko niektóre polskie rodziny, a od czasu wprowadzenia świadczenia na pierwsze dziecko rządowe wsparcie trafia do olbrzymiej liczby bogatych rodzin.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA