REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

W ten sposób firmy mogą zadbać o sprzedaż. Embedded finance dla biznesu dynamicznie rosną

Lokowanie produktu

Usługi embedded finance, czyli finanse wbudowane robią furorę nie tylko w krajach zachodnich.  Segment ten rośnie także i w Polsce. Nikogo już nie dziwi, że kupując online, możemy skorzystać z natychmiastowego finansowania, np. w formie płatności odroczonych. Podobnie dzieje się w świecie B2B. Na rosnącą popularność embedded finance dla biznesu wpływa nie tylko ich łatwa dostępność, ale także to, że często są narzędziem, dzięki któremu można uniknąć zatorów płatniczych i rozwijać biznes.  

10.11.2023
17:56
Embedded finance dla biznesu dynamicznie rosną

Wzrost rynku embedded finance

Czym są embedded finance? W dużym skrócie są to usługi finansowe wbudowane w inną działalność, niekoniecznie powiązaną z finansami (przykładem są platformy marketplace, sklepy online). W przypadku klientów indywidualnych od wielu lat instytucje niebędące bankami oferują usługi związane z finansowaniem zakupów. To np. możliwość rozłożenia płatności za sprzęt AGD czy samochód na raty. W ostatnim czasie bardzo popularne są embedded finance online, np. Buy Now Pay Later, dzięki którym można odroczyć płatność za zakupy w Internecie. Dzięki nim klienci kupują więcej i chętniej, kierując się często chwilowymi zachciankami.

W przypadku firm idea działania jest podobna, inne są jednak motywacje. Dla przedsiębiorcy możliwość skorzystania z BNPL to szansa na utrzymanie ciągłości realizacji zamówień, zadbanie o marżę (kupowanie więcej, kiedy produkt jest w promocji) i płynność finansową. Dzięki embedded finance, przedsiębiorcy nie muszą kontaktować się z bankami i wypełniać skomplikowanych dokumentów, aby pozyskać pieniądze na działalność. Robią to jednym kliknięciem – tam, gdzie finalizują zakupy lub realizują swój biznes. Rynek embedded finance dynamicznie rośnie – firmy zaczynają doceniać wygodę i oszczędność czasu, jaką dają tego typu usługi.

Firma doradczo-konsultingowa EY szacuje, że wielkość globalnego rynku embedded finance w całym łańcuchu wartości wzrośnie z 264 mld dolarów w 2021 r. do 606 mld dolarów w 2025 r. Firma McKinsey wskazuje, że ewolucja tego typu produktów związana jest z fundamentalnymi zmianami, jakie zaszły w obszarze handlu, zachowaniu sprzedawców i konsumentów, a także technologii cyfrowych.

Jak to działa?

Warto wspomnieć o samym modelu działania produktów embedded finance. W Polsce od jakiegoś czasu funkcjonują już podmioty, które oferują tego typu innowacyjne produkty. Jednym z nich jest PragmaGO.tech - największy dostawca usług embedded finance dla biznesu.

Fintech z Katowic daje możliwość pełnego zintegrowania produktów finansowych z podstawową działalnością danej firmy (np. platformy markeplace). PragmaGO.tech odpowiada za pełne wdrożenie techniczne usługi, obsługę finansowania i przejęcie związanego z nim ryzyka. Fintech pomoże też w działaniach marketingowych i promocji produktów finansowych wśród klientów.

Jak to działa? Firma, którą współpracuje z PragmaGO.tech (partner), może zaoferować swoim klientom możliwość skorzystania z wbudowanych usług finansowych, takich jak choćby płatność odroczona (BNPL) czy finansowanie Merchant Cash Advance (również w formie zaliczki przychodowej).

„Moja pożyczka” – przykład innowacyjnego embedded finance

Wracając jednak do modelu działalności PragmaGO, to warto wspomnieć, że w kwietniu 2023 roku firma ogłosiła współpracę z Polskimi ePłatnościami w ramach innowacyjnej „Mojej pożyczki”. Mogą z niej skorzystać firmy, które posługują się terminalami płatniczymi PeP. Na czym polega „Moja pożyczka”?

To finansowanie w modelu Merchant Cash Advance w formie zaliczki przychodowej (spłata zobowiązania następuje jako procent od obrotów na terminalu PeP). To świetne rozwiązanie dla biznesów sezonowych.

Merchant PeP otrzymuje indywidualną propozycję finansowania online, jeszcze zanim o nie zawnioskuje – bezpośrednio w Strefie Klienta PeP. Propozycja ta jest wyliczana na podstawie danych o obrotach na terminalach płatniczych oraz algorytmów własnych PragmaGO. Taka automatyzacja pozwala na szybkie pozyskanie pieniędzy przez przedsiębiorcę. Może je wykorzystać na dowolny cel – rozwój działalności, opłacenie kosztów, podatków czy składek ZUS. Podsumowując: embedded finance to rewolucja, która coraz śmielej rozgaszcza się na polskim rynku. Daje ona nowe możliwości firmom, a często pozwala na płynną kontynuację prowadzonej działalności. Dzięki wbudowanym finansom przedsiębiorcy mierzący się z problemem zatorów płatniczych mogą także uniknąć kłopotów związanych z zaległościami wobec fiskusa czy ZUS. Embedded finance to element cyfrowej rewolucji, która dzieje się także na rynku B2B.

Lokowanie produktu
Najnowsze
REKLAMA