REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Postojowe i zwolnienie z ZUS z tarczy 6.0 już są dostępne. Jak złożyć wniosek?

Od środy 30 grudnia w PUE ZUS dostępne są formularze wniosków umożliwiających wystąpienie o postojowe oraz zwolnienie z obowiązkowych składek za listopad. Na razie wnioskować można o jednorazową pomoc, ale jest niemal pewne, że instrumenty te zostaną przedłużone na kolejne miesiące. Pomoc dostaną jednak tylko ci przedsiębiorcy, którzy mają ściśle określony główny kod PKD działalności.

30.12.2020
10:01
zwolnienie-ze-składek-ZUS-termin
REKLAMA

Dopiero od 30 grudnia obowiązują przepisy tarczy 6.0 w zakresie postojowego i zwolnienia z ZUS-u dla firm z określonych branż, dlatego dopiero od tego dnia dostępne odpowiednie są wnioski. O pomoc realizowaną przez ZUS można wystąpić wyłącznie drogą elektroniczną.

REKLAMA

Jednorazowe postojowe

O kolejne dodatkowe – na razie tylko jednorazowe – postojowe mogą wystąpić przedsiębiorcy, którzy zostali zaliczeni do 40 najbardziej poszkodowanych branż w drugiej fali COVID-19. Pełna lista dozwolonych głównych kodów PKD znajduje się tutaj.

Przedsiębiorcy mogą wystąpić o dodatkowe jednorazowe postojowe, jeśli mają przestój w prowadzeniu działalności gospodarczej w następstwie COVID-19, a ich przychód w październiku albo listopadzie 2020 r. (można wybrać jeden z tych dwóch miesięcy) był niższy co najmniej o 40 proc. od tego, który uzyskali w analogicznym miesiącu 2019 roku.

Aby dostać nowe postojowe, trzeba było choć raz dostać postojowe z poprzednich tarcz (wnioski RSP-D, RSP-DB, RSP-DK) – nowe zostanie wypłacone w tej samej wysokości.

Jak złożyć wniosek o postojowe?

Wchodzimy na PUE ZUS (można także za pośrednictwem portalu gov.pl), logujemy się i wybieramy zakładkę „Ogólny” lub „Płatnik” w górnym prawym rogu. Teraz po lewej stronie klikamy baner „Dokumenty i wiadomości”, a następnie „Dokumenty robocze”. Teraz na dole strony klikamy przycisk „Utwórz nowy”.

Na liście dostępnych wniosków odszukujemy Wniosek RSP-DD6 i klikamy przycisk „Utwórz dokument”. Aby ułatwić sobie odnalezienie tego konkretnego wniosku, możemy zaznaczyć u góry tylko kategorię „Płatnik składek”.

 class="wp-image-1328662"

Wypełnienie samego wniosku jest całkiem proste (może poza końcówką), ale jedna praktyczna rada na początek – warto na bieżąco klikać przycisk „Zapisz”, ponieważ wniosek nie ma włączonego auto zapisu i jeśli przez dłuższą chwilę będziemy szukać jakiejś informacji, to zostaniemy wylogowani i wniosek trzeba będzie wypełniać od początku. Sesja trwa 15 minut, ale licznik odświeża się tylko wtedy, gdy edytujemy poszczególne pola.

Najpierw zaznaczamy, czy jest to pierwszy wniosek, czy korekta, następnie wklejamy numer naszego rachunku bankowego, na który ZUS ma przelać 2080 zł, a następnie wybieramy z listy kod przeważającej działalności według stanu z 30 września 2020 r. Jeśli więc ustawiliśmy sobie „biorący” kod PKD po tej dacie, pomocy z tarczy 6.0 nie dostaniemy. ZUS lojalnie zaznacza, że będzie to weryfikował w rejestrze REGON.

 class="wp-image-1328683"

Poniżej wybieramy jeden z miesięcy, w którym nasz przychód był o co najmniej 40 proc. niższy niż w tym samym miesiącu 2019 roku. Do wyboru mamy październik i listopad. Zaznaczamy wybrany miesiąc i świadomi odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia, przechodzimy na drugą stronę wniosku.

Na drugiej stronie wybieramy wielkość naszej firmy (mikro-, mały, średni lub inny przedsiębiorca), a poniżej zaznaczamy, czy nasza firma jest powiązana z inną firmą. W kolejnym polu zaznaczamy datę rozpoczęcia działalności gospodarczej, a następnie zaznaczamy odpowiednie pola w pytaniach o sytuację finansową naszej firmy. Jeśli prowadzimy zwykłą jednoosobową działalność, zaznaczamy tylko „Nie” lub „Nie dotyczy”.

 class="wp-image-1328692"

Na kolejnej stronie wybieramy formę prawną naszej firmy. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej zaznaczamy ostatni kwadrat i wpisujemy „Jednoosobowa działalność gospodarcza” w polu poniżej.

Przechodzimy do ostatniego punktu wniosku, który pewnie sprawi przedsiębiorcom największy kłopot. Musimy zadeklarować, jaką pomoc publiczną związaną z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem epidemii COVID-19 oraz jej skutków lub na to samo przedsięwzięcie spoza ZUS-u otrzymaliśmy dotychczas. W przypadku większości firm będzie to na przykład pożyczka 5 tys. z urzędu pracy lub dotacja z PFR.

 class="wp-image-1328695"

Musimy podać wartość pomocy, datę jej otrzymania, rodzaj i formę otrzymanej pomocy, nazwę podmiotu udzielającego pomocy, a nawet... podstawę prawną. Biurokracja pełną gębą, ale nic na to nie poradzimy. Jeśli dostaliśmy więcej rodzajów pomocy publicznej lub z różnych źródeł (poza ZUS-em), to klikamy przycisk „Dodaj” i wypełniamy kolejny zestaw pól.

Jeśli udało nam się przebrnąć przez cały wniosek, klikamy jeszcze przycisk „Sprawdź”, bo jeśli jakieś pole ominęliśmy, dostaniemy komunikat, że musimy je wypełnić. Jeśli wszystko jest w porządku, klikamy ostatni raz „Zapisz”, a następnie „Zamknij”. Teraz pozostaje nam tylko wysłanie wniosku, podpisując go elektronicznie.

Zwolnienie z ZUS-u za listopad

Przedsiębiorcy zaliczający się do wspomnianych powyżej 40 branż mogą od 30 grudnia wystąpić do ZUS-u o zwolnienie ze składek za listopad, jeśli w tym miesiącu mieli przychód o co najmniej 40 proc. niższy niż w listopadzie 2019 r. O zwolnienie można wystąpić także wtedy, gdy składki za listopad już opłaciliśmy – gdy mijał termin płatności, tarcza jeszcze nie obowiązywała.

Część przedsiębiorców, którzy wiedzieli, że ze zwolnienia skorzystają, odroczyło termin listopadowej płatności (wypadający 10 lub 15 grudnia, czyli przed wejściem w życie ustawy), ale niektórzy na wszelki wypadek zapłacili. Na szczęście nic straconego – teraz mogą wystąpić do ZUS-u z wnioskiem o zwrot przelewu. ZUS nadpłatę zwróci pod warunkiem, że przedsiębiorca nie ma zaległości na koncie.

Uwaga: zwolnienie ze składek za listopad nie przysługuje firmom, które do 30 czerwca 2020 r. nie były zgłoszone w ZUS-ie jako płatnicy składek. Kolejny warunek: jeśli mamy obowiązek składania deklaracji rozliczeniowych (DRA, RCA, itp.), musimy je złożyć do końca roku, czyli jeśli ktoś tego jeszcze nie zrobił, raczej musi się pośpieszyć.

Jak złożyć wniosek o zwolnienie ze składek?

Procedura jest bardzo podobna do tej dotyczącej postojowego, a wniosek jest bardzo podobny, choć nieco prostszy i krótszy. Na liście dostępnych wniosków w odszukujemy Wniosek RDZ-B6 i klikamy przycisk „Utwórz dokument”. Aby ułatwić sobie odnalezienie tego konkretnego wniosku, tutaj także możemy zaznaczyć u góry tylko kategorię „Płatnik składek”.

 class="wp-image-1328722"

Na pierwszej stronie wniosku znowu wybieramy nasz główny kod PKD, a następnie wybieramy miesiąc, za który mamy być zwolnieni ze składek. Wybrać można na razie tylko listopad, ale potem na pewno dojdą kolejne miesiące.

Druga i trzecia strona są takie same jak w opisanym powyżej wniosku o postojowe. Gdy skończymy wypełnianie wniosku, na wszelki wypadek klikamy przycisk „Sprawdź”, a następnie „Zapisz” i „Zamknij”. Na koniec wysyłamy wniosek, podpisując go elektronicznie.

REKLAMA

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA