REKLAMA

Polskie firmy pomogą w budowie elektrowni jądrowej. „Wielka szansa”

Polski Instytut Ekonomiczny rozpoczyna projekt badawczy, w którym sprawdzi zainteresowanie polskich firm udziałem w budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, planowanej w pomorskiej gminie Choczewo. - Chcielibyśmy, żeby polscy przedsiębiorcy mieli możliwość udziału w łańcuchu dostaw dla całego projektu jądrowego – mówi Leszek Juchniewicz, prezes spółki Polskie Elektrownie Jądrowe.

elektrownia-jadrowa-rzad-czas-i-koszty
REKLAMA

Po co to badanie? Chodzi o określenie potencjału polskiego przemysłu na potrzeby projektu elektrowni jądrowej w Choczewie na Pomorzu realizowanego przez konsorcjum Westinghouse (dostawca technologii) i Bechtel (generalny wykonawca). Ale i oczekiwanych przez firmy rozwiązań - na przykład finansowe systemy wsparcia, czy pomoc w zdobywaniu odpowiednich certyfikatów.

REKLAMA

Chcą wiedzieć, jak można wesprzeć zainteresowane firmy

Jak informuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), analiza wyników badania pozwoli rozpoznać zainteresowanie polskich firm udziałem w procesie budowy pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu oraz wskaże narzędzia niezbędne do uczestnictwa w planowanym łańcuchu dostaw.

Będzie też podstawą do przygotowania działań wspierających zainteresowane firmy i dostawców, aby w sposób konkurencyjny mogli uczestniczyć w strategicznej dla kraju inwestycji. Projekt realizowany jest na zlecenie Polskich Elektrowni Jądrowych przy współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Więcej o elektrowni jądrowej przeczytasz na Spider’s Web:

Wiedza i przygotowanie

Inwestycja, którą realizujemy, to ogromna szansa nie tylko dla kraju, ale także dla wielu polskich przedsiębiorców. Dlatego też chcielibyśmy, by mieli możliwość udziału w łańcuchu dostaw dla całego projektu jądrowego. Postanowiliśmy w tym celu zbadać, jakie jest ich podejście do współpracy biznesowej w tym obszarze – mówi Leszek Juchniewicz, prezes spółki Polskie Elektrownie Jądrowe.

REKLAMA

I dodaje, że badanie pomoże określić aktualny stan wiedzy polskich firm, ich poziom przygotowania do inwestycji, a także ewentualne bariery i ograniczenia.

Badanie, w którym mogą wziąć udział wszystkie zainteresowane firmy, będzie realizowane w formie ankiety składającej się z kilkudziesięciu szczegółowych pytań. Za jego realizację, a także późniejsze opracowanie wyników będzie odpowiadał Polski Instytut Ekonomiczny, który ma doświadczenie analityczne w obszarze energetyki jądrowej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA