REKLAMA
 1. bizblog
 2. Podróże

Polska przed Portugalią i Grecją. Europejczycy zaczynają odkrywać piękno naszej ojczyzny.

Polska jest coraz częściej wybieranym kierunkiem turystycznym na świecie. Porównywarka cenowa kiwi.com przeprowadziła analizę podróżniczych celów podróży na podstawie lotów zarezerwowanych przez pierwsze 10 dni obecnego roku w Europie. Wśród innych krajów Starego Kontynentu Polska znalazła się na 6 miejscu, wyprzedzając Portugalię, Turcję czy Grecję.

20.01.2024
22:10
linie-lotnicze-ochrona-srodowiska-reklama
REKLAMA

W 2023 roku turystyka wróciła do poziomów sprzed koronawirusa. Jak informuje Eurostat, liczba noclegów spędzonych w turystycznych obiektach noclegowych wyniosła w ubiegłym roku 2,92 mld. To więcej niż w 2019 roku (2,87 mld). Coraz więcej turystów interesuje się Polską.

REKLAMA

Polska na 11 miejscu na świecie

W zestawieniu światowym naszą ojczyznę wyprzedziły m.in. Tajlandia, Filipiny, Meksyk czy Wietnam. Południowoazjatyckie kraje są znane z doskonałej pogody na początku roku, czym zdecydowanie przyciągają żądnych Słońca Europejczyków.

A jakie kraje są najchętniej wybierane przez Polaków?

Na podium nie ma niespodzianek — to Hiszpania, Włochy i Wielka Brytania, które od dawna królują w tego typu zestawieniach. Oto pełna „dziesiątka”:

 1. Hiszpania
 2. Włochy
 3. Wielka Brytania
 4. Tajlandia
 5. Norwegia
 6. Portugalia
 7. Francja
 8. USA
 9. Grecja
 10. Niemcy

Stany Zjednoczone po raz pierwszy znalazły się w zestawieniu. Duży skok zanotowała za to Tajlandia, która rok temu była na miejscu siódmym. Pierwsza dziesiątka zestawienia to także wskazówka dla tych, którzy preferują „mniej ubite szlaki”. Osoby preferujące podróż w bardziej „nieodkryte kierunki” zdecydowanie powinny omijać te kraje.

Fani tanich połączeń z pewnością poczują się jak u siebie w domu, oglądając zestawienie najpopularniejszych tras.

 • Warszawa-Rzym,
 • Warszawa-Barcelona,
 • Warszawa-Mediolan,
 • Kraków-Rzym.

Sam korzystałem ostatnio z usług Wizzaira przy podróży na Bliski Wschód. Najtańsze połączenia zwykle opierały się o przesiadkę na rzymskim lotnisku FCO.

Rezerwujemy bilety z 80-dniowym wyprzedzeniem

Jeszcze rok temu bilety rezerwowano z około 64-dniowym wyprzedzeniem. Pierwsze dni tego roku pokazują, że na zakupy wybieramy się już nawet dwa tygodnie wcześniej. Blisko trzymiesięczne wyprzedzenie pozwala nam na kupno tańszych biletów.

REKLAMA

Jak przedstawiają się koszty biletów? Te niestety wzrosły. Na krótkich trasach to teraz ok. 82 euro, czyli o 20 euro więcej niż rok temu. W przypadku tras o średniej długości cena wzrosła o 17 euro (do 125 euro). Najwięcej (bo aż o 37 euro) wzrosły ceny lotów międzykontynentalnych.

Wyższe ceny sprawiają, że jeśli już się gdzieś wybieramy, to zwykle zostajemy tam na dłużej. Co dziesiąta osoba planuje podróż na okres od 11 dni do miesiąca. Mimo to city-breaki, czyli weekendowe wypady wciąż są najpopularniejsze — decyduje się na nie 59 proc. polskich podróżników.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA