REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Polska mistrzem Europy w walce z bezrobociem, no to teraz czas na mistrza świata

Polska ma najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej – wynika z najnowszych danych unijnego urzędu statystycznego. A więc wszystko idzie zgodnie z planem. Kilka miesięcy temu Rafał Hirsch napisał w Bizblog.pl, że nasz kraj ma szans nawet na to, by zostać numerem jeden na świecie...

04.03.2021
18:23
Polska mistrzem Europy w walce z bezrobociem, teraz czas na mistrza świata
REKLAMA

Stopa bezrobocia w styczniu wyniosła w Polsce 3,1 proc. – podał Eurostat w czwartek. Na drugim miejscu z wynikiem 3,2 proc., uplasowały się Czechy, a na trzecim - Holandia z 3,6 proc.

REKLAMA

Zwyliczeń Brukseli wynika. że bezrobotnych w naszym kraju było 531 tys. wobec 542 tys. miesiąc wcześniej. W grudniu 2020 roku krajem UE z najniższym bezrobociem były Czechy (3,1 proc.), a drugie miejsce zajmowała Polska (3,2 proc.).

Polska odporna na wybuch kryzysu na rynku pracy

Polska jest na pierwszym miejscu wśród krajów Unii Europejskiej z najniższą stopą bezrobocia. Według danych Eurostat w styczniu br. bezrobocie w Polsce wyniosło 3,1 proc. W UE wyniosło 7.3 proc.

– pochwalił się na Twitterze Jarosław Gowin, wicepremier i minister pracy.

Zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzej Kubisiak uważa, że relatywnie dobra sytuacja na rynku pracy w Polsce związana jest z trzema czynnikami. Jak przypomina ekspert, jeszcze przed epidemią Polska miała jeden z najniższych odczytów bezrobocia przy wysokim popycie na pracę i rosnącej puli nieobsadzonych miejsc pracy. W wyniku kryzysu mocno spadła liczba dostępnych ofert pracy i został zmniejszony wymiar czasu pracy. Te elementy wraz z działaniami osłonowymi w postaci tarcz antykryzysowej i finansowej przełożyły się na zamrożenie rynku pracy, bo znaczna część firm zamiast redukować zatrudnienie, utrzymywała je na dotychczasowym poziomie.

Istotnym czynnikiem długoterminowym dla Polski jest malejąca podaż pracy, która wynika z trendów demograficznych. Na rynku pracy jest coraz mniej kandydatów, co w warunkach szokowych również ogranicza ryzyko wybuchu bezrobocia

– dowodzi ekspert PIE.

Najwyższe bezrobocie w UE ma Hiszpania

REKLAMA

Przeciętna stopa bezrobocia dla całej UE wyniosła w styczniu 7,3 proc., a więc utrzymała się na tym samym poziomie, co w grudniu. Podobnie jak w strefie euro, gdzie w styczniu odsetek osób bez pracy wynosił 8,1 proc. (Eurostat obniżył odczyt z 8,3 proc.).

Najwyższą stopę bezrobocia w Unii Europejskiej mają Hiszpania (16 proc.), Litwa (9,6 proc.) i Szwecja (8,8 proc.). Ten obraz nie jest pełny, bo najświeższe dane z greckiego rynku pracy pochodzą z listopada 2020 roku, a warto zwrócić uwagę, że stopa bezrobocia wynosiła tam wtedy 16,2 proc.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA