W środę na trasę między Krakowem a Zakopanem po przerwie wracają pociągi, a podróż w przypadku najszybszych połączeń będzie trwać niewiele ponad dwie godziny. To jednak jeszcze nie koniec przebudowy tej linii kolejowej, dlatego pociągi do Zakopanego nie wracają na stałe.
Zakres prac na jednotorowych liniach Skawina - Sucha Beskidzka – Chabówka - Zakopane ustalany jest w poszczególnych fazach tak, by zapewnić bezpośrednie połączenia pociągiem w czasie największego zainteresowania podróżami do stolicy Tatr, tj. latem i zimą
– tłumaczy nam PKP PLK, wykonawca przebudowy tej linii kolejowej.
Jak już pisaliśmy, 22 grudnia wracają bezpośrednie połączenia kolejowe z Krakowa do Zakopanego po przerwie od początku września. Remont jeszcze nie został skończony, ale już są efekty modernizacji tej trasy – najszybsze pociągi będą pokonywać tę trasę w nieco ponad dwie godziny.
Spółka PKP PLK tłumaczy, że skrócenie czasu podróżowania, zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa oraz dostępności do kolei to głównie cele całej inwestycji. Było co poprawiać, bo połączenie Kraków - Zakopane było jedną z najgorszych linii kolejowych w Polsce, zwłaszcza biorąc pod uwagę popularność tego kierunku podróży.
Przez lata pociągi pokonywały tę stukilometrową trasę w aż trzy i pół godziny. Dzięki remontom prowadzonym od 2017 roku czas ten skrócił się do o pół godziny, ale dopiero teraz pociągi będą konkurencją dla samochodów jadących w okresie maksymalnej płynności ruchu na Zakopiance.
Podróżni korzystają już z efektów dotychczasowych prac. Pociągi jadą nowym torem między Skawiną a Suchą Beskidzką, przez stacje Sucha Beskidzka, Jordanów oraz zmodernizowanym odcinkiem Sieniawa – Nowy Targ – wskazuje PKP PLK. Targ. Ważny efekt dla podróżnych – to wygodniejszy dostęp do pociągów na stacjach i przystankach: Rzozów, Radziszów, Radziszów Centrum, Wola Radziszowska, Podolany, Leńcze, Przytkowice, Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona, Stronie, Stryszów, Lasek, Nowy Targ, Sieniawa – podkreśla spółka.
W ramach ostatnich prac budowlanych położono całkowicie nowe torowisko na ostatnim odcinku do Zakopanego, a także zmodernizowano przejazdy kolejowo-drogowe i urządzenia sterowania ruchem. PKP PLK obiecuje, że sprawność kolejowej trasy poprawią też przebudowane wiadukty, mosty i przepusty.
Na przebudowę linii kolejowej na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane przeznaczono ponad 1,1 mld zł netto, a cały projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.