REKLAMA
  1. bizblog
  2. Transport

Wreszcie możecie śmiać się z korków na Zakopiance. Przed świętami ruszą szybkie* pociągi

Kilkugodzinne korki na wciąż budowanej Zakopiance w okresach masowych wyjazdów turystycznych to norma, ale już za kilka dni miłośnicy Tatr dostaną alternatywę. 22 grudnia ponownie ruszą pociągi z Krakowa do Zakopanego po remoncie linii kolejowej, dzięki któremu czas podróży skrócił się o godzinę.

16.12.2021
9:56
pociag-cena-biletu
REKLAMA

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowała w czwartek, że od 22 grudnia wracają bezpośrednie połączenia kolejowe z Krakowa do Zakopanego po remoncie tej trasy kolejowej, który trwał od początku września. Najszybsze pociągi będą pokonywać tę trasę w nieco ponad dwie godziny.

REKLAMA

W nowym rozkładzie PKP pojawiło się 14 tras do Zakopanego, między innymi z Gdyni, Gdańska, Szczecina, czy z Warszawy. Dotychczas połączenia do Zakopanego obsługiwane przez PKP były realizowane przy pomocy autokarów, które stały w korkach jak zwykłe auta osobowe.

Jak informuje Bizblog.pl biuro prasowe spółki PKP Intercity, rozkład na sezon 2021/2022 obowiązuje od 12 grudnia. Jako przewoźnik dopasowujemy rozkład do prowadzonych przez zarządcę infrastruktury prac modernizacyjnych – zastrzega PKP Intercity.

Zgodnie z zapowiedziami PKP PLK linia do Zakopanego będzie otwarta do końca ferii zimowych oraz w wakacje. W tym okresie pociągi PKP Intercity będą kursować do zimowej stolicy Polski

– informuje PKP Intercity

W ramach ostatnich prac budowlanych położono całkowicie nowe torowisko na ostatnim odcinku do Zakopanego, a także zmodernizowano przejazdy kolejowo-drogowe i urządzenia sterowania ruchem. PKP PLK obiecuje, że sprawność kolejowej trasy poprawią też przebudowane wiadukty, mosty i przepusty.

Na przebudowę linii kolejowej na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane przeznaczono ponad 1,1 mld zł netto, a cały projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

REKLAMA

Remont linii kolejowej do Zakopanego ma potrwać jeszcze rok, ale czas przejazdu pociągiem z Krakowa do Zakopanego już bardzo się nie skróci. PKP PLK obiecuje, że podróż najszybszymi pociągami będzie trwała „około dwóch godzin”.

*Czas podróży na trasie liczącej około 100 km wynoszący ponad dwie godziny trudno uznać za wybitne osiągnięcie kolejnictwa, ale trzeba pamiętać, że przez lata pociągi wlokły się na tej trasie przerażająco długie trzy i pół godziny. Dzięki remontom prowadzonym od 2017 roku czas ten skrócił się do o pół godziny, ale dopiero teraz pociągi będą konkurencją dla samochodów jadących w okresie maksymalnej płynności ruchu na Zakopiance.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA