REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

No to mamy koronakryzys. Polska gospodarka kurczy się coraz bardziej

Główny Urząd Statystyczny podał w piątek szybki odczyt PKB i pogłębiony o wzroście cen. W pierwszym wypadku dane okazały się minimalnie niższe niż średnia prognoz ekonomistów, w drugim wyższe niż podany pod koniec października odczyt flash.

13.11.2020
10:12
No to mamy koronakryzys. Polska gospodarka kurczy się coraz bardziej
REKLAMA
REKLAMA

Według szybkiego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w III kwartale 2020 roku zmniejszył się realnie o 1,6 proc. rok do roku, wobec wzrostu o 4,4 proc. w analogicznym okresie 2019 r. Ekonomiści spodziewali się, że produkt krajowy brutto spadnie o 1,7 proc. rok do roku.

W końcówce roku PKB Polski spadnie jeszcze bardziej

W III kwartale 2020 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) wzrósł realnie o 7,7 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był niższy niż przed rokiem o 2,0 proc. PKB niewyrównany sezonowo zmniejszył się realnie o 1,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego

– podał GUS w komunikacie.
 class="wp-image-1292257"
Źródło: GUS

Jak zaznaczył Główny Urząd Statystyczny, szybki szacunek PKB za III kwartał 2020 r. uwzględnia efekty COVID-19 i wprowadzenie rządowych środków celem przeciwdziałania skutkom pandemii. Metody i źródła danych wykorzystane do szacunku PKB nie uległy zmianie. W zakresie źródeł danych zostały podjęte działania mające na celu zapewnienie ich kompletności i porównywalności.

Jeszcze tylko pogłębienie spadku w IV kwartale i wychodzimy powoli na prostą w 2021 roku ;)

– skwitowali dane GUS ekonomiści mBanku na Twitterze.

Ceny towarów i usług wyższe niż się wydawało

GUS podał też pogłębione dane o inflacji w październiku. CPI okazała się wyższa o 0,1 p.proc. niż w opublikowanym 30 października szybkim odczycie inflacji.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2020 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 3,1% (przy wzroście cen usług – o 7,3 proc. i towarów – o 1,5 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,1 proc. (przy wzroście cen towarów – o 0,2 proc. i usług – o 0,1 proc.).

– podał GUS.
REKLAMA

Najciekawsza jest część bazowa koszyka (inflacja bazowa 4,2-4,3 proc. r/r) - tu przyspieszyły tym razem m. in. ceny ubezpieczeń i użytkowania mieszkania (wywóz śmieci, kanalizacja)

– wskazali ekonomiści Banku Pekao.
 class="wp-image-1292371"
Źródło: GUS
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA