REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Może holować topiących się ludzi albo szukać zaginionych dzieci na plaży. Tworzy go warszawska firma

Corocznie w Polsce toną setki ludzi. Wykorzystanie drona patrolującego plaże i wody przybrzeżne może pomóc w ocaleniu wielu z nich. Z drona firmy Pelixa korzystają już jednostki WOPR, a także porty w Gdyni i Gdańsku.

14.08.2022
9:28
Polskie startupy. Ten dron może holować topiących się ludzi
REKLAMA

Polski dron najlepiej sprawdza się wszędzie tam, gdy liczy się czas dotarcia, zwłaszcza do trudnodostępnego obiektu, gdzie najpierw trzeba odnaleźć osobę poszkodowaną lub zaginioną, a wysłanie ratownika jest zbyt niebezpieczne.

REKLAMA

Nasz dron lata nawet wtedy, gdy załoga śmigłowca odmawia lotu ze względu na złe warunki pogodowe. Oczywiście może to wynikać z innego poziomu akceptowalnego ryzyka ze względu na brak załogi, jednak jeszcze 3 lata temu służby podważały sprawność dronów w czynnościach operacyjnych – mówi w rozmowie z Bizblogiem Sebastian Nowicki, COO Pelixara.

Dron może dostarczać środki ratownicze, ale samodzielnie również może uczestniczyć w akcji. Może podlecieć w okolice tonącego, zrzucić linę z bojką i zacząć go holować, np. do najbliższego bezpiecznego miejsca. To jedyny dron z taką funkcją na rynku.

pol

Dron może holować do brzegu osobę ważącą nawet 150 kg

Dron może przenosić nawet 5-kilogramowy ładunek na dystansie 15 kilometrów. Może latać przez 30 min z maksymalną prędkością 110 km/h i przy wietrze dochodzącym maksymalnie do 80 km/h. Na jego pokładzie znajdziemy kamerę RGB i termowizyjną z opcjonalnym zoomem optycznym.

Wkrótce do zestawu dołączy sztuczna inteligencja, Pelixar pracuje bowiem nad rozwiązaniem do rozpoznawania i wskazywania pilotowi potencjalnych tonących lub rozbitków.

Funkcje ratunkowe to jednak zaledwie część możliwości drona. Z powodzeniem można go bowiem dostosowywać do własnych możliwości i modyfikować bez utraty gwarancji. Własny model w swoim garażu posiada choćby Katedra Geodezji Politechniki Gdańskiej. Uczelnia nabyła drona w ramach projektu monitoringu zanieczyszczenia światłem i wyposażyła w czujnik jasności nieba.

Polskie drony za granicą

REKLAMA

Pelixar już teraz sprzedaje swoje drony poza Polską. Obecnie koncentruje się jednak na wyjazdach zagranicznych na zachód Europy, gdzie demonstruje możliwości drona w celu pozyskania dystrybutorów. Wśród klientów znajdą się nie tylko jednostki ratowniczy i badawcze, ale również przemysłowe. Już teraz z dronów korzystają bowiem porty w Gdyni i Gdańsku.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA