REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

I wtedy wchodzi ona, cała na biało. Pałacyk+, królowa wszystkich ulg

Polski Ład wciąż nas zaskakuje. Napisane na kolanie i przepchnięte w ekspresowym tempie ustawy pełne są pułapek i niejasnych zapisów. Ale nie tylko. W przepisach można znaleźć też furtki i ulgi. Właśnie odkryta została nowa. Złośliwi komentują, że najbardziej skorzysta na niej Daniel Obajtek i Kościół, ale tak naprawdę może wykorzystać ją każdy. Pod warunkiem, że ma zabytkową nieruchomość.

29.01.2022
11:55
I wtedy wchodzi ona, cała na biało. Pałacyk+, królowa wszystkich ulg
REKLAMA

O uldze napisała w serwisie Linkedin Jowita Pustuł z firmy J.Pustuł i Współpracownicy Doradztwo podatkowo-prawne.

REKLAMA

Ta ulga jest królową wszystkich innych ulg. Umożliwia odliczenie od dochodu 500 tys. zł rocznie, a można i więcej. Nie zajmujmy się jakąś groszową ulgą dla klasy średniej skoro mamy Pałacyk+

- napisała prawniczka.

Jak działa Pałacyk+?

Z ulgi może skorzystać dosłownie każdy. Wystarczy mieć dochody z umowy o pracę, zlecenia, o dzieło, emerytury. Można być też członkiem zarządu, rady nadzorcze, a nawet - uwaga - przedsiębiorcą opodatkowanym liniowo.

Musisz kupić jakiś dworek lub pałacyk. Cokolwiek. Ważne żeby był wpisany do rejestru zabytków. Następnie wydajesz coś na roboty budowlane, renowację lub konserwację. Nie trzeba dużo. Wystarczy 1 zł

- opisuje w serwisie linkedin Jowita Pustuł z J.Pustuł i Współpracownicy Doradztwo podatkowo-prawne.

Ile można odliczyć od dochodu?

Jak wygląda dokładnie mechanizm? Jowita Pusuł wyjaśnia, że odlicza się poniesiony wydatek na nabycie pałacyku, nie więcej niż 500 zł za każdy 1m2 powierzchni użytkowej. Maksymalnie 500 tys. zł rocznie.

Dodatkowo odejmuje się 50 proc. wydatków poniesionych na usługi budowlane, renowację, czy konserwację. Tu nie ma limitu. Jeśli przykładowo wydamy 2 mln – odliczymy 1 mln. Jeśli wydamy 6 mln – odliczymy 3 mln. Sky is the limit - komentuje prawniczka.

Dodaje ona, że dzięki uldze Pałacyk+ można obniżyć swój dochód do zera i nie płacić PIT. Przy innych ulgach np. rehabilitacyjnej jest limit (odliczenie - max 6 proc. dochodu), ale Pałacyk+ nie ma limitu.

Jak długo trzeba być właścicielem pałacyku? Nie ma to żadnego znaczenia. Możesz np. komuś darować jak tylko ci się znudzi. Kupisz sobie w 2023r. inny pałacyk. Nabędziesz prawo do nowej ulgi - napisała Jowita Pustuł.

Ulga dla klasy średniej to pikuś

Prawniczka przypomina w swoim wpisie, że każda ulga to odstępstwo od zasady równości i powszechności opodatkowania. Musi mieć szczególne uzasadnienie. Ma służyć promowaniu wartości istotnych dla społeczeństwa. Im szerszy zakres ulgi tym mocniejsze uzasadnienie.

REKLAMA

Pałacyk+ ma najszerszy zakres z wszystkich nowych ulg. Zapewnia znacznie większe korzyści niż ulgi dla klasy średniej, na powrót, dla emerytów oraz rodzin 4+ razem wzięte. Chowa się też przy nim ulga dla samotnych rodziców z kwotą 1.500 zł rocznie.

A jakie zachowania społecznie istotne promuje Pałacyk+? Zakupy dworków i pałacyków? Dla kogo został wymyślony Pałacyk+?

- pyta retorycznie Jowita Pustuł
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA