REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Takiej inwestycji jeszcze w Polsce nie było. Dostarczy energię 100 tys. gospodarstw domowych

OZE rosną w siłę. Już w 2023 r. ma być pobierana energia z farmy solarno-wiatrowej, która jest budowana w Kleczewie, w województwie wielkopolskim. Dzięki tej inwestycji o dostawy czystej energii spokojnych może być nawet do 100 tys. gospodarstw domowych. Za jej finansowanie odpowiada Polski Fundusz Rozwoju i konsorcjum trzech banków.

29.01.2023
9:13
oze wegiel
REKLAMA

Pokopalniane tereny w Kleczewie (powiat koniński) mają dostać nowe życie. Wszystko za sprawą już budowanej, pierwszej w Polsce, farmy solarno-wiatrowej o mocy 200 MW. W początkowym etapie do sieci ma być przyłączonych 193 MWp paneli fotowoltaicznych i ok. 12 MW turbin wiatrowych. Niewykluczone, że w kolejnym przybędzie dodatkowych instalacji fotowoltaicznych (do 250 MWp), wiatraków i magazynów energii. Produkowany tutaj w ten sposób prąd będzie mógł zabezpieczyć nawet 100 tys. gospodarstw domowych. Odpowiedzialna za tę realizację jest Grupa Lewandpol.

REKLAMA

To dla nas strategicznie ważny projekt i symboliczny krok w kierunku dekarbonizacji polskiej gospodarki oraz zapewnienia taniej i czystej energii elektrycznej. Wraz z zespołem Ergy zwracaliśmy szczególną uwagę na znaczący udział renomowanych polskich dostawców i wykonawców w łańcuchu dostaw - zapewnia Andrzej Lewandowski, prezes zarządu Lewandpol Holding.

Farma solarno-wiatrowa dzięki kredytom z trzech banków

Pomysł na budowę farmy solarno-wiatrowej na pokopalnianych terenach w Wielkopolsce spodobał się też konsorcjum trzech banków: ING Bank Śląski, PKO Bank Polski i mBank, które udzieliły inwestorowi kredytów w łącznej kwocie 776 mln zł. 

Jako bank jesteśmy nie tylko źródłem wsparcia finansowego, ale również źródłem wiedzy, najlepszych praktyk, innowatorskich rozwiązań w takich obszarach jak zrównoważony rozwój - przekonuje Michał Mrożek, wiceprezes zarządu ING Banku Śląskiego.

PKO Bank Polski z kolei nie ukrywa satysfakcji z przyczyniania si w ten sposób do polskiej transformacji energetycznej. Z kolei przedstawiciele mBanku zwracają uwagę na nowe zagospodarowanie pokopalnianych terenów w ten sposób. 

Ten projekt jest doskonałym przykładem ekotransformacji, którą chcemy wspierać - potwierdza Adam Pers, wiceprezes mBanku ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej.

PFR wyłoży 90 mln zł

REKLAMA

Ale konsorcjum trzech banków to niejedyny podmiot, który łoży na budowę pierwszej w Polsce farmy solarno-wiatrowej. Polski Fundusz Rozwoju udzielił też w tym celu pożyczki do kwoty 90 mln zł. Te pieniądze mają być poświęcone w pierwszej kolejności na stworzenie warunków do dalszej rozbudowy projektu. Z kolei w ramach bankowego finansowania główny wykonawca, czyli Grupa Lewandpol uzyskała kredyt terminowy, kredyt VAT oraz limit na rezerwę obsługi zadłużenia.

Mając na uwadze dalszą rozbudowę projektu, niezwykle ważne było dla nas pozyskanie długoterminowych partnerów finansowych, którzy są liderami finansowania rynku OZE w Polsce - tłumaczy Andrzej Lewandowski, prezes zarządu Lewandpol Holding.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA