Takiej inwestycji jeszcze w Polsce nie było. Dostarczy energię 100 tys. gospodarstw domowych
OZE rosną w siłę. Już w 2023 r. ma być pobierana energia z farmy solarno-wiatrowej, która jest budowana w Kleczewie, w województwie wielkopolskim. Dzięki tej inwestycji o dostawy czystej energii spokojnych może być nawet do 100 tys. gospodarstw domowych. Za jej finansowanie odpowiada Polski Fundusz Rozwoju i konsorcjum trzech banków.
Pokopalniane tereny w Kleczewie (powiat koniński) mają dostać nowe życie. Wszystko za sprawą już budowanej, pierwszej w Polsce, farmy solarno-wiatrowej o mocy 200 MW. W początkowym etapie do sieci ma być przyłączonych 193 MWp paneli fotowoltaicznych i ok. 12 MW turbin wiatrowych. Niewykluczone, że w kolejnym przybędzie dodatkowych instalacji fotowoltaicznych (do 250 MWp), wiatraków i magazynów energii. Produkowany tutaj w ten sposób prąd będzie mógł zabezpieczyć nawet 100 tys. gospodarstw domowych. Odpowiedzialna za tę realizację jest Grupa Lewandpol.
Farma solarno-wiatrowa dzięki kredytom z trzech banków
Pomysł na budowę farmy solarno-wiatrowej na pokopalnianych terenach w Wielkopolsce spodobał się też konsorcjum trzech banków: ING Bank Śląski, PKO Bank Polski i mBank, które udzieliły inwestorowi kredytów w łącznej kwocie 776 mln zł.
PKO Bank Polski z kolei nie ukrywa satysfakcji z przyczyniania si w ten sposób do polskiej transformacji energetycznej. Z kolei przedstawiciele mBanku zwracają uwagę na nowe zagospodarowanie pokopalnianych terenów w ten sposób.
PFR wyłoży 90 mln zł
Ale konsorcjum trzech banków to niejedyny podmiot, który łoży na budowę pierwszej w Polsce farmy solarno-wiatrowej. Polski Fundusz Rozwoju udzielił też w tym celu pożyczki do kwoty 90 mln zł. Te pieniądze mają być poświęcone w pierwszej kolejności na stworzenie warunków do dalszej rozbudowy projektu. Z kolei w ramach bankowego finansowania główny wykonawca, czyli Grupa Lewandpol uzyskała kredyt terminowy, kredyt VAT oraz limit na rezerwę obsługi zadłużenia.