Ostatnia prosta w rozliczeniach – jak upewnić się, że zrobiłeś wszystko poprawnie?

Lokowanie Produktu: podatnik.info

Z końcem kwietnia upływa termin na złożenie przez podatników kilku różnych deklaracji podatkowych, w tym PIT-36 oraz PIT-37. To ostatni dzwonek, aby upewnić się, że wszystkie formalności zostały załatwione prawidłowo. Przeczytaj, o czym warto pamiętać i jak wygodnie rozliczyć podatek PIT za rok 2024!

Ostatnia prosta w rozliczeniach – jak upewnić się, że zrobiłeś wszystko poprawnie?

Dlaczego rozliczenie deklaracji PIT nie zawsze jest proste?

Wypełnianie corocznych deklaracji podatkowych to dla wielu osób duże wyzwanie i stres. O ile pracownicy wykonujący pracę etatową na rzecz jednego pracodawcy znajdują się we względnie komfortowej sytuacji, w przypadku przedsiębiorców lub podatników, którzy osiągają dochody z kilku źródeł, sytuacja znacząco się komplikuje. Dodatkowo spora część osób decyduje się na wspólne rozliczenie z małżonkiem, co również zmienia sposób wypełnienia deklaracji podatkowej. Nie można także zapominać o ulgach, które pozwalają na obniżenie wysokości zobowiązania podatkowego w ten lub inny sposób.

Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystko policzyłeś prawidłowo, sięgnij po intuicyjny w obsłudze program do rozliczenia PIT-37. Wbudowane algorytmy krok po kroku przeprowadzą Cię przez wypełnienie i złożenie deklaracji do właściwego urzędu skarbowego. Dzięki gotowemu narzędziu oszczędzisz czas i masz pewność, że wszystkie wartości policzyłeś poprawnie.

O czym pamiętać rozliczając podatek PIT?

Rozliczając podatek dochodowy, musisz pamiętać o kilku kwestiach. Poniżej znajdziesz kilka krótkich wskazówek.

Wybierz odpowiedni formularz PIT

Podatek PIT może być rozliczany na kilku różnych formularzach. Czasami również podatnicy muszą złożyć więcej, niż jedną deklarację w zależności od struktury swoich dochodów (np. PIT-37 za etat, PIT-28 za najem mieszkania i PIT-38 z tytułu zysków z gry na giełdzie).

  • PIT-37 jest składany przez osoby fizyczne rozliczające się wyłącznie za pośrednictwem płatników, dotyczy osób wykonujących pracę na podstawie umowy o pracę, umowy o dzieło lub zlecenia,
  • PIT-36 składają osoby, które osiągnęły dochód bez pośrednictwa płatnika, np. wykonując jednoosobową działalność gospodarczą na skali podatkowej, ale też rozliczając straty z lat ubiegłych,
  • PIT-36L dotyczy podatników prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które rozliczają się z fiskusem podatkiem liniowym,
  • PIT-28 składają podatnicy prowadzący JDG, którzy korzystają z formy opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz osoby osiągające dochody z wynajmu mieszkań,
  • PIT-38 dotyczy podatników, którzy osiągnęli przychód m.in. z tytułu zbycia papierów wartościowych,
  • PIT-39 jest przeznaczony dla podatników, którzy osiągnęli przychody z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub wykonania innych praw związanych z nieruchomością.

Wybór odpowiedniego formularza jest bardzo ważny, ponieważ błąd na tym etapie może skutkować uznaniem przez urząd skarbowy, że podatnik nie dopełnił swojego obowiązku. W takiej sytuacji należy złożyć korektę już na właściwym druku.

Złóż PIT w terminie i do właściwego urzędu skarbowego

Termin na złożenie deklaracji PIT upływa w dniu 30 kwietnia. Dotyczy to również podatników prowadzących JDG, którzy pozostają na ryczałcie. Warto nie zwlekać z realizację obowiązku do ostatniego dnia, ponieważ zawsze może zdarzyć się coś, co pokrzyżuje plany, jak np. awaria prądu, zawieszenie się systemu, brak dostępu do sieci lub choroba.

Właściwym do złożenia deklaracji PIT urzędem jest ten, który odpowiada miejscu zamieszkania podatnika na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego złożenie zeznania.

Sposobów na to, aby złożyć PIT do urzędu skarbowego, jest kilka. Najprościej oczywiście skorzystać z narzędzia do wysyłki deklaracji online. Podatnik może także doręczyć formularz w formie fizycznej osobiście lub wysłać listownie. W tym ostatnim przypadku wybierz wariant listu poleconego, ponieważ tylko wtedy otrzymasz potwierdzenie nadania korespondencji w konkretnej dacie. Termin wpisany na potwierdzeniu nadania jest datą złożenia deklaracji.

Prawidłowo wypełnij deklarację podatkową

Wypełniając zeznanie podatkowe, trzeba pamiętać, że stawka podatku nie ma charakteru jednolitego. Dla osób składających PIT-37 będzie to zawsze 12%, ale dla przedsiębiorców zależy to od wybranej formy opodatkowania. W przypadku zasad ogólnych stawka PIT to również 12%, w podatku liniowym 19%, zaś na ryczałcie od 2% do nawet 17% w zależności od przedmiotu opodatkowanej działalności. Trzeba też pamiętać o kwocie wolnej od podatku dla osób rozliczających się skalą podatkową, którą utrzymano na poziomie 30 tysięcy złotych (nie uwzględniają jej osoby na ryczałcie i podatku liniowym).

Podatnicy składający PIT-37 oraz PIT-36, którzy nie rozliczają się ryczałtem lub podatkiem liniowym, mają możliwość wspólnego rozliczenia dochodów razem z małżonkiem. To sposób na obniżenie podstawy opodatkowania i uniknięcie wejścia w drugi próg podatkowy.

W tym celu:

  1. dodaj do siebie dochody swoje oraz współmałżonka i podziel je na połowę,
  2. od otrzymanej wartości oblicz wartość podatku,
  3. podatek pomnóż przez dwa.

Wspólne rozliczanie dochodów pozwala na zapłacenie niższego zobowiązania, niż płaciłby każdy z podatników, gdyby rozliczali się oni osobno. Rozliczanie ryczałtem wynajmu mieszkania nie wyłącza prawa do wspólnego rozliczenia podatkowego. Osoby do 26. roku życia są zwolnione z obowiązku zapłaty podatku dochodowego do kwoty 85.528 zł.

Zasady rozliczania składki zdrowotnej zmieniły się od czasów Polskiego Ładu kilkukrotnie. Pamiętaj, aby obliczyć ją w sposób prawidłowy.

Uwzględnij ulgi podatkowe

Polski ustawodawca umożliwia podatnikom skorzystanie z różnego rodzaju ulg. Wśród tych najpopularniejszych można wskazać na ulgę na internet, ulgę rehabilitacyjną, ulgę prorodzinną, czy ulgę z tytułu wpłat na IKZE. Każda z nich działa na nieco innych zasadach, przewiduje inne przesłanki oraz odmienną kwotę zwolnienia. Korzystanie z programu do rozliczania PIT pozwoli Ci bezproblemowo uwzględnić wszystkie preferencje podatkowe.

Nieuwzględnienie ulgi podatkowej nie spowoduje, że urząd skarbowy będzie interweniował, ale to czyste marnotrawstwo!

Skorzystanie z narzędzia do składania deklaracji podatkowej online nie tylko ułatwia dokonanie wszystkich rozliczeń. To także prosty sposób na odliczenie 1,5% podatku na wskazaną organizację pożytku publicznego oraz skrócenie czasu oczekiwania na zwrot nadpłaty podatku z 3 miesięcy do zaledwie 45 dni.

Lokowanie Produktu: podatnik.info
Najnowsze
Aktualizacja: 2025-04-28T06:25:00+02:00
Aktualizacja: 2025-04-27T16:10:00+02:00
Aktualizacja: 2025-04-27T10:03:00+02:00
Aktualizacja: 2025-04-27T05:10:00+02:00
Aktualizacja: 2025-04-26T22:21:00+02:00
Aktualizacja: 2025-04-25T22:06:00+02:00
Aktualizacja: 2025-04-25T20:00:00+02:00
Aktualizacja: 2025-04-25T18:44:00+02:00