REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Nawet 7 proc. Sypnęło dobrze oprocentowanymi lokatami

Wysokość oprocentowania depozytów w końcu zaczęła podążać śladem inflacji i WIBOR-u, tj. wyrwała z bloków startowych i rośnie w imponującym tempie. Na lokacie możemy wyciągnąć nawet do 7 proc.

10.06.2022
9:12
wakacje-kredytowe-bubel-prawny
REKLAMA

Zanim zerknąłem na bieżącą ofertę banków, z ciekawości odświeżyłem sobie artykuł, w którym analizowaliśmy depozyty równo miesiąc temu. I chyba dobrze zrobiłem, bo z perspektywy czasu trudno się nie uśmiechnąć, czytając, że Pekao S.A. dźwiga oprocentowanie z zawrotnego pułapu 2,75 proc.

REKLAMA

Doniesienia o podwyżkach do pięciu, a nawet sześciu procent brzmiały surrealistycznie, nawet jeżeli warunkiem było zamrożenie pieniędzy na okres roku lub trzech lat. Rok wcześniej o podobnej porze średnie oprocentowanie depozytów wynosiło 0,42 proc. Ale to porównanie rok do roku. W połowie maja Pekao wyrosło na lidera, przebijając m.in. Getin Bank – 5,5 proc. na lokacie rocznej oraz ING – 4 proc. przez trzy miesiące.

Teraz na podobne liczby wielu klientów już pewnie nawet nie spojrzy. Państwowe banki - Pekao SA i PKO BP - dawno zostały przegonione przez „prywaciarzy".

Na pierwszym miejscu jest obecnie oferta Banku Ochrony Środowiska

BOŚ daje klientom 7 proc. na lokacie trzymiesięcznej. Haczyki? w tym wypadku niewielkie - jeżeli nie mamy otwartego rachunku w tym banku musimy wpłacić minimum 10 tys. zł.

Bezprawnik zauważył, że oferta okazała się tak dobra, że BOŚ chyba nie nadążą z obsługą chętnych. W każdym razie w przypadku chęci założenia depozytu trzeba się uzbroić w cierpliwość.

Powyżej progu 6 proc. mamy jeszcze dwie kolejne instytucje. Getin Bank pod nazwą „Lokata na nowe środki" trzyma dla klientów oprocentowanie 6,2 proc. Co ciekawe bez żadnych warunków dodatkowych. Środki muszą tam poleżeć jednak okrągły rok. O pięć setnych więcej, czyli 6,25 proc. daje BFF Banking Group.

Dalej mamy wysyp depozytów oprocentowanych na 6 proc.

W pewnym sensie te 5-6 proc. staje się już rynkowym standardem. Szóstkę z przodu znajdziemy w Inbanku, Credit Agricole (ale tylko dla osób otwierających nowe konta) i Pekao SA. Równo 5,75 proc. oferuje natomiast PKO BP.

REKLAMA

Oprocentowanie depozytów wciąż pozostaje w tyle za inflacją, która - przypomnijmy - w maju sięgnęła prawie 14 proc. Dogoniło za to WIBOR trzymiesięczny, który obecnie wynosi 6,74 proc.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA