Odwołajcie zakaz handlu w niedzielę! 5 ważnych rad dla polskiego rząd od OECD
PKB Polski zmniejszy się od 7,4 proc. w przypadku jednej fali zachorowań do nawet 9,5 proc. jeżeli na jesieni doczekamy się drugiego uderzenia epidemii. OECD ma dla rządu 5 sugestii, których wdrożenie może pomóc polskiej gospodarce. Wśród nich na pierwszym miejscu znalazło się zawieszenie zakazu handlu w niedzielę.

OECD przedstawia w swoim najnowszym raporcie prognozy dotyczące wpływu, jaki pandemia będzie miała na światową gospodarkę.
Skutki rozpatrywane są w dwóch wariantach. Jeden z nich zakłada, że zachorowań na koronawirusa będzie coraz mniej, drugi mówi o nawrocie pandemii w drugiej połowie roku.
Polska w środku stawki
W ujęciu globalnym w 2020 r. powinniśmy spodziewać się spadku PKB o 6 proc. w przypadku „jednego uderzenia” i 7,6 proc. jeżeli wirus wróci na jesieni. W strefie euro spadki mają wynieść odpowiednio 9,1 i 11,5 proc. Polska z prognozami przygotowanymi przez OECD znajduje się nieco poniżej średniej dla całej organizacji.

OECD zauważyło, że wczesne reakcje polskiego rządu pomogły ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, ale rygorystyczne ograniczenia uderzyły w gospodarkę. Organizacja pisze, że dodatkowe środki finansowe, które rząd mógłby przeznaczyć na walkę ze skutkami pandemii powinny pójść m.in. na gospodarstwa domowe i firmy dotknięte problemami z przepływami pieniężnymi.
OECD ma dla Polski 5 zaleceń:
- Zawieszenie niedzielnego zakazu handlu detalicznego
„Pomogłoby sektorowi detalicznemu i zwiększyło podaż podstawowych towarów dla gospodarstw domowych” - Anulowanie (lub zawieszenie) podatku bankowego
O ile rentowność banków będzie spadać ze względu na odroczenie spłaty kredytów dla konsumentów i przedsiębiorstw - Zastosowanie bodźca fiskalnego poprzez tymczasowe i dobrze ukierunkowane programy
- Zapewnienie skutecznego wdrożenia programów pracy krótkoterminowej przez mikroprzedsiębiorstwa
- Przyspieszenie zielonych inwestycji
„Zwiększyłoby przyszły wzrost wydajności, w szczególności poprzez rozwiązanie problemu powszechnego zanieczyszczenia powietrza, które poważnie szkodzi zdrowiu ludzi”