REKLAMA
  1. bizblog
  2. Społeczeństwo

Odważ się i myśl! To nic, że świat pędzi jak szalony

Bezsprzecznie świat idzie do przodu i to jak kiedyś żyliśmy, możemy włożyć między bajki. Nowe technologie i trendy powodują, że niejednokrotnie można nabawić się zadyszki, próbując, chociażby wymienić to, co aktualnie jest na topie. Zmiany klimatyczne, zdrowie psychiczne, stereotypy kulturowe i rasowe, a na dodatek sztuczna inteligencja, która wkrada się do dożycia każdego z nas i oducza samodzielnego myślenia. Marian Salzman, szefowa globalnej komunikacji w Philip Morris International, uważa, że jest o czym myśleć.

22.12.2023
6:33
sztuczna-inteligencja-rynek-pracy
REKLAMA

Życie w czasach zmian klimatu i konfliktów kulturowych powoduje, że często zastanawiamy się, czy mamy jeszcze na cokolwiek wpływ. Wojny informacyjne, autorytaryzm i dezinformacja i  sztuczna inteligencja sprawiają, że zastanawiamy się, komu możemy ufać i co jest prawdziwe, a co jest już fikcją. Futurysta Ray Kurzweil uważa, że dzięki sztucznej inteligencji przyszłość nadchodzi szybciej, co może być w wielu kwestiach zbawienne, ale i że jest bliżej, niż nam się wydaje, co wzbudza nieokreślony lęk przed nowym.

REKLAMA

Obserwowane trendy wskazują na kształtujący się makrotrend i powstanie piątej władzy. W poprzednich stuleciach społeczeństwo było podzielone na strefy wpływów, z których pierwszą stanowiło duchowieństwo, drugą była szlachta, a trzecią plebs i burżuazja. W XIX wieku pojawiła się czwarta władza, czyli prasa. Teraz, w XXI wieku, istnieje piąta władza, na którą składają się media społecznościowe, dziennikarstwo spoza głównego nurtu, blogi, osobiste strony internetowe, serwisy umożliwiające wymianę plików i takie jak WikiLeaks – wskazuje Marian Salzman z Philip Morris International.

Samochody zabierają czyste powietrze

W latach trzydziestych XX w., gdy zaczęto masowo produkować samochody oraz stało się jasne, że ich ekspansja wygryzie znane dotychczas pojazdy, chyba nikt nie spodziewał się, że w dzisiejszych czasach stanie się globalnym problemem, dotyczącym ekologii. Czystość powietrza to tylko jeden z czynników, które powinniśmy postawić sobie za cel, bo oprócz tego metropolie borykają się również z dużą liczbą wypadków, mało rozbudowaną infrastrukturą dróg i parkingów oraz bardzo gęstej zabudowy mieszkaniowej.

Mieszkańcy miast płacą wysoką cenę ze względu na stres i złą jakość powietrza związaną z zatorami, wyższymi podatkami na finansowanie niekończących się napraw dróg – tłumaczy Marian Salzman.

Zaznacza jednak, że już widać zmiany zarówno w mentalności obywateli, bo coraz częściej zdajemy sobie sprawę z zagrożenia, jakie niesie globalne ocieplenie, oraz zmiany na wyższych szczeblach decyzyjności, gdy władze w takich miastach jak: Paryż, Oslo, Delhi i San Francisco, podejmują działania, aby ponownie przywrócić, chociaż w części przyjazny klimat dla mieszkańców. W tym celu wprowadza się wyższe opłaty za parkingi w ścisłym centrum miasta, niejednokrotnie wyłączając je  w ogóle z możliwości poruszania się samochodami starszej generacji, ograniczenia prędkości i wiele stref wolnych od samochodów a przyjaznych np. rowerzystom wraz z ciągłym wzrostem liczby alternatywnych środków transportu.

Więcej o motoryzacji można przeczytać poniżej:

Zdrowie psychiczne na wagę złota

Pandemia związana z COVID-19 odcisnęła piętno na zdrowiu psychicznym.

Najnowsze dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że co ósma osoba na świecie cierpi na zaburzenia psychiczne – zauważa Marian Salzman.

To spowodowało jednak, że o zdrowiu psychicznym zaczęto się głośno mówić i przestało to być tematem tabu. Zwłaszcza osoby znane i lubiane, z którymi często się utożsamiamy, mówią otwarcie o problemach ze zdrowiem psychicznym i o tym, z czym borykają się każdego dnia. Czytając lub słuchając tych osób, mamy poczucie, że nie jesteśmy sami z naszymi problemami, że oni mają również takie same problemy, jak zwykli śmiertelnicy. Przykładem jest olimpijczyk Michael Phelps, który otwarcie mówi o lękach, depresji i myślach samobójczych.

Stereotypy rasowe, kulturowe i płciowe

Od wieków pokutuje stereotyp dzielący kobiety i mężczyzn. Sami wszyscy wiemy, że kobieta powinna siedzieć w domu z dziećmi, sprzątać, nie odzywać się za dużo i nie być za mądra. To mężczyzna jest mądrzejszy i lepiej zarabia. Na szczęście z czasem te poglądy znacznie się zmieniły, choć Marian Salzman twierdzi, że ta zmiana myślenia idzie jak krew z nosa, to emancypacja kobiet spowodowała, że jesteśmy dużo odważniejsze, i przede wszystkim nieoceniane tylko jako matki i żony, ale przez pryzmat podejmowanych decyzji, zaangażowania i kariery zawodowej.

REKLAMA

Te zmiany idą coraz dalej, a wspierają je takie osoby jak Jade Wade, którą w ciągu ostatnich latach opublikowała ponad 1750 stron Wikipedii, opisując osiągnięcia naukowe kobiet. Z kolei dom mody Chanel zasponsorował grupę feministycznych historyków sztuki Aware, którzy stworzyli nową sekcję londyńskich targów sztuki Frieze Masters, w której biorą udział artystki, które pomimo wielkiej i wartościowej twórczości pozostają wciąż nieznane.

For the Culture, drukowany magazyn i książka ukazujący się dwa razy w roku, składa hołd niedocenionym Czarnym kobietom, które wywarły wpływ na branżę jedzenia i wina. Na Brooklynie w stanie Nowy Jork znajduje się obecnie Biblioteka Wolnych Czarnych Kobiet, w której znajdują się tysiące książek napisanych wyłącznie przez czarnoskóre kobiety – komentuje Marian Salzman.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA