Nie zapomnij o KDR w mObywatelu. Sprawdź, gdzie skorzystasz ze zniżek w majówkę
Karta Dużej Rodziny ma już 10 lat, a od prawie czterech jest dostępna jej cyfrowa wersja w aplikacji mObywatel. „Warto o niej pamiętać podczas majówki, bo pozwala taniej korzystać z atrakcji turystycznych, noclegów, transportu i wyżywienia w wielu miejscach Polski” – przypomina Ministerstwo Cyfryzacji.

Pięć milionów użytkowników Karty Dużej Rodziny może skorzystać ze zniżek honorowanych przez 15 tys. partnerów programu. Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+ zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych (m.in. sklepów, stacji paliw, banków, ale także wielu firm z branży turystycznej).
W aplikacji mObywatel cyfrowa Karta Dużej Rodziny pozwala nie tylko potwierdzać prawo do zniżek i korzystać z ofert specjalnych przy pomocy telefonu.
Od połowy kwietnia 2025 (wersja 4.56 aplikacji) wprowadzono kolejne ułatwienie dla jej posiadaczy. Poniżej kodu QR w cyfrowej Karcie Dużej Rodziny widoczny jest skrót prowadzący z dokumentu cyfrowego wprost do internetowej wyszukiwarki partnerów KDR – przypomina Ministerstwo Cyfryzacji.
Wystarczy nacisnąć ikonę „Partnerzy karty”, by przejść do wyszukiwarki na stronie internetowej i zapoznać się z bazą ofert i zakresem zniżek dla posiadaczy KDR.
Wyszukiwarka KDR w mObywatelu
Użytkownik może filtrować wyniki wyszukiwania, wybierać interesujące go kategorie, miasta i województwa. Może sprawdzić adresy interesujących go miejsc oraz dane kontaktowe firm, placówek lub organizacji.
Sport, rekreacja i turystyka to kategoria w wyszukiwarce partnerów KDR, która pozwoli zapoznać się z ofertą biur podróży, sklepów sportowych, ośrodków sportu i rekreacji, parków narodowych i ośrodków wypoczynkowych. Z podziałem na województwa, miasta, a nawet do sprawdzenia z poziomu mapy i konkretnej ulicy – podpowiada resort cyfryzacji.
W kategorii Kultura użytkownicy znajdą informacje o dostępnych ofertach i zniżkach w kinach, muzeach, galeriach, teatrach, centrach kultury oraz obiektach wystawienniczych.
Wybierając kategorię Transport, posiadacze Karty Dużej Rodziny sprawdzą oferty wybranych przewoźników w regionie. Dla kierowców przydatne będzie także wyszukiwanie zniżek na paliwo oraz usług, takich jak myjnie samochodowe czy gastronomia.
Wyszukiwarka partnerów programu KDR to wygodne narzędzie do poznania dostępnych ofert i rabatów. Jednak w niektórych przypadkach warto także odwiedzić strony internetowe konkretnych firm lub przewoźników, aby zapoznać się z aktualnymi warunkami i taryfami.
Przykładowo, w publicznym transporcie kolejowym Karta Dużej Rodziny uprawnia do 37 proc. zniżki na bilety jednorazowe oraz 49 proc. na bilety miesięczne dla rodzica lub opiekuna (w tym macochy i ojczyma). W zależności od przewoźnika, zniżki KDR mogą być łączone z ulgami ustawowymi, co umożliwia dodatkowe oszczędności. Przydatne strony internetowe to m.in. Kup bilet – PKP Intercity oraz Rozkład jazdy i bilety PKP – Bilkom.
Więcej wiadomości na temat aplikacji mObywatel
mObywatel w telefonie – KDR pod ręką
Karta Dużej Rodziny jest wsparciem dla rodzin wychowujących co najmniej troje dzieci. Umożliwia korzystanie ze zniżek na zakupy, usługi, podróże i atrakcje związane z czasem wolnym.
Kartę mogą otrzymać osoby, którym przyznano uprawnienia na podstawie ustawy o Karcie Dużej Rodziny:
- dzieci do 18. roku życia, a w przypadku kontynuowania nauki – do 25. roku życia,
- dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności – bez ograniczenia wieku (przy zachowaniu ważności orzeczenia),
- rodzice lub opiekunowie – na całe życie.
Dzięki aplikacji mObywatel karta jest zawsze dostępna w telefonie, co ułatwia korzystanie z niej w każdej sytuacji.
Z jakich atrakcji mogą skorzystać użytkownicy Karty Dużej Rodziny:
Parki rozrywki i edukacyjne
- Energylandia w Zatorze – 5 proc. zniżki na bilety normalne i ulgowe dla osób od 140 cm wzrostu.
- Magiczne Ogrody w Janowcu – 10 proc. zniżki na bilety wstępu do parku tematycznego.
- Farma Iluzji w Mościskach – 15 proc. zniżki na bilety.
- Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie – 20 proc. zniżki na bilety do JuraParku i Parku Nauki i Ewolucji Człowieka.
- Mandoria Miasto Przygód w Rzgowie – zniżki na bilety wstępu dla posiadaczy KDR.
Parki narodowe i przyrodnicze
- Tatrzański Park Narodowy – bezpłatny wstęp na teren parku oraz 20 proc. zniżki na wydawnictwa TPN.
- Białowieski Park Narodowy – 20 proc. zniżki na zwiedzanie Muzeum Przyrodniczo-Leśnego, Rezerwatu Pokazowego Żubrów oraz Obrębu Ochronnego Rezerwatu.
- Słowiński Park Narodowy – bezpłatny wstęp na teren parku oraz do Muzeum Przyrodniczego w Smłodzinie, Filii Muzeum w Rowach i Rąbce, wieży widokowej na Rowokole oraz latarni morskiej w Czołpinie.
- Gorczański Park Narodowy – bezpłatny wstęp na wybrane szlaki oraz ścieżki przyrodnicze.
Muzea i zabytki
- Kopalnia Soli w Wieliczce – 30 proc. zniżki na bilety indywidualne normalne i ulgowe na zwiedzanie Trasy Turystycznej oraz taki sam rabat na wstęp do tężni solankowej.
- Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie – 10 proc. zniżki na bilety na Wystawę Multimedialną Interaktywną „Bajkowy Świat”, „Mały Teatr” oraz Krainę „Soria Moria”.
- Zamek Książ w Wałbrzychu – zniżki na bilety wstępu dla posiadaczy KDR.
Noclegi i wypoczynek
- Pensjonat „Orlik” w Bukowinie Tatrzańskiej – 5 proc. zniżki na usługi noclegowe, w tym śniadanie i dostęp do strefy SPA.
- Pokoje gościnne „Gościwita” we Władysławowie – 15 proc. rabatu na wynajem pokoi gościnnych.
- Willa Winterpol w Dusznikach-Zdroju – 15 proc. zniżki na wynajem pokoi, ceny obejmują śniadanie.
Inne atrakcje
- Park Wodny „Bania” w Białce Tatrzańskiej – 15 proc. zniżki na wszystkie bilety nieobjęte promocją.
- Ocean Park we Władysławowie – 10 proc. zniżki na bilety.
- Park Wieloryba w Rewalu – 10 proc. zniżki na bilety.