REKLAMA
  1. bizblog
  2. Poradniki
  3. Prawo - poradniki

Jak wyrobić Kartę Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom wielodzietnym, które w jej ramach mogą korzystać z różnego rodzaju zniżek i uprawnień. Respektują ją zarówno instytucje publiczne, jak i prywatne firmy. Kto może ubiegać się o Kartę Dużej Rodziny i jak ją wyrobić?

17.12.2023
22:03
Jak wyrobić Kartę Dużej Rodziny?
REKLAMA

Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzicom, którzy mają lub w przeszłości mieli na wychowaniu co najmniej trójkę dzieci. Wydawana jest ona bez względu na wiek czy miejsce zamieszkania potomstwa. Nie bierze się również pod uwagę kryterium dochodowego. Kartę mogą otrzymać małżonkowie rodziców, rodzice zastępczy oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka. Nie zostanie ona natomiast wydana dzieciom, które w przeszłości wychowywały się w rodzinach wielodzietnych.

REKLAMA

Jak korzystać z Karty Dużej Rodziny?

Rodziny, w których wychowuje się co najmniej trójka dzieci, muszą liczyć się z poważnymi wydatkami. Nadrzędnym celem Karty Dużej Rodziny jest ułatwienie im dostępu do różnego rodzaju usług oraz korzystania z dóbr kultury. Niemniej jednak Kartą Dużej Rodziny można nazwać cały system zniżek i uprawnień. Respektowana jest ona przez instytucje publiczne oraz prywatne. Warto mieć na uwadze, że Karta nie jest dokumentem tożsamości, nie zawiera również zdjęcia posiadacza – w wersji papierowej. Z tego też powodu w wielu instytucjach wymagane jest jednoczesne przedstawienie KDR oraz dowodu tożsamości jak dowód osobisty celem uzyskania rabatu. Jest to zrozumiałe, gdyż w przeciwnym razie Kartą mógłby posługiwać się każdy.

Jakie zniżki przysługują na Kartę Dużej Rodziny?

Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą korzystać z różnego rodzaju zniżek. Instytucje prywatne nie są zobowiązane do jej uznawania, ale wiele firm decyduje się na taki krok. Obecnie na Kartę Dużej Rodziny można uzyskać:

  • 10 proc. zniżki na wybrane produkty w Lidlu oraz Carrefourze,
  • zniżki na OC w Link4,
  • rabat na bilety lotnicze w PLL LOT,
  • zniżki na przejazdy rodzinne w PKP Intercity,
  • 50 proc. lub 75 proc. zniżki na opłaty paszportowe,
  • darmowy wstęp do parków narodowych.

Lista miejsc, w których można skorzystać z Karty Dużej Rodziny, została udostępniona przez portal Emp@tia. Jest ona na bieżąco aktualizowana, gdyż coraz więcej firm decyduje się przystąpić do programu.

Jak otrzymać Kartę Dużej Rodziny?

Wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny można złożyć w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania lub przez internet, za pośrednictwem portalu Emp@tia. Trzeba na nią poczekać 30 dni, jednak wyłącznie w przypadku, gdy liczba Kart przekazywanych do danej gminy wynosi co najmniej 15. Przy mniejszej liczbie Kart czas oczekiwania wydłuży się o kolejne 30 dni. Karta Dużej Rodziny wydawana jest bezpłatnie. Beneficjent musi natomiast wnieść opłatę w wysokości 13 zł, jeśli ubiega się o jej duplikat lub 10 zł, jeśli domawia tradycyjną formę Karty.

Jak długo ważna jest Karta Dużej Rodziny?

Rodzice mogą posługiwać się Kartą Dużej Rodziny dożywotnio. Tymczasem dzieci mają prawo korzystać z niej do ukończenia 18. roku życia, chyba że po tym czasie kontynuują naukę. Wtedy też korzystają z Karty do 25. roku życia. Dzieci niepełnosprawne mają prawo posługiwać się Kartą w czasie, w którym obowiązuje orzeczenie o niepełnosprawności.

REKLAMA

Elektroniczna Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny dostępna jest w formie tradycyjnej lub elektronicznej, w aplikacji mObywatel. Kartę elektroniczną może otrzymać każda osoba dorosła legitymująca się ważnym dowodem osobistym oraz każde dziecko pochodzące z rodziny wielodzietnej, posiadające mLegitymację szkolną. Kartę bardzo łatwo dodać – wystarczy tylko zaktualizować aplikację do najnowszej wersji, a następnie wybrać opcję „dodaj dokument” oraz kolejno „Karta Dużej Rodziny”. Powinna ona wyświetlić się automatycznie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA