Przedsiębiorstwa, które nie tylko skutecznie prowadzą biznes, ale także pozytywnie wpływają na społeczeństwo i środowisko, mogą otrzymać znaczące wsparcie finansowe. NESsT wraz z IKEA Social Entrepreneurship i Cisco Foundation uruchamia nowy program akceleracyjny dla firm z Polski i Rumunii, oferując finansowanie w wysokości od 35 do 100 tys. dol.
Program skierowany jest do przedsiębiorstw społecznych i firm impaktowych, które tworzą miejsca pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem. Wsparcie obejmuje nie tylko preferencyjne pożyczki, ale również mniejsze granty oraz kompleksowe wsparcie merytoryczne w postaci mentoringu i szkoleń.
Z morza małych i średnich podmiotów gospodarczych chcemy wyłowić te najbardziej impaktowe - o pozytywnym wpływie na otoczenie społeczne czy środowisko. Dlatego kierujemy program zarówno do przedsiębiorców społecznych w ścisłym sensie prawnym, jak i biznesów z misją, stawiających na zrównoważony rozwój. Szukamy przedsiębiorstw z doświadczeniem w generowaniu pozytywnego wpływu społecznego i środowiskowego - wyjaśnia Filip Wadowski, Dyrektor NESsT w Europie Środkowej.
Wymagane: pozytywny wpływ społeczny i biznesowa efektywność
Kluczowe jest tworzenie nowych miejsc pracy, szczególnie dla osób z grup defaworyzowanych. Jednocześnie przedsiębiorstwa muszą posiadać wykwalifikowaną kadrę menedżerską i jasno określoną strategię rozwoju.
Szukamy przedsiębiorców, którzy wierzą, że droga do zyskownego i rozwijającego się biznesu prowadzi przez dobrej jakości miejsca pracy, przejrzyste praktyki zarządcze, troskę o środowisko naturalne i współpracę z lokalną społecznością - podkreśla Grzegorz Wach, kierujący programem akceleracyjnym NESsT w Polsce.
W ciągu dekady NESsT pomógł stworzyć 4,3 tys. miejsc pracy
Organizacja wsparła 29 przedsiębiorstw, inwestując łącznie 2,9 mln dol. W skali globalnej, w ciągu 28 lat działalności w 50 krajach, NESsT wsparł 250 firm, pomagając stworzyć 112 tys. miejsc pracy. NESsT Refugee Employment Initiative pomógł zaś zapewnić długoterminowe wsparcie zawodowe blisko 3 tys. osób zagrożonych wykluczeniem, w tym uchodźcom w Polsce i Rumunii.
Czytaj więcej o polskich firmach:
Mamy nawet 100 tys. przedsiębiorstw społecznych
Według najnowszych danych, na początku 2025 roku w rządowym wykazie znajdowało się ponad 1200 przedsiębiorstw społecznych, co oznacza wzrost o 2,5 proc. w ciągu roku. Jednak, jak wskazuje raport Banku Gospodarstwa Krajowego, gdy uwzględnimy szerszą definicję podmiotów ekonomii społecznej, ich liczba sięga nawet 100 tys.
Z kolei Światowe Forum Ekonomiczne w raporcie "The State of Social Enterprise 2024" szacuje, że w Polsce działa około 30 tys. "przedsiębiorstw społecznych". W skali globalnej mówimy o 10 mln takich firm, generujących roczne przychody na poziomie 2 bln dol. i zapewniających 200 mln miejsc pracy.