REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

W USA chcą wybić monetę z platyny wartą… bilion dolarów! Wyobrażacie to sobie?

Platynowa moneta o bilionowym nominale to pomysł na zażegnanie kryzysu zadłużeniowego w Stanach Zjednoczonych. Od kilku tygodni administracja prezydenta Bidena nie potrafi dogadać się z Izbą Reprezentantów w sprawie podwyższenia limitu, do jakiego mogą się zadłużyć Stany Zjednoczone. Brak porozumienia oprócz paraliżu instytucji federalnych oznaczać może spore zamieszanie na rynkach. Zostało ponoć dosłownie kilka dni.

26.05.2023
11:15
W USA chcą wybić monetę z platyny wartą… bilion dolarów! Wyobrażacie to sobie?
REKLAMA

Amerykański dług publiczny rośnie w błyskawicznym tempie. Od początku pandemii zwiększyło się o 8 bln dol. i pod koniec 2022 r. przekroczyło 31 bln dol. Obecnie wynosi 31,4 bln dol. i aby rząd USA mógł otrzymać dodatkowe środki, powinien zostać poniesiony. Bezwarunkowego ustalenia pułapu na nowym wyższym poziomie domaga się prezydent Joe Biden, ale Izba Reprezentantów chce wdrożenia planu oszczędnościowego. I właśnie w tej sprawie toczą się rozmowy.

REKLAMA

Podnoszenie limitu zadłużenia nie jest w USA niczym nadzwyczajnym. Od 1960 r. dokonywano tego 78 razy, ostatni raz pułap został podniesiony w 2021 r. Kongresmeni wskazują jednak, że jeśli zadłużenie dalej będzie rosło w tym tempie, to pod koniec bieżącego roku może zbliżyć się do 33 bln, a za pięć lat przekroczyć aż 44 bln dol.

 class="wp-image-2146345"
Źródło: Statista.com

Czasu na rozwiązanie problemu amerykańscy politycy mają coraz mniej. Sekretarz skarbu USA Janet Yellen zadeklarowała miesiąc temu, że środki do obsługi bieżących zobowiązań skończą się administracji 1 czerwca. Wielu ekonomistów i politologów uważa jednak, że to próba wywarcia nacisku przez administrację prezydenta na kontrolowany przez republikanów Kongres. Nie znaczy to jednak, że nie są poszukiwane alternatywne metody wyjścia z impasu na wypadek, gdyby nie udało się porozumienia, a jedną z najciekawszych opisuje właśnie Michał Stajniak, zastępca dyrektora Działu Analiz XTB.

Bilion dolarów w jednej monecie receptą na kryzys w USA

Prawo ustanowione w 1990 roku mówi o tym, że Mennica Stanów Zjednoczonych może wyprodukować monety o dowolnym nominale. Wobec tego pojawiły się pomysły, że mennica mogłaby wykonać jedną monetę z platyny o nominale jednego biliona dolarów! – wskazuje wiceszef Działu Analiz XTB.

Jak zaznacza, pomysł jest absolutnie abstrakcyjny, ale wszystko byłoby legalne.

Nasuwa się pytanie, dlaczego miałaby to być jedynie jedna moneta i kto przyjąłby ją w ramach spłaty zadłużenia? Odpowiedź jest jedna i tylko teoretyczna: Rezerwa Federalna – odpowiada od razu Michał Stajniak.

I wyjaśnia, że Fed cały czas utrzymuje bardzo dużo amerykańskich obligacji w bilansie w ramach poprzednich programów skupu aktywów. Analityk XTB wskazuje, że obecnie Fed redukuje bilans i czeka na zapadalność tych instrumentów.

Teoretycznie Departament Skarbu mógłby umieścić w Rezerwie Federalnej wspomnianą monetę i spłacać nią zadłużenie czy nawet dać ją pod zastaw. Jednak sama Janet Yellen mówiła o tym jako o mało prawdopodobnej sztuczce, a Jerome Powell, szef Rezerwy Federalnej wspominał, że nie zaakceptowałby takiej monety. Wciąż jednak nie można wykluczyć takiej sytuacji – uważa Michał Stajniak.

Co jeszcze może wymyślić administracja prezydenta USA?

Oprócz platynowej monety o gigantycznym nominale w grę wchodzą również inne sztuczki księgowo-finansowe, jak ponowne wyemitowanie zapadalnych obligacji, wypuszczenie ich na aukcję z wyższym kuponem.

W zasadzie nie zmieniłoby to obecnego poziomu zadłużenia. Z drugiej strony mogłoby to wprowadzić spory chaos na rynkach finansowych – zastrzega analityk XTB.

Jego zdaniem nie można też wykluczyć użycia 14 poprawki, która mówi o tym, że ważność długu publicznego nie powinna być kwestionowana, co mogłoby być przez niektórych interpretowane jako niekonstytucyjność samego limitu zadłużenia.

W takim wypadku władze stwierdziłyby, że skoro rynek jest skory do kupowania długu, to może wyemitować nowe papiery – wskazuje ekspert.

Oczywiście w grę wchodzi też wstrzymanie wypłat z budżetu USA, na przykład w ramach obsługi świadczeń socjalnych.

W tym wypadku najbardziej prawdopodobnym scenariuszem byłoby opóźnienie wszystkich spłat do momentu otrzymania podatków kwartalnych w połowie wszystkiego miesiąca – wskazuje ekspert XTB.

Inwestorzy patrzą z optymizmem w przyszłość

Jak zauważa opcji jest sporo, lecz dla rynków finansowych kluczowe jest szybkie osiągnięcie porozumienia.

REKLAMA

Dolar zachowuje się nadzwyczaj dobrze, przy potężnie rosnących rentownościach. Wall Street też trzyma się w okolicach najwyższych od wielu miesięcy. Wydaje się wobec tego, że rynek nie dostrzega ryzyka albo liczy na to, że porozumienie jest jedynie kwestią czasu – komentuje sytuację na rynkach XTB.

Ostrzega jednak, że jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia przed 1 czerwca, to na rynkach finansowych może nastąpić wybuchnąć burza.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA