Apka mObywatel z bardzo przydatną funkcją. Będziecie z niej korzystać
Aplikacja mObywatel właśnie wzbogaciła się o nową funkcję „Podpisz dokument”, umożliwiającą użytkownikom szybkie i bezpieczne podpisywanie dokumentów elektronicznych za pomocą e-dowodu. Teraz posiadacze smartfonów z modułem NFC mogą składać podpis osobisty na plikach PDF bezpośrednio ze swojego telefonu.

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało we wtorek, że od 25 lutego 2025 roku rozpoczęło się udostępnianie najnowszej wersji aplikacji mObywatel z usługą „Podpisz dokument”. Resort zapewnia, że podpis osobisty złożony za pomocą e-dowodu będzie traktowany przez administrację państwową jako równoważny z podpisem własnoręcznym, czyli dokumenty podpisane w ten sposób są wiążące w kontaktach z urzędami i instytucjami publicznymi.
W mObywatelu zachodzi wiele rewolucyjnych zmian, ale usługa Podpisz dokument jest jednym z większych osiągnięć ostatnich miesięcy. W aplikacji można teraz podpisać e-dowodem dowolny dokument w postaci PDF – podkreśla minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Nowa funkcja mObywatela: podpisz dokument
Szef resortu cyfryzacji zaznacza, że do obsługi nowej funkcji wymagany jest moduł NFC w telefonie i aktywny certyfikat podpisu osobistego w e-dowodzie wraz z ustalonym do niego kodem PIN. Gawkowski przypomina, że składając wniosek o nowy dowód osobisty, trzeba zawnioskować o wgranie tego certyfikatu do e-dowodu.



Do tej pory podpis osobisty z e-dowodu można było składać tylko za pomocą programu E-dowód Menedżer na komputerze lub aplikacji eDO App na urządzenia mobilne. W przypadku oprogramowania komputerowego konieczne było użycie czytnika e-dowodu, aby skorzystać z certyfikatu podpisu osobistego i podpisać dokument. Z kolei aplikacja eDO App pozwalała na podpisywanie dokumentów na smartfonach wyposażonych w moduł NFC, wykorzystując e-dowód do autoryzacji.
Więcej wiadomości na temat aplikacji mObywatel:
Aby skorzystać z funkcji „Podpisz dokument”, użytkownik musi posiadać smartfon wyposażony w moduł NFC oraz zainstalowaną aplikację mObywatel w wersji 4.52 lub nowszej. Niezbędne jest również połączenie z Internetem. Dokument do podpisania powinien być w formacie PDF i nie przekraczać rozmiaru 10 MB.
Kluczowym warunkiem jest posiadanie e-dowodu z aktywnym certyfikatem podpisu osobistego. E-dowody wydawane są od 4 marca 2019 roku i zawierają warstwę elektroniczną. Podczas procesu podpisywania wymagane jest podanie 6-cyfrowego numeru CAN, znajdującego się na stronie e-dowodu ze zdjęciem, oraz 6-cyfrowego kodu PIN2, ustalanego samodzielnie przez właściciela e-dowodu.

Proces podpisywania dokumentu rozpoczyna się od otwarcia aplikacji mObywatel i wybrania opcji „Podpisz dokument”. Następnie użytkownik wgrywa plik PDF z pamięci telefonu, chmury lub dysku. Po przyłożeniu e-dowodu do telefonu i wprowadzeniu numeru CAN oraz PIN2 następuje podpisanie dokumentu, co powinno potrwać najwyżej kilka minut.
Oszczędność czasu i wygoda
Po zakończeniu procesu podpisany plik jest automatycznie zapisywany w folderze z pobranymi plikami na urządzeniach z systemem Android. W przypadku systemu iOS użytkownik musi ręcznie zapisać lub udostępnić dokument. Warto zaznaczyć, że aplikacja mObywatel nie przechowuje podpisanych dokumentów, więc użytkownik powinien zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie i archiwizację.
Ministerstwo Cyfryzacji tłumaczy, że bezpieczeństwo funkcji „Podpisz dokument” opiera się na wykorzystaniu certyfikatu podpisu osobistego zawartego w e-dowodzie oraz konieczności podania kodu PIN2 podczas procesu podpisywania. W przypadku trzykrotnego wprowadzenia błędnego PIN2 certyfikat zostaje zablokowany, a jego odblokowanie wymaga użycia kodu PUK i wizyty w urzędzie.
Na czym polega użyteczność nowej funkcji? Resort cyfryzacji wskazuje, że chodzi o oszczędność czasu i wygodę. Użytkownicy mogą podpisywać dokumenty w dowolnym miejscu, bez potrzeby korzystania z komputera czy dodatkowych aplikacji. Warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach. Podpisane dokumenty nie są przechowywane w aplikacji, więc użytkownik musi samodzielnie zadbać o ich zapisanie i zabezpieczenie.