REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Microsoft szaleje na zakupach. Właśnie ogłosił jedno z największych przejęć w historii

To musiał być błyskawiczny finisz. Bloomberg ujawnił w weekend, że Microsoft chce przejąć Nuance Communications, a w poniedziałek gruchnęła wieść, że warunki połączenia zostały już ustalone.

12.04.2021
16:17
Microsoft szaleje na zakupach. Właśnie ogłosił  jedno z największych przejęć w historii
REKLAMA

W reakcji informację, że Nuance stanie się własnością Microsoftu, notowania tej pierwszej spółki wzrosły na początku sesji na Nasdaqu o 18 proc.

REKLAMA
 class="wp-image-1405594"
Źródło: Yahoo! Finance

Dla odmiany akcje Microsoftu minimalnie potaniały na początku sesji.

 class="wp-image-1405612" width="580" height="325"
Źródło: Yahoo! Finance

Microsoft szaleje na zakupach

Mark Benjamin, CEO Nuance, pozostanie w firmie i będzie podlegał Scottowi Guthrie, wiceprezesowi Microsoftu ds. chmury i sztucznej inteligencji. Obie spółki współpracowały ze sobą od 2019 r. Transakcja ma zostać sfinalizowana do końca 2021 r.

Lider w dziedzinie oprogramowania do przetwarzania mowy na tekst stanie się własnością giganta z Redmond za 19,7 mld dolarów. Microsoft zaoferował za jedną akcję Nuance 56 dolarów, co stanowi 23 -proc. premię w stosunku do piątkowego zamknięcia notowań. Przejęcie Nuance będzie dla Microsoftu drugą najdroższą tego typu transakcją w historii, po kupieniu LinkedIna w 2016 roku za 26,2 mld dolarów.

Do przejęcia Nuance dojdzie po wcześniej anonsowanych akwizycjach ZeniMax Media oraz platformy komunikacyjnej Discord.

Rozpoznawanie mowy w opiece zdrowotnej

Sztandarowym produktem Nuance jest Dragon Dictate, ale firma w swoim portfolio ma oprogramowanie do rozpoznawanie mowy, chat- i wideoboty, narzędzia do przetwarzanie języka, w tym w służbie zdrowia.

Mówi się, że rosnącą pozycja Nuance w tym ostatnim segmencie spowodowała, że MS postanowił sypnąć groszem i przejąć za niemałe pieniądze spółkę z Burlington w Massachusetts.

REKLAMA

Microsoft już od dawna rozwija własne boty, w tym produkty do zamiany mowy na tekst, ale skorzystał z okazji, aby kupić lidera rynku i wejść odważniej w branżę opieki zdrowotnej

– komentują analitycy za oceanem.

Nuance zadebiutował na giełdzie w Nowym Jorku w 2000 r. Firma zatrudnia 6000 pracowników w 27 krajach. W IV kw. 2020 r., firma osiągnęła przychody w wysokości 352,9 mln dolarów (387,6 ​​mln dolarów rok wcześniej).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA