REKLAMA
  1. bizblog
  2. Środowisko

Do Krakowa może wrócić smog. Po latach sukcesów miastu grozi katastrofa

Jak tam wasz smog wawelski? Takie złośliwe pytania pod adresem mieszkańców padają dziś już tylko z ust osób, które są tak bardzo nie na bieżąco, że wciąż nie wiedzą, że już od czterech lat w stolicy Małopolski obowiązuje zakaz palenia paliwami stałymi i jakość powietrza poprawiła się tu radykalnie. Pod względem walki ze smogiem Kraków wyprzedził inne polskie miasta o co najmniej dekadę, ale ta historia sukcesu jest teraz bardzo zagrożona. Miastu grozi powrót palenia kopciuchami, a to by oznaczało smogową katastrofę.

24.08.2023
8:32
Do Krakowa może wrócić smog. Kopciuchy znowu straszą
REKLAMA

Powrót do palenia w Krakowie paliwami stałymi w kopciuchach, czyli piecach niespełniających żadnych norm, brzmi jak zły sen, ale niestety jest to realny scenariusz. Krakowski Alarm Smogowy ostrzega, że już w najbliższy poniedziałek na sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego zostanie poddana głosowaniu inicjatywa uchwałodawcza, która ma na celu zniesienie przepisów uchwały antysmogowej w Krakowie.

REKLAMA

W sezonie grzewczym powietrze w Krakowie jest o niebo czystsze niż jeszcze kilka lat temu, ale do spełniania norm jest jeszcze daleko, a nawet wciąż zdarzają się dni z gęstym smogiem. Wynika to z tego, że uchwała antysmogowa obowiązuje tylko w granicach miasta, a tuż za rogatkami można palić czym (i w czym) popadnie. Tak zwany obwarzanek, czyli gminy otaczające Kraków, potrafi skutecznie podtruć to miasto siłą tysięcy swoich kominów.

Wieliczka chce kopciuchów w Krakowie

Jak na ironię, inicjatywa uchwałodawcza w sprawie zniesienia uchwały antysmogowej w Krakowie wyszła od mieszkańca Wieliczki, czyli miasta współtworzącego wspomniany obwarzanek. Proponowane przepisy zakładają zezwolenie na spalanie w Krakowie biomasy w każdym rodzaju urządzeń. To oznaczałoby triumfalny powrót kopciuchów, czyli pieców, które nie spełniają norm i ze względu na swoją konstrukcję umożliwiają emitowanie bardzo szkodliwych zanieczyszczeń.

Powiedzmy to jasno: przyjęcie tej inicjatywy uchwałodawczej oznacza rozmontowanie uchwały antysmogowej dla Krakowa i zezwolenie na użytkowanie w mieście kotłów, pieców i innych instalacji, które emitują ogromne ilości zanieczyszczeń, tzw. kopciuchów. To właśnie one były odpowiedzialne za fatalną jakość powietrza w mieście w ostatnich dekadach – mówi Andrzej Guła, prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Szef krakowskiej organizacji walczącej o czyste powietrze zwraca uwagę, że zezwolenie na powrót kopciuchów do Krakowa po wieloletniej batalii o zmianę przepisów oraz wydaniu setek milionów złotych z publicznych pieniędzy na instalację nowych systemów grzewczych byłoby „absurdalne”. Guła dodaje, że uchwała antysmogowa działa i przynosi efekty.

Lepsza jakość powietrza

Dane faktycznie mówią same za siebie. Wprowadzenie z dniem 1 września 2019 r. niemal całkowitego zakazu palenia paliwami stałymi w obrębie miasta (wyjątek zrobiono dla pizzerii z piecami opalanymi drewnem) przyniosło natychmiastowe, spektakularne efekty. KAS wskazuje, że liczba dni z przekroczeniem normy dla stężenia pyłu PM10 spadła ze 116 w 2012 roku, do 40 w 2022 roku, a stężenie rakotwórczego benzo[a]pirenu spadło z 6 ng/m3 w 2012 r. do 2 ng/m3 w 2022 r.

Jakość powietrza w Krakowie poprawiła się więc radykalnie i nie chodzi tylko o suche liczby. Jako mieszkaniec Krakowa widzę (i czuję) olbrzymią różnicę w sezonie grzewczym. Przed wprowadzeniem zakazu palenia paliwami stałymi charakterystyczny zapach smogu unosił się w mieście całymi dniami, a Kraków był wielką purpurową plamą na mapach smogu w popularnych apkach do śledzenia jakości powietrza. Teraz takie sytuacje zdarzają się sporadycznie.

REKLAMA

Wprowadzenie zakazu palenia paliwami stałymi w Krakowie to prawdziwy fenomen, ponieważ tak radykalna zmiana zyskała szerokie poparcie polityków i została przeprowadzona przy minimalnym oporze społecznym. Choć operacja okazała się wielkim sukcesem, co powinno zachęcić inne miasta do pójścia w ślady Krakowa, wprowadzenie kolejnych uchwał antysmogowych to wciąż pieśń przyszłości.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA