REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Zakupy

Już nie zrobisz zakupów w sklepach Piotr i Paweł. UOKiK przypieczętował los polskiej sieci

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na przejęcie sklepów Piotr i Paweł przez New Polish Investments (spółka zależna południowoafrykańskiego SPAR Group), uznając, że nie doprowadzi to do ograniczenia konkurencji na polskim rynku.

19.07.2019
11:33
Koniec sklepów Piotr i Paweł. UOKiK przypieczętował los polskiej sieci
REKLAMA

Urząd ogłosił decyzję na Twitterze.

REKLAMA

Serwis dlahandlu.pl dowiedział się, że decyzja została wydana na dwa lata. Tyle czasu urząd antymonopolowy dał firmom na dopełnienie wszystkich formalności.

Nowy właściciel zapowiada ekspansję w Polsce

Jesteśmy bardzo zadowoleni z decyzji UOKiK. Wspólnie z zespołem sieci Piotr i Paweł chcemy rozwijać istniejącą sieć sklepów. Chce dodać wszystko to, marka SPAR może zaoferować, aby stworzyć wyjątkową ofertą dla konsumentów - mówi Tomasz Syller, prezes Wasz Sklep SPAR.

Odpowiedzialny za rynek polski z ramienia SPAR Group Ltd Rob Philipson również odniósł się do decyzji UOKiK-u, zapowiadając, że to początek ekspansji w Polsce pod marką SPAR.

To również bardzo silny sygnał dla wszystkich potencjalnych partnerów detalicznych, że The SPAR Group Ltd. traktuje polski rynek bardzo poważnie. Jesteśmy również przekonani, że toczące się postępowania sądowe dotyczące praw do marki SPAR w Polsce zostaną rozstrzygnięte na naszą korzyść. Jak wielokrotnie już podkreślaliśmy – naszym celem jest stanie się wiarygodnym partnerem dla właścicieli sklepów oraz stworzenie - dodał Rob Philipson.

Marka Piotr i Paweł znika z polskiego rynku

Umowę w sprawie nabycia udziałów w spółce Piotr i Paweł, w wyniku której Wasz Sklep Spar przejmie większościowe udziały od funduszy TFI Capital Partners podpisano 30 maja. Do jej sfinalizowania potrzebna była jednak zgoda UOKiK-u.

Nowy właściciel południowoafrykański Spar Group podjął decyzję o wygaszeniu marki Piotr i Paweł. W ciągu najbliższych kilku miesięcy sklepy zmienią nazwę na Eurospar lub Spar. Inwestor zapewnia, że żadna z przejętych placówek nie zostanie zamknięta, w planach nie ma też zwolnień grupowych, wręcz przeciwnie zapowiadane jest doinwestowanie sieci.

Przejęcie ze sporem tle

REKLAMA

Notowana na giełdzie w Johannesburgu Spar Group Ltd. osiąga roczne obroty powyżej 6,3 mld euro. Działa w RPA, a także Angoli, Zambii, Botswanie, Namibii, Mozambiku, Malawi, Lesotho. Na Starym Kontynencie jest obecna w Irlandii, Anglii i Szwajcarii. Wasz Sklep SPAR to  firma należąca do The SPAR Group Ltd., która będzie zarządzać siecią SPAR na licencji udzielonej The SPAR Group Ltd. przez SPAR International.

UOKiK nie badał informacji o toczących się na polskich rynku sporach dotyczących licencji i praw do używania znaku handlowego SPAR, pod którym będą działały przejęte sklepy Piotr i Paweł. Zatarg dotyczy posługiwania się marką SPAR na terenie Polski oraz nieuczciwej konkurencji, Stronami sporu są SPAR International oraz SPAR Polska, czyli niedawni franczyzobiorcy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA