REKLAMA

Komisja Europejska znosi cła na towary z Ukrainy. To prawie tak, jakby już stała się członkiem UE

Zawieszenie na rok ceł importowych na cały ukraiński eksport do Unii Europejskiej oraz wszystkich unijnych środków antydumpingowych i ochronnych stosowanych wobec ukraińskiego eksportu stali zaproponowała w środę Komisja Europejska, określając to jako bezprecedensowy gest poparcia dla kraju będącego w stanie wojny.

Zniesienie ceł na ukraiński eksport. Bezprecedensowa decyzja Brukseli
REKLAMA
REKLAMA

Komisja Europejska zwraca uwagę, że rosyjska agresja to nie tylko tysiące ofiar śmiertelnych i masowe wysiedlenia cywilów, ale także dewastacja gospodarki Ukrainy i dławienie jej handlu zagranicznego. Wojna niszczy ukraińskie rolnictwo, ogranicza zdolności produkcyjne ukraińskiego przemysłu oraz blikuje i zakłóca ważne szlaki eksportowe.

Krok, który podejmujemy dzisiaj, znacznie ułatwi eksport ukraińskich towarów przemysłowych i rolnych do UE. W tych strasznych czasach nadal wspieramy Ukrainę – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Przyznała, że jest to efekt jej rozmów z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim na temat możliwych dalszych sposobów wspierania gospodarki Ukrainy.

REKLAMA

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis podkreślił z kolei, że Unia Europejska nigdy wcześniej nie wprowadziła takich środków liberalizacji handlu z zagranicznym partnerem. Od początku rosyjskiej agresji UE priorytetowo traktowała znaczenie utrzymania gospodarki Ukrainy – co jest kluczowe zarówno dla jej wygrania w tej wojnie, jak i powrotu na nogi po wojnie. Środki te bezpośrednio pomogą ukraińskim producentom i eksporterom. Wzbudzą zaufanie do ukraińskiej gospodarki i wyślą silny sygnał, że UE zrobi wszystko, aby pomóc Ukrainie w potrzebie – podkreślił.

Zniesienie ceł to jeszcze nie wszystko. Komisja Europejska stara się też ułatwić drogowy transport towarów, aby pomóc eksporcie ukraińskich towarów. Rozpoczęto już liberalizację zasad obowiązujących ukraińskich kierowców ciężarówek przewożących towary między Ukrainą a UE. Bruksela ułatwia też korzystanie z infrastruktury UE w celu kierowania ukraińskiego eksportu do krajów trzecich.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA