REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Koniec eldorado dla firm naciągających Polaków na fotowoltaikę. Skorzystaj z Oferro

Inwestycja w OZE może przynieść duże oszczędności – zwłaszcza wobec rosnących rachunków za energię. Nieprzemyślana decyzja o zakupie może jednak poskutkować złym wykorzystaniem środków czy zszarganymi nerwami. Teraz cały proces można przeprowadzić online.

21.02.2022
13:56
Koniec eldorado dla firm naciągających Polaków na fotowoltaikę. Skorzystaj z Offero
REKLAMA

W skrzynkach pocztowych coraz częściej znajdujemy ulotki fotowoltaicznych audytów. Eldorado dla naciągaczy na panele słoneczne trwa w najlepsze, a rosnąca konkurencja wymaga poszukiwania nowych form dotarcia do potencjalnych klientów.

REKLAMA

Właśnie dlatego w ostatnich miesiącach stajemy się świadkami intensywnych, robotycznych kampanii telefonicznych. Choć częściej, niż podziw budzą one uśmiech politowania, cold calling przez boty nie ustaje, czego przykładem są poniższe nagrania.

Poprawne zaplanowanie instalacji fotowoltaicznej to wyzwanie.

Największym z nich jest konieczność drobiazgowej analizy nieruchomości. Każdy dom jest przecież inny – dachy mają różne kształty, strukturę i zostały wykonane z materiałów różniących się właściwościami.

Ludzie nie wiedzą jakie możliwości mocowania paneli fotowoltaicznych daje ich dach, co jest wyzwaniem w przypadku małych działek – mówi Tomasz Dziobiak, ekspert ds. procesów i analityki oraz współwłaściciel firmy doradczej DBMS.

A to dopiero początek wyliczanki zmiennych, do których zalicza się m.in. nasłonecznienie i zacienienie nieruchomości, wpływające na wydajność pozyskiwania energii ze Słońca.

Nie pomaga również sytuacja rynkowa. Tomasz Dziobiak zauważa, że zmiany regulacyjne wprowadzają niepewność, a dostawcy starają się zająć jak największą liczbą zleceń na czym cierpi jakość wykonania.

Prosumenci inwestują duże pieniądze w instalację (średnia wartość mikroinstalacji to ok. 32 tys. zł w przypadku klientów indywidualnych i 85 tys. zł w przypadku firm), więc oczekują należytego wsparcia. Tymczasem wyniki badań satysfakcji z instalacji są coraz gorsze – wyjaśnia przedsiębiorca i przywołuje raport pokazujący spadek zadowolenia z 87 na 63 proc. w ciągu ostatniego roku.

Rynek PV idzie w ilość, nie w jakość

Odpowiedzialność spada na odbiorcę, który często nie ma czasu na odpowiednią analizę warunków instalacji i wybór partnera, co może prowadzić do problemów w przyszłości.

Instalacja może być przeszacowana, a komponenty nieodpowiednio dobrane – za tanie lub za drogie w stosunku do naświetlenia – zaznacza Tomasz Dziobiak.

Wspólnie z zespołem specjalistów z firmy DBMS zabrał się więc za rozwiązanie problemu. Owocem ich pracy jest inteligentny kalkulator Oferro, wykorzystujący elementy sztucznej inteligencji do analizy możliwości zamontowania paneli.

Oferro przeanalizuje potencjał inwestycji w OZE

Korzystanie z kalkulatora zaczynamy od wprowadzenia adresu, gdzie chcemy założyć instalację fotowoltaiczną. Aplikacja pobierze jego zdjęcie satelitarne, na których zaznaczymy dach naszej posiadłości. Później wystarczy, że określimy wysokość rachunków za prąd i stan techniczny budynku, aby zaprząc algorytmy do działa.

Zamiast ulegać telemarketerom, możemy wykorzystać zaawansowaną matematykę, do pomocy w przejściu na zieloną energię – argumentuje Tomasz Dziobiak.

Dzięki wykorzystaniu przetwarzania obrazów, kalkulator obliczy potencjał inwestycyjny i odsieje lokacje, gdzie paneli zamontować się nie da. Już teraz blisko co czwarty dach odpada na etapie sprawdzania warunków technicznych.

Efektem pracy kalkulatora jest darmowy audyt

Raport pokaże wycenę instalacji, kosztorys w trzech wersjach i zwrot z inwestycji. Jego przykładowy fragment widzicie na poniższej grafice.

 class="wp-image-1712017"

Raport zawiera również polecenia firm zajmujących się instalacją. Buduje je m.in. na podstawie perspektyw rozwoju czy analizy dojrzałości organizacyjnej. Ważne jest również wywiązywanie się z faktur i sentyment sieciowych opinii.

Na rynku działają obecnie 62 firmy montujące fotowoltaikę, które już dziś są zadłużone na prawie 2,3 mln zł. Konsument powinien o tym wiedzieć, ponieważ kłopoty finansowe mogą prowadzić do opóźnień w montażu instalacji lub całkowitego zerwania umowy, jeśli podmiot ogłosi upadłość – zauważa Tomasz Dziobiak, powołując się na wewnętrzne informacje.

Prosument dostaje więc komplet informacji, potrzebnych do rozpoczęcia procesu, który może mu przynieść zauważalne oszczędności w rachunkach. Już teraz płatności za energię wzrosły przeciętnie o 37 proc., a operatorzy nie powiedzieli ostatniego słowa.

Wyrównujemy asymetrię informacji pomiędzy oboma stronami. Dzięki nam monterzy dostają komplet informacji o nieruchomości, gdzie będą pracowali. Wcześniej dopiero instalator wyceniał pracę na podstawie wizji lokalnej. Dziś kosztorys można dostać w pełni online – dodaje przedsiębiorca.

Innowacyjność projektu docenił NCBiR, wspierając go kwotą 3,9 mln zł i podkreślając, ułatwienia jakie wnosi w procesie zakupu dla obu stron.

Nowe technologie są niezastąpione w procesie zakupu fotowoltaiki

REKLAMA

Zmiany w opłatach za prąd, nowe regulacje polskiego ładu czy ciągły szum informacyjny – wszystko to nie pomaga w podjęciu właściwej decyzji. Jej konsekwencje mogą mieć dla prosumenta tragiczne skutki. Nieprawidłowo zamontowane panele, niedobrane do typu pokrycia dachu komponenty i źle oszacowana moc instalacji fotowoltaicznej mogą przełożyć się na stracony czas i pieniądze. Dlatego warto wcześniej skorzystać z darmowego audytu i przeanalizować wskazówki kalkulatora, aby rozpocząć prace ze sprawdzonym partnerem.

*Artykuł powstał we współpracy z firmą DBMS.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA