Jak oswoić dziecko z pieniędzmi? Bezpieczna apka bankowa to dobry początek

Lokowanie Produktu: ING

W życiu każdego rodzica przychodzi moment, w którym trzeba zacząć uczyć dziecko posługiwania się pieniędzmi, oswajać ze współczesnymi technologiami, a jednocześnie uczulać na zagrożenia, jakie czyhają na nie w świecie finansów. Nie brzmi to jak łatwe zadanie, ale są narzędzia, które mogą być w tym niezwykle pomocne. Warto zainteresować się aplikacją Moje ING, która jest przeznaczona dla dzieci już od 6. roku życia.

Jak oswoić dziecko z pieniędzmi? Bezpieczna apka bankowa to dobry początek

Czasy, w których posługiwanie się pieniędzmi sprowadzało się do korzystania z banknotów i monet, dawno minęły. Dziś większość codziennych transakcji odbywa się elektronicznie, a wiele zakupów robi się w internecie, korzystając z wirtualnych narzędzi. Oswojenie dziecka z tą sferą jest nieuniknione, a naukę warto rozpocząć możliwie wcześnie. 

Finanse dziecka pod kontrolą

Oswojenie się dziecka ze światem finansów pod opieką rodziców umożliwia aplikacja Moje ING, która jest przeznaczona dla dzieci od 6. do 12. roku życia. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest identyczna dla sześciolatków i dwunastolatków – apka „rośnie” wraz z dzieckiem i stopniowo umożliwia korzystanie z kolejnych funkcji.

Co istotne, wszystko odbywa się pod kontrolą rodziców. Aplikacja jest wyposażona w panel rodzica, która zapewnia nie tylko bezproblemowy nadzór nad finansami dziecka, ale także możliwość natychmiastowej reakcji na nieprzewidziane zdarzenia. Poprzez panel nie tylko możemy zatwierdzić prośbę o przelanie pieniędzy BLIK-iem, ale także możemy zablokować aplikację, gdy dziecko zgubi telefon.

Dziecko może mieć kartę przedpłaconą, która nie jest powiązana z kontem osobistym. Można ją zasilić dowolną kwotą. Dziecko może tą kartą płacić w sklepach, w internecie lub wypłacać gotówkę w bankomatach. Zamówienie karty debetowej do konta osobistego dziecka jest możliwe po ukończeniu przez nie 13. roku życia.

Warto zwrócić uwagę na możliwość wypłacania kieszonkowego cyfrowo na konto dziecka. Jest to nie tylko wygodniejsze niż przekazywanie dziecku gotówki, bo nie trzeba pamiętać o wypłacaniu pieniędzy – można ustawić automatyczne przelewy w pierwszym dniu miesiąca i mieć pewność, że dziecko regularnie dostaje kieszonkowe.

Nie ma obawy, że dziecko będzie zlecać przelewy na inne konta bez wiedzy rodziców. Każda transakcja musi zostać zatwierdzona przez rodzica we własnej apce bankowej. Z drugiej strony nie musimy się martwić, że nie zauważymy, że naszemu dziecku zabrakło środków na karcie, na przykład podczas wycieczki – prośba o pieniądze przychodzi jako powiadomienie push w aplikacji rodzica.

Zróżnicowanie wersji przeznaczonych dla rodziców i dla dziecka jest kluczowe dla funkcjonalności oraz komfortu korzystania z apki. Funkcje, które są dostępne tylko w wersji dla rodziców, dają im poczucie bezpieczeństwa oraz satysfakcję, że dziecko sobie radzi. Z kolei apka dla dzieci daje im możliwość samodzielnego wykonywania podstawowych operacji bankowych.

Funkcje aplikacji rodzica:

  • Powiadomienia o transakcjach na koncie dziecka,
  • Akceptowanie próśb o przelewy,
  • Możliwość zmiany limitów,
  • Wgląd w historię wydatków dziecka,
  • Możliwość zablokowania karty i aplikacji dziecka oraz ich odblokowania, gdyby karta lub telefon się odnalazły,
  • Zmiana hasła i PIN-u do aplikacji.

Funkcje aplikacji Moje ING dziecka wraz z kontem Mobi:

  • Sprawdzanie stanu konta, karty i historii,
  • Płacenie kartą przedpłaconą za codzienne zakupy,
  • Płatności zbliżeniowe telefonem.

Dzięki apce dzieci mogą korzystać z niezwykle dziś popularnej metody płatności – zbliżeniowo smartfonem. Warto jednak pamiętać, że w przypadku młodszych dzieci jest to możliwe tylko za pomocą smartfonów z Androidem – na iPhonie to nie zadziała, bo Apple wymaga osiągnięcia 16 lat. Aplikacja umożliwia też wysłanie prośby do rodziców o zasilenie karty przedpłaconej, czy sprawdzenie limitów na dany dzień.

Powiadomienia i limity

Apka Moje ING zapewnia też pełną kontrolę na tym, na co dziecko wydaje pieniądze. Rodzice nie tylko dostają powiadomienia push po każdej płatności wykonanej przez dziecko, ale także mają wgląd w historię transakcji. Zawsze można też ustawić limity dla przelewów i płatności kartą.

Po pierwsze cyberbezpieczeństwo

Oczywiście sama aplikacja nie załatwi wszystkiego za rodziców i najlepiej będzie, gdy dziecko uzyska od nich podstawy wiedzy z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Taka edukacja nie powinna jednak polegać na straszeniu zagrożeniami, ale raczej na wpajaniu dobrych nawyków.

Aby ułatwić rodzinom rozmowy na ten temat, ING już od trzech lat rozwija grę edukacyjną „Miasto ING” na platformie Roblox, gdzie gracze mogą trenować dobre nawyki związane z finansami w sposób najbardziej przyjazny, czyli przez zabawę. W grze gracze poznają też zasady bezpieczeństwa w sieci – co robić, a czego nie robić w wirtualnym świecie – między innymi uczą się jak tworzyć silne hasła, jak rozpoznawać niebezpieczne strony

Posługiwanie się pieniędzmi przez dzieci nie musi wywoływać stresu u rodziców, a ciągłe odkładanie momentu, w którym zaczną dysponować własną „walutą”, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dzieci bardzo szybko się wszystkiego uczą i nie powinniśmy robić wyjątku w przypadku kwestii finansowych. Oswojenie dzieci z pieniędzmi przy pomocy dobrze zaprojektowanych narzędzi cyfrowych z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Lokowanie Produktu: ING
Najnowsze
Zobacz komentarze