REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

CD Projekt zdetronizowany? Teraz to Allegro może zdominować warszawski parkiet

Właściciele Allegro chcą, by ich spółka zadebiutowała na giełdzie - wynika z informacji, do których dotarł Bloomberg. Szacowana wycena to 10 mld euro. Oznacza to, że po wejściu na warszawski parkiet Allegro od razu wskoczyłoby na pierwsze miejsce wśród spółek notowanych na GPW.

23.06.2020
10:52
REKLAMA

Obecni właściciele Allegro, czyli fundusze private equity Cinven, Permira oraz Mid Europa Partners, kupili spółkę cztery lata temu za 3,25 mld dolarów.

REKLAMA

Bloomberg ujawnił, że obecni właściciele prowadzą rozmowy z Lazard Ltd. nad przygotowaniem oferty dla inwestorów.

Koordynatorami transakcji zostali amerykańscy giganci Goldman Sachs Group Inc. i Morgan Stanley.

Według źródeł serwisu platforma mogłaby pozyskać z giełdy około 2 mld euro.

Allegro z rekordami

Wycena na poziomie 10 mld euro oznaczałaby, że Allegro stanie się autorem największego debiutu giełdowego w historii Polski (w tej chwili palmę pierwszeństwa dzierży PZU z 8 mld zł) i jednocześnie największym podmiotem na Giełdzie Papierów Wartościowych

Wartość rynkowa obecnego lidera CD Projekt szacowana jest na niespełna 9 mld euro. Plany udziałowców zakładają, że IPO będzie miało miejsce po wakacjach. I jest tylko jeden szkopuł - na razie nie wiemy, czy Allegro zdecyduje się na debiut akurat na giełdzie w Warszawie.

 class="wp-image-1183065"
Największe spółki notowane na GPW. Źródło: GPW.

Jakie plany ma Allegro?

REKLAMA

W 2020 r. platforma zainwestowała w rozwój miliard złotych i ogłosiła, że chce pozyskać o 20 proc. więcej sprzedawców i zwiększyć liczbę ofert do 200 mln. Na początku roku z serwisu korzystało co miesiąc 18 mln polskich użytkowników i 140 tys. sprzedawców.

Allegro podkreśla, że z roku na rok ma coraz większy wpływ na polską gospodarkę. W 2019 r. razem ze sprzedawcami i partnerami biznesowymi serwis zwiększył polskie PKB o 13 mld zł. Platforma odprowadziła też 0,5 mld zł z tytułu VAT. Logiczne byłoby więc, żeby zadebiutowała na GPW...

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA