REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Intel chce kupić dawne fabryki AMD i IBM. Szykuje się przejęcie za 30 mld dol.

Intel planuje największe przejęcie w swojej historii. Od rządu Abu Zabi chce odkupić GlobalFoundries, czyli producenta chipów, który w 2008 roku został wydzielony z AMD. Obie firmy są największymi konkurentami na rynku procesorów.

16.07.2021
8:35
Producenci procesorów. Intel chce kupić dawne fabryki AMD i IBM
REKLAMA

GlobalFoundries nie ma za sobą udanych lat, jeśli chodzi o badania i rozwój. Firma pracowała nad technologią produkcji 14 nm, która zakończyła się niepowodzeniem i koniecznością kupna technologii od Samsunga. Na jej bazie opracowano później technologię 12 nm, ale problemy pojawiły się dwa lata temu. Amerykanie nie sprostali wyzwaniom technologii 7 nm i ogłosili zakończenie prac nad jej rozwojem, aby skoncentrować się na innych częściach biznesu.

REKLAMA

Właśnie dlatego Mubadala Investment Co. – wehikuł inwestycyjny rządu Abu Zabi z siedzibą w Stanach Zjednoczonych – może być chętny na wyjście z inwestycji poczynionej w 2008 roku. Właśnie wtedy AMD podjęło decyzję o sprzedaży części biznesu, odpowiedzialnej za produkcję procesorów. Tak powstał GlobalFoundries, który do dziś dostarcza AMD chipy warte 1,6 mld dol.

Przejmując GlobalFoundries, Intel stałby się właścicielem niegdysiejszego biznesu AMD!

GlobalFoundries korzysta dziś z dziewięciu fabryk na całym świecie: jednej w Niemczech, pięciu w Singapurze i trzech w Stanach Zjednoczonych. Dwie z trzech amerykańskich fabryk zostały już sprzedane innym firmom, ale wciąż mogą stanowić istotny argument za przejęciem dla szefa Intela – Pata Gelsingera. Choć nowi właściciele mają je wkrótce przejąć, to sprowadzenie produkcji do USA wydaje się doskonale wpisywać polityczną narrację Trumpa i Bidena.

REKLAMA

Gelsinger już wcześniej zapowiadał zintensyfikowanie działań mających na celu stworzenie konkurencji dla TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.) na rynku produkcji krzemowych chipów. Tylko w tym roku Intel zainwestował w ich lokalną produkcję 20 mld dol. Wraz z przejęciem GlobalFoundries, Intel zyskałby nie tylko fabryki i patenty (także te wchodzące kiedyś w skład IBM Microelectronics), ale również know-how związany z pracą z klientami. Intel produkuje przecież chipy głównie na własny użytek.

Przejęcie miałoby być największą tego typu transakcją w historii firmy. Sam Intel wyceniany jest obecnie na 225 mld dol. Najbliższe miesiące pokażą, czy Amerykanie dojdą do porozumienia z Emiratczykami. GlobalFoundries rozważa bowiem również wejście na giełdę.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA