REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Inflacja uratowała banksterów? Frankowicze przestraszyli się, że sądy puszczą ich z torbami

Niespodziewanie zmalała liczba frankowiczów, którzy planują pozwać bank w związku z kredytami we frankach. W ciągu niespełna roku odsetek zdecydowanych na taki ruch klientów spadł o 10 p.p. Zdaniem ekspertów kredytobiorcy mogli wystraszyć się wysokiej inflacji. Co nie oznacza, że banki mogą spać spokojnie, bo pozew całkowicie wyklucza wciąż stosunkowo niewielka grupa klientów.

22.02.2022
11:32
Inflacja uratowała banksterów? Frankowicze przestraszyli się, że sądy puszczą ich z torbami
REKLAMA

Frankowicze mniej skorzy do pozywania banków. W kwietniu ubiegłego roku do sądu wybierała się niemal dokładnie połowa frankowiczów. Na początku 2022 r. UCE Research i SYNO Poland postanowiły zapytać o te zamiary ponownie. Wygląda na to, że zapał kredytobiorców nieco spadł, bo liczby przedstawiają się teraz następująco:

REKLAMA
  • 39,1 proc. wybiera się do sądu w najbliższym czasie
  • 27 proc. odrzuca myśl o składaniu pozwu
  • 33,7 proc. to osoby niezdecydowane

Frankowicze odpuszczają?

To co rzuca się w oczy na samym początku to drastyczny wzrost odsetka klientów, którzy do sądu w ogóle się nie wybierają. Dziesięć miesięcy temu walkę z bankami zamierzał sobie odpuścić tylko co szesnasty kredytobiorca. Obecnie to już ponad jedna czwarta. Z drugiej strony potencjał wciąż jest spory, bo jeżeli do wymiaru sprawiedliwości zwróciłyby się wszystkie niezdecydowane osoby, to w sądach znalazłoby się aż trzy czwarte frankowiczów.

undefined

Skąd aż tak duże zmiany? Zdaniem Jakuba Bartosiaka, adwokata z kancelarii MBM Legal konsumentów mogła wystraszyć inflacja. Przez wzrost cen Polacy odsuwają po prostu część wydatków na później.

źr: investing.com

Bartosiak dodaje także, że większą aktywnością w zakresie zawierania ugód wykazują się również banki.

W kolejnych miesiącach odsetek takich osób będzie większy, bo proponowane ugody są oczywiście korzystne dla banków, dlatego intensyfikują działania zmierzające do zawarcia ich w jak największej liczbie

– tłumaczy, cytowany przez serwis Bankier.pl

Z drugiej strony posiadacze kredytów w szwajcarskiej walucie wyraźnie się radykalizują. Połowa z nich nie zamierza rozmawiać z bankami w sprawie ugody, co stanowi wzrost o ponad 13 p.p w porównaniu z kwietniem 2021 r. Co za tym idzie, mocno spadł też odsetek osób gotowych na negocjacje – z niemal 40 proc. do jednej czwartej.

Na razie w największych tarapatach jest polskie państwo. Agata Kołodziej pisała niedawno na Bizblog.pl o pozwie, jaki 400 osób złożyło przeciwko Skarbowi Państwa. Frankowicze pozywają także premiera, przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego i prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA