REKLAMA
  1. bizblog
  2. Poradniki
  3. Finanse osobiste - poradniki

Frankowicze składają pozwy sądowe. Radzimy, jak wybrać dobrą kancelarię prawną

Walka frankowiczów o swoje prawa wydaje się prosta, jednak większość kredytobiorców wciąż korzysta z usług prawnika, który w ich imieniu sporządzi pozew oraz będzie reprezentował ich przed sądem. Na rynku działa coraz więcej kancelarii „frankowych”, natomiast wybór odpowiedniej warto dokładnie przemyśleć. Na co w szczególności należy zwrócić uwagę?

06.05.2023
11:50
Frankowicze składają pozwy sądowe. Jak wybrać dobrą kancelarię prawną?
REKLAMA

Kancelaria z doświadczeniem

REKLAMA

Zapoznając się z ofertą konkretnej kancelarii, warto dokładnie sprawdzić, od jak dawna jej pracownicy zajmują się prowadzeniem spraw związanych z kredytami udzielanymi we frankach szwajcarskich. Podmiotów, które robią to od początku batalii na linii klient-bank, czyli od 2015-2016 roku, działa na rynku niewiele, a ich propozycja cenowa nie jest konkurencyjna w stosunku do propozycji pozostałych podmiotów. Niemniej jednak klient, który decyduje się skorzystać z usług takiej kancelarii, może mieć pewność, że oddaje swoją sprawę w ręce profesjonalistów.

Jednocześnie należy zorientować się, jakie kompetencje posiadają osoby, które będą zajmować się konkretnym przypadkiem. Na rynku działa bowiem coraz więcej kancelarii, które nie są prowadzone przez prawników (adwokatów czy radców prawnych), a jedynie przez specjalistów do spraw kredytów frankowych.

„Specjaliści” najczęściej nastawieni są na osiąganie zysku, a nie na świadczenie profesjonalnych usług. Ponadto nie obowiązuje ich ani tajemnica, ani też etyka zawodowa, jak ma to miejsce w przypadku prawników. Oczywiście, tego typu kancelarie korzystają z pomocy pełnomocników, którzy reprezentują klienta w sądzie, jednak ten nie ma możliwości wyboru prawnika, specjalizującego się w szeroko pojętym prawie bankowym.

Jak wygląda współpraca z profesjonalną kancelarią frankową?

Korzystając z pomocy profesjonalnych prawników specjalizujących się w sprawach frankowiczów, zwraca się uwagę przede wszystkim na fachowe podejście do klienta, które nie ma wiele wspólnego z populizmem.

Doświadczony prawnik w pierwszej kolejności dokładnie zapozna się ze sprawą, a dopiero później zaproponuje konkretne rozwiązania. Każda umowa kredytowa wymaga bowiem indywidualnej analizy, której nierzadko podejmuje się nie tylko adwokat, lecz również finansista. Eksperci proponują podjęcie konkretnych kroków, przy czym klient musi zostać poinformowany o konsekwencjach każdego z rozwiązań.

Następnie, po wybraniu odpowiedniej ścieżki, prawnik przechodzi do sporządzenia pozwu. Co istotne, nie musi być to bardzo długi, liczący nawet kilkaset stron dokument. Nie działa tutaj zasada „im więcej, tym lepiej”. Wręcz przeciwnie – sąd musi zapoznać się z pozwem, a dokładne przeanalizowanie tylu stron wymaga poświęcenia więcej czasu, co dodatkowo wydłuża postępowanie. Doświadczony prawnik jest w stanie zawrzeć najważniejsze informacje na znacznie mniejszej liczbie stron.

Wybierając kancelarię, warto też sprawdzić, jak długo trwają prowadzone przez nią sprawy frankowe. Jeszcze kilka lat temu absolutnym minimum były 3-4 lata, lecz obecnie proces może zakończyć się nawet w ciągu 3-4 miesięcy.

Ile kosztuje pomoc profesjonalnego prawnika frankowego?

Cena usług prawnych nigdy nie powinna być czynnikiem decydującym o wyborze konkretnej kancelarii, ale większość klientów przywiązuje do niej dużą wagę. Ostateczna wysokość honorarium zależy od wielu czynników, między innymi od stopnia skomplikowania sprawy czy zakresu usługi.

REKLAMA

W porównywarkach internetowych można znaleźć przykładowe ceny, jednak dotyczą one głównie kancelarii prowadzonych przez „specjalistów”, a nie przez prawników. Tych bowiem obowiązuje etyka, zgodnie z którą pewne formy reklamy są zabronione.

Profesjonalista dokonuje wstępnej wyceny dopiero po zapoznaniu się ze sprawą. Jednocześnie nie korzysta z pomocy przedstawicieli handlowych, zachęcających do skorzystania z jego usług. Chcąc podjąć współpracę z doświadczonym prawnikiem frankowym, należy liczyć się z wydatkiem od kilkunastu tysięcy złotych wzwyż. Co ciekawe, dokonując porównania, ceny proponowane przez kancelarie działające na szeroką skalę nie zawsze okazują się korzystniejsze.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA